مأمور سابق ارتش نازی درگذشت

Image caption هیتلر قبل از آنکه بازداشت شود خودکشی کرد

آدولف استورمز، مأمور پیشین ارتش آلمان نازی که قرار بود به اتهام ارتکاب جرائم جنگی و کشتار غیرنظامیان محاکمه شود، در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

چند گروه بین‌المللی مدافع حقوق بشر خواهان محاکمه استورمز بودند و مقام های آلمانی نیز تکمیل پرونده ای علیه او را در دستور کار خود داشتند.

آندرآس برندل، دادستان شهر دورتموند آلمان گفته است که مأموران قضایی در حال تکمیل پرونده استورمز و بررسی آمادگی جسمی او برای شرکت در دادگاه بودند.

ساکنان پیشین اردوگاه‌های مرگ رژیم نازی شهادت داده ‌اند که استورمز پیش از شلیک به قربانیان، آنها را وادار می‌کرد اشیای قیمتی خود را تحویل دهند و گور خود را حفر کنند.

برخی از اعضای گروه "جوانان هیتلر" که در زمان جنگ جهانی دوم به گروه ضربت نازی (اس اس) کمک می‌کردند، هم علیه استورمز گزارش داده ‌اند.

به گفته آنها، استورمز در کنار سایر مأموران نازی افراد ضعیف را انتخاب و برای کشته شدن آماده می ‌کرده است.

او متهم بود که در قتل حداقل ۵۸ یهودی و دفن آنها در یک گور جمعی در روزهای آخر جنگ در اتریش شرکت داشت.

زندگی با هویتی ساختگی

آدول استورمز پس از پایان جنگ و سقوط رژیم نازی، در سال ۱۹۴۶ توسط نیروهای آمریکایی دستگیر شد، اما چون هنوز مدارک کافی علیه او وجود نداشت، آزاد شد.

او پس از جنگ با تغییر کوچکی در نام خانوادگی خود، زندگی عادی در پیش گرفت، و دهها سال به عنوان سرپرست یک ایستگاه راه آهن اشتغال داشت.

یک دانشجوی رشته علوم سیاسی دانشگاه وین با مطالعه اسناد و مدارک به هویت واقعی استورمز پی برد و او را به مقام های آلمانی معرفی کرد.

استورمز در بازجویی‌های اولیه شرکت خود را در عملیات کشتار رد کرد و گفت که از جنایت ‌های انجام شده چیزی به خاطر نمی ‌آورد.

مقام های قضایی آلمان اعلام کرده‌اند که استورمز روز ۲۸ ژوئن در محل اقامت خود در شهر دویسبورگ درگذشت.