دولت ایران از دکترین اتمی جدید آمریکا انتقاد کرد

اوباما
Image caption وزارت خارجه ایران اوباما را ادامه دهنده سیاستهای قبلی آمریکا دانسته است

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی سیاست دولت آمریکا در مورد برخورد اتمی با ایران را به شدت مورد انتقاد قرار داده است.

روز جمعه، 20 فروردین (9 آوریل)، وزارت امور خارجه ایران با صدور بیانیه ای به اظهارات اخیر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد مستثنی ساختن جمهوری اسلامی از تضمین های اتمی ایالات متحده واکنش نشان داد و این موضعگیری را به شدت محکوم کرد.

آقای اوباما در گزارشی که روز سه شنبه به کنگره ارائه داد، در تشریح دکترین اتمی جدید ایالات متحده گفت که آمریکا در جنگ احتمالی با کشورهایی که به پیمان منع گسترش جنگ افزارهای اتمی متعهد هستند، اسلحه اتمی به کار نخواهد برد.

وی در عین حال جمهوری اسلامی و کره شمالی را که، به گفته او، به تعهدات بین المللی خود عمل نکرده و امنیت جهانی را به مخاطره انداخته اند، از این قاعده مستثنی ساخت.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در بیانیه خود گفته است ایالات متحده دارای بزرگترین زرادخانه اتمی جهان است و باید ضرب الاجل مشخصی را برای انهدام کامل تسلیحات هسته ای خود تعیین کند.

این بیانیه بدون اشاره مستقیم به مستثنی شدن ایران و کره شمالی از تضمین اتمی آمریکا، می افزاید که دکترین اعلام شده توسط آقای اوباما "هیچ فرقی با دکترین های قبلی آمریکا ندارد بلکه گستاخانه، استفاده از سلاح های هسته ای را در برخی موارد مجاز می داند."

بیانیه وزارت امور خارجه، اظهارات اخیر آقای اوباما را تکرار دیدگاه رئیس جمهوری پیشین آمریکاست و هشدار می دهد که "بازگشت دولت آمریکا به سیاست های قبلی، هزینه های زیادی را برای ملت آمریکا به ارمغان خواهد آورد که نمونه آن، انزوا درمیان ملت هاست."

این بیانیه به عنوان مصداق ناکامی سیاست خارجی آمریکا در جهان، صدور بیانیه های قبلی کشورهای عضو جنبش غیر متعهدها در حمایت از برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی را یادآور می شود.

وزارت خارجه ایران نظرات کشورهای غربی در مورد لزوم جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به جنگ افزارهای اتمی و تهدید صلح جهانی را مردود دانسته و می افزاید "تلاش آمریکا و برخی کشورهای غربی در جهت اینکه خود را جامعه جهانی القا کنند، بزرگترین خطای استراتژیک آنهاست که واکنش متعاقب جامعه جهانی را به دنبال خواهد داشت."

ادامه برنامه هسته ای

بیانیه وزارت امور خارجه بار دیگر بر ادامه برنامه های هسته ای جمهوری اسلامی تاکید می نهد و می گوید که ایران "در این خصوص هیچ تحمیلی را پذیرا نخواهد شد."

Image caption سی سال پیش روابط آمریکا با ایران قطع شد و هنوز برقرار نشده است

در حالیکه کشورهای غربی برای وادار ساختن جمهوری اسلامی به پذیرش خواست شورای امنیت سازمان ملل برای توقف بخشی از برنامه های هسته ای خود، در صدد تشدید تحریم های بین المللی علیه ایران هستند، وزارت خارجه این نوع تحریم هارا دارای آثار مثبت دانسته است.

این بیانیه می نویسد "تحریم های شورای امنیت نه تنها هیچ تاثیری بر فعالیت های صلح آمیز هسته ای کشورمان نداشته و نخواهد داشت، بلکه فراهم کننده انگیزه برای خوداتکایی و خودکفایی بیشتر خواهد شد."

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در این بیانیه خواستار تغییر در سیاست آمریکا می شود و به آقای اوباما توصیه می کند که وعده انتخاباتی خود در مورد لزوم تغییرات را "به صورت عملی در دستور کار قرار دهد و در این صورت خواهد بود که وجهه لطمه خورده آمریکا در جهان ترمیم خواهد یافت."

باراک اوباما در جریان مبارزات انتخاباتی، ضمن انتقاد از شیوه های تشکیلات اداری دولت فدرال، وعده داد که در صورت انتخاب به سمت ریاست جمهوری، خواهد کوشید این شیوه ها را تغییر دهد.

صدور بیانیه وزارت امور خارجه ایران با سی امین سالگرد قطع رابطه آمریکا با جمهوری اسلامی مصادف بوده است.

حدود شش ماه پس از گروگانگیری اعضای سفارت آمریکا در تهران در سال 1358، و در حالیکه تلاش های بین المللی برای خاتمه دادن به این بحران هنوز به نتیجه ای نرسیده بود، جیمی کارتر، رئیس جمهوری وقت آمریکا، دستور قطع روابط سیاسی با ایران را صادر کرد.

دو کشور در خلال سی سال گذشته روابط رسمی سیاسی نداشته اند و تلاش هایی که در این مدت برای از سرگیری این روابط صورت گرفته به نتیجه ای نرسیده است.

سال گذشته باراک اوباما در پیامی به مناسب فرا رسیدن نوروز، خواستار آغاز گفتگو و بهبود روابط آمریکا و جمهوری اسلامی شد اما مقامات ارشد جمهوری اسلامی واکنش مثبتی به این پیشنهاد نشان ندادند.

مطالب مرتبط