شمار سربازان آمریکایی در عراق 'به زیر 50 هزار' رسید

سرباز آمریکایی در عراق
Image caption شمار سربازان آمریکایی در عراق از ژانویه درحال کاهش بوده است

ارتش آمریکا می گوید که شمار سربازان ارتش آمریکا در عراق پیش از ضرب الاجل 31 اوت به زیر 50 هزار نفر رسیده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا پس از رسیدن به قدرت، پایان ماه اوت (یک هفته دیگر) را ضرب الاجل کاهش شمار سربازان به زیر 50 هزار تعیین کرده بود.

آخرین تیپ رزمی آمریکا هفته گذشته، هفت سال پس از حمله تحت رهبری این کشور، عراق را ترک کرد.

براساس موافقتنامه امنیتی آمریکا و عراق، همه نظامیان آمریکایی باید تا پیش از پایان سال 2011 عراق را ترک کنند.

ارتش آمریکا روز سه شنبه در بیانیه ای گفت: "امروز در راستای دستور رئیس جمهور اوباما و به عنوان بخشی از کاهش مسئولانه نیرو، شمار سربازان ارتش ایالات متحده به زیر 50 هزار نفر رسیده است."

این تعداد نظامی آمریکایی تا پایان 2011 برای ارائه مشاوره به نیروهای عراقی و حفاظت از منافع آمریکا در عراق باقی خواهند ماند.

ارتش آمریکا گفت که این نظامیان مسلح خواهند بود، اما سلاح خود را تنها برای مقاصد دفاعی یا به درخواست دولت عراق به کار خواهند گرفت، برای آموزش نیروهای عراقی کار خواهند کرد و به عملیات ضدتروریستی کمک خواهند کرد.

نیروهای آمریکایی از روز اول سپتامبر تحت عنوان جدید "عملیات افق تازه" به جای "عملیات آزادی عراق" فعالیت خواهند کرد.

به گزارش هیو سایکس خبرنگار بی بی سی، شمار نیروهای آمریکایی در عراق که زمانی به 165 هزار نفر می رسید در ماه ژانویه به 120 هزار نفر کاهش یافت و از آن زمان به تدریج کاهش یافته است.

در جریان خشونت های عراق از زمان حمله خارجی به این کشور، حدود 4500 پرسنل آمریکایی و ده ها هزار عراقی کشته شده اند.

یک فرمانده ارشد ارتش عراق اخیرا از تصمیم آمریکا برای خروج نیروهایش انتقاد کرد.

ژنرال بابکر زیباری، رئیس ستاد مشترک ارتش عراق هشدار داده بود که ارتش این کشور تا ده سال دیگر هم آمادگی کنترل اوضاع را ندارد.

به گفته او: "سیاستمداران باید راه های دیگری برای پر کردن این خلاء پس از سال ۲۰۱۱ پیدا کنند... اگر از من درباره خارج کردن نیروها سوال شده بود، من به سیاستمداران می گفتم که ارتش آمریکا باید تا سال ۲۰۲۰ که ارتش عراق کاملا آماده می شود، در این کشور بماند."

مطالب مرتبط