حمله اسرائیل به کشتی‌های امدادی عازم غزه

انتقال کشتی امدادی به سوی اسرائیل
Image caption قایقهای نیروی دریایی اسرائیل کشتیهای امدادی را به بنادر این کشور منتقل کرده اند

بیش از ده نفر در حمله کماندوهای اسرائیلی به شناورهای حامل مواد امدادی برای نوار غزه کشته شده اند. نیروهای اسرائیلی پس از ورود به کشتی، با گروهی از پانصد نفری که در کشتی حضور داشتند، درگیر شدند.

برخی منابع تعداد افراد کشته شده را بیشتر از بیست نفر می دانند.

این حمله اسرائیل، در آب های بین المللی روی داده است. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از عملیات ارتش این کشور حمایت کرده است. آقای نتانیاهو که به کانادا سفر کرده و قرار بود فردا در آمریکا با باراک اوباما، رئیس جمهور این کشور دیدار کند، سفر خود به واشنگتن را لغو کرده و امروز به اسرائیل باز می گردد.

این حمله با واکنش منفی جامعه جهانی رو به رو شده و برخی کشورها، سفیر اسرائیل را برای ادای توضیح احضار کرده اند.

واکنش جامعه جهانی به حمله اسرائیل به کشتی های حامل کمک برای غزه

بامداد دوشنبه، 10 خرداد (31 مه)، شبکه های تلویزیونی ترکیه تصاویری ار عملیات کماندوهای ارتش اسرائیل را نشان دادند که از هلی کوپتر به تعدادی از شناورهای حامل مواد امدادی که به قصد شکستن محاصره اقتصادی نوار غزه عازم این منطقه بودند، پیاده شدند.

در این عملیات چند نفر زخمی شده و به بیمارستان های اسرائیل انتقال یافته اند و به گفته مقامات اسرائیلی، چند نظامی این کشور نیز در میان زخمی ها بوده اند.

به گفته سخنگوی دولت اسرائیل، سرنشینان کشتی با استفاده از اسلحه گرم به مقابله با کماندوهای اسرائیلی پرداختند و نظامیان اسرائیلی نیز به مقابله با آنان پرداختند اما پیشتر به نقل از منابع ارتشی گزارش شده بود که نیروهای اسرائیلی هدف حمله با اسلحه سرد قرار گرفتند. سازمانی که سفر این کشتی ها را ترتیب داده، ادعاهای اسرائیل را رد کرده و گفته سربازان اسرائیلی پس از ورود به کشتی، به سمت فعالان حاضر در کشتی شلیک کرده اند.

برخی خبرگزاری ها گزارش کرده اند رائد صلاح، رهبر جنبش اسلامی فلسطین، از گروه های فلسطینی داخل اسرائیل در حمله نیروهای اسرائیلی به کشتی های امداد رسانی به شدت زخمی شده است.

Image caption ماموران حماس خود را برای استقبال از کشتیهای حامل مواد امدادی آماده کرده بودند

یکی از وزیران کابینه اسرائیل تاسف خود را از "وقوع تلفات" در عملیات توقف کشتی ابراز داشته اما سازمان های فلسطینی، ضمن اعلام آمادگی برای برگزاری تظاهرات، از تمامی طرفداران فلسطینیان خواسته اند در برابر سفارتخانه های اسرائیل در سرتاسر جهان دست به اعتراض بزنند.

پس از خاتمه عملیات، قایق های نظامی اسرائیلی کشتی های امدادی را به بنادر اسرائیل اسکورت کرده اند و به گفته منابع دولتی این کشور، این اقلام به نوار غزه انتقال خواهد یافت و سرنشینان کشتی ها نیز به کشورهای خود فرستاده خواهند شد.

در ساعات اولیه بامداد، رسانه های ترکیه خبر دادند که در عملیات واحدهای هلی برد ارتش اسرائیل که به منظور جلوگیری از حرکت این شناورها صورت گرفت، تعدادی از سرنشینان کشتی های امدادرسانی زخمی و کشته شده اند و شبکه های تلویزیونی ترکیه تصاویری از عملیات نیروهای اسرائیلی را پخش کردند که زدوخورد بین آنان و گروهی از سرنشینان کشتی های امدادرسانی را نشان می داد.

حمله در آبهای بین المللی

عملیات ارسال مواد امدادی برای غزه توسط یک سازمان غیر دولتی ترکیه سازمان داده شده و اکثر سرنشینان این کشتی ها نیز شهروندان ترکیه بوده اند.

Image caption رائد صلاح نیز از جمله تلفات عملیات کماندوهای اسرائیلی بوده است

در گزارش های رسانه ای ترکیه آمده بود که حمله کماندوهای اسرائیلی به کشتی های امدادرسانی عازم نوار غزه حدود یکصد کیلومتری سواحل غزه و در آب های بین المللی روی داده است

کاروان دریایی متشکل از شش شناور حامل مواد امدادی روز گذشته سواحل قبرس را به مقصد سواحل نوار غزه ترک کردند در حالیکه دولت اسرائیل هشدار داده بود که به دلایل امنیتی، به خصوص برای جلوگیری از احتمال قاچاق اسلحه برای تندروهای فلسطینی مستقر در غزه به این کشتی ها اجازه ورود به آب های غزه را نمی دهد.

سازمان دهندگان این عملیات امدادرسانی گفته بودند که این کشتی ها حامل حدود ده هزار تن اقلام اساسی از جمله سیمان و مواد ساختمانی هستند که اسرائیل ورود آنها به غزه را به شدت محدود کرده است.

منابع امنیتی اسرائیل گفته بودند که تندروهای فلسطینی از این مواد برای ساختن تونل های مرزی به منظور ورود غیرقانونی اسلحه استفاده خواهند کرد اما سازمان دهندگان این عملیات امدادی این مواد را برای بازسازی تاسیسات زیربنایی غزه ضروری دانسته اند که در جریان جنگ سال 9-2008 به شدت آسیب دید.

سخنگوی دولت اسرائیل گفته بود که دولت این کشور مانع از رسیدن مواد امدادی به نوار غزه نمی شود با این شرط که این اقلام تحویل اسرائیل یا مصر داده شود تا پس از بازرسی، از طریق این کشورها به غزه ارسال شود.

برخی منابع اسرائیلی اقدام به ارسال مواد امدادی به غزه را "تبلیغات مبتذل سیاسی" توصیف کرده و گفته بودند که هر روزه صدها تن اقلام مورد نیاز ساکنان غزه از طریق خاک اسرائیل به این منطقه ارسال می شود و نیازی به ورود چند تن مواد امدادی از طریق دریا نیست. این ادعای اسرائیل از سوی سازمان های بین المللی مورد چالش قرار گرفته است.

محاصره اقتصادی غزه

از ژوئن سال 2007 گروه اسلامگرای حماس، پس از درگیری با شبه نظامیان این گروه با ماموران تشکیلات خودگردان فلسطینی و اخراج آنان از نوار غزه، اداره امور این بخش از سرزمین های فلسطینی را در اختیار گرفته است.

Image caption تظاهرکنندگان اسرائیلی با استفاده از فرصت خواستار آزادی گلعاد شالیط شدند

از آن زمان، دولت اسرائیل به دلیل آنچه که ادامه عملیات تندروهای مسلح فلسطینی از داخل نوار غزه، از جمله پرتاب موشک های دست ساز به داخل خاک اسرائیل خوانده، حمل و نقل کالا به این منطقه را تحت نظارت شدید قرار داده و غزه را عملا در محاصره اقتصادی گرفته است.

دولت مصر نیز کمابیش مرز خود با غزه را بسته است و به همین دلیل، ساکنان این منطقه طی این سال ها با کمبود کالا و دشواری های اقتصادی مواجه بوده اند.

هنگام خروج شهرک نشینان و نیروهای اسرائیلی از غزه در تابستان سال 2005، دولت مصر متعهد شده بود که تنها با حضور ماموران تشکیلات خودگردان و ناظران اتحادیه اروپا اجازه عبور و مرور و حمل و نقل کالا از گذرگاه مرزی خود با غزه را بدهد و در نتیجه، از زمان تسلط حماس بر غزه، که خروج ناظران اتحادیه اروپا را در پی آورد، این گذرگاه نیز عمدتا بسته بوده است.

هدف شناورهای امدادرسانی شکستن محاصره غزه و وادار کردن اسرائیل به دادن اجازه رفت و آمد آزاد به این بخش از سرزمین های فلسطینی بوده است.

در روزهای اخیر، قایق های حامل ماموران حکومت حماس برای استقبال از شناورهای امدادرسان در آب های ساحلی غزه حضور داشتند در حالیکه نیروهای اسرائیلی نیز برای جلوگیری از ورود این شناورها آماده شده بودند.

همزمان، تعدادی از شهروندان اسرائیلی نیز سوار بر قایق به گشت زنی در سواحل این کشور پرداخته و خواستار آزادی گلعاد شالیط، گروهبان اسرائیلی شدند که توسط گروه های وابسته به حماس به گروگان گرفته شده است.

با انتشار خبر حمله کماندوهای اسرائیلی به کشتی های امدادرسانی، گروهی از معترضان در برابر کنسولگری اسرائیل در استانبول دست به تظاهرات زدند و با پلیس محافظ این ساختمان درگیر شدند و وزارت امور خارجه ترکیه نیز سفیر اسرائیل را برای ادای توضیحات و دریافت اعتراض رسمی احضار کرد و برخی خبرهای تایید نشده از احضار سفیر اسرائیل در یونان نیز حکایت دارد.

دولت اسرائیل از شهروندان این کشور که به ترکیه سفر کرده اند خواسته است تا به دلایل امنیتی، هر چه زودتر این کشور را ترک کنند.

مطالب مرتبط