اولین دیدار رهبران مذهبی ارمنستان و جمهوری آذربایجان

جاثلیق گارگین دوم ، رهبر مذهبی ارامنه  جهان  الله شکور پاشا زاده ، رهبر مسلمانان قفقاز واسقف اعظم کیریل ، رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه
Image caption جاثلیق گارگین دوم، رهبر مذهبی ارامنه جهان(سمت چپ)، شیخ الله شکور پاشا زاده، رئیس اداره مسلمانان قفقاز (سمت راست) و اسقف اعظم کیریل، رهبر کلیسای ارتودوکس روسیه

برای اولین بار پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، رهبر مذهبی ارامنه جهان برای شرکت در نشستی که سایر رهبران مذهبی دنیا نیز در آن حضور دارند، به جمهوری آذربایجان سفر کرده است.

این اولین دیدار جاثلیق گارگین دوم، از جمهوری آذربایجان از زمان آغاز جنگ خونین بین دو کشور در سال ۱۹۹۰ بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ است.

جاثلیق گارگین دوم به دعوت شیخ الله شکور پاشازاده، رئیس اداره مسلمانان قفقاز به باکو سفر کرده است.

اسقف اعظم کیریل، رهبر کلیسای ارتودوکس روسیه هم برای شرکت در این نشست به جمهوری آذربایجان سفر کرده است.

اسقف اعظم کیریل طی سال های اخیر تلاش کرده که میان کشورهایی که دارای اختلافات سیاسی هستند، میانجیگری کند. او به عنوان نمونه برای کاستن از تنش میان روسیه و گرجستان، به تماس های کلیسای روسیه با کلیسای ارتودوکس گرجستان ادامه داد.

رهبر کلیسای ارتودوکس روسیه در دیدار رهبران مذهبی جمهوری آذربایجان و ارمنستان که روابط سیاسی خصومت آمیزی دارند، حضور داشت.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان روابط دیپلماتیک ندارند.

جنگ قره باغ که یکی از خونین ترین درگیری ها پس از فروپاشی شوروی سابق بود، باعث بروز تنش بین دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان شده است.

زمانی مسلمانان آذری و مسیحیان ارمنی در این منطقه کنار یکدیگر زندگی می کردند. سی هزار نفر در درگیری میان دو کشور جان خود را از دست دادند و صدها هزار نفر که بیشتر آنها را شهروندان جمهوری آذربایجان تشکیل می دادند، آواره شدند.

سازمان دهندگان این نشست مذهبی در باکو، هدف از این گردهمایی را تشویق رهبران مذهبی به حضور فعال در صحنه دیپلماسی عنوان کرده اند. نزدیک به دویست رهبر مذهبی از سی کشور در این نشست حضور دارند.

رهبران مذهبی جمهوری آذربایجان و ارمنستان پس از دیدار گفتند به حل و فصل مناقشه میان دو کشور کمک خواهند کرد.

گارگین دوم و الله شکر پاشازاده در بیانیه ای گفتند ادامه گفت و گوی رهبران مذهبی دو کشور برای حل این مناقشه مهم است.

اسقف اعظم کیریل نیز ابراز امیدواری کرده که این دیدار از تنش های میان دو کشور بکاهد.

رهبر مذهبی ارامنه جهان، الله شکر پاشازاده را به ارمنستان دعوت کرده است.

منطقه مورد مناقشه قره باغ علیا، از طرف جامعه جهانی جزئی از خاک جمهوری آذربایجان شناخته می شود اما تحت تسلط ارامنه ساکن این منطقه است.

قره باغ تحت تسلط ارامنه اعلام استقلال کرده اما هیچ کشوری در دنیا استقلال آن را به رسمیت نشناخته است.

مطالب مرتبط