هشدار اوباما درباره تروریسم اتمی

باراک اوباما
توضیح تصویر،

اجلاس امنیتی واشنگتن چند روز پس از امضای پیمان کاهش تسلیحاتی میان آمریکا و روسیه برگزار می شود

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا گفته است که بزرگترین تهدید علیه امنیت آمریکا امکان دستیابی سازمان های تروریستی به سلاح اتمی است.

او پیش از شروع یک اجلاس امنیتی در واشنگتن گفت که رهبران 40 کشور جهان در این نشست باید بر چگونگی ایمن سازی مواد اتمی تمرکز کنند.

او گفت که گروه هایی مانند القاعده "هیچ عذاب وجدانی" در استفاده از وسایل اتمی نخواهند داشت.

این اجلاس امنیت اتمی روز دوشنبه در واشنگتن آغاز خواهد شد.

آقای اوباما گفت: "بزرگترین تهدید علیه امنیت آمریکا در کوتاه مدت، میان مدت یا بلندمدت، امکان دستیابی یک سازمان تروریستی به یک سلاح اتمی است."

او افزود: "این چیزی است که می تواند منظره امنیتی در این کشور و در اطراف جهان را برای سال ها عوض کند... اگر قرار باشد انفجاری در نیویورک، یا لندن یا ژوهانسبورگ روی دهد، پیامدهای اقتصادی، سیاسی و امنیتی آن ویرانگر خواهد بود."

آقای اوباما و دیمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه پنجشنبه گذشته یک پیمان استراتژیک کاهش تسلیحاتی که سلاح های اتمی مستقر شده هر دو کشور را به 1550 عدد کاهش می دهد امضا کردند.

پیشتر در هفته گذشته، آقای اوباما یک سیاست جدید اتمی را برای کشورش تعیین کرد و گفت که قصد دارد سلاح های اتمی را کاهش دهد، از آزمایش های اتمی خودداری کند و از سلاح اتمی علیه کشورهایی که صاحب این سلاح ها نیستند استفاده نکند.