'حمله اسرائیل به کاروان امدادی غزه نقض قانون بود'

Image caption حمله اسرائیل به کشتی مرمره آبی منجر به مرگ 9 فعال طرفدار فلسطینیان شد

بنا به تحقیقی که توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در باره حمله اسرائیل به کاروان امدادرسانی غزه انجام گرفته، ارتش اسرائیل قوانین بین المللی را در این ماجرا نقض کرده است.

در گزارش نهایی این شورا آمده که عملیات کماندوهای اسرائیل که 9 کشته بر جای گذاشت، نامتناسب بوده و میزان غیرقابل قبول وحشیگری را نشان داده است.

بنا به نتیجه تحقیق شورای حقوق بشر سازمان ملل مدارک واضحی وجود دارد که پیگرد قانونی علیه اسرائیل را به دلیل کشتار تعمدی ممکن می کند.

اسرائیل این گزارش را مغرضانه و یک طرفه دانسته و آن را رد کرده است.

اسرائیل تاکید دارد که سربازانش در جریان حمله سی و یکم ماه مه از خود دفاع کرده اند.

در این حمله، که به شش کشتی حامل کمک های بشردوستانه برای نوار غزه صورت گرفت، 9 فعال حقوق بشر ترکیه ای طرفدار فلسطینیان کشته و تعداد بیشتری مجروح شدند.

سرنشینان این کشتی ها که از ملیت های مختلف بودند، قصد داشتند با عبور از محاصره اقتصادی نوار غزه توسط اسرائیل، مواد امدادی را به ساکنان این منطقه برسانند.

آنها توسط ارتش اسرائیل بازداشت و بعد از منطقه اخراج شدند.

حمله اسرائیل به این کاروان به طور گسترده مورد انتقاد بین المللی قرار گرفت و رابطه دراز مدت اسرائیل با ترکیه که متحد اسلامی این کشور قلمداد می شد، به شدت تیره شد.

"یک جانبه"

هیئت سازمان ملل که مامور رسیدگی به پرونده حمله به کاروان امداد غزه بوده، در گزارشی 56 صفحه ای گفت: "مدرک روشنی در دست است که بنا به ماده 147 چهارمین کنوانسیون ژنو، اسرائیل قابل پیگرد قانونی است."

در این ماده آورده شده که کشتار تعمدی؛ شکنجه یا رفتار غیرانسانی؛ عمدا موجب رنج زیاد یا آسیب جدی به بدن یا سلامت افراد شدن، قابل پیگرد قانونی است.

چهارمین کنوانسیون ژنو، پیمانی بین المللی است که در زمان جنگ بر حفاظت از جان و امنیت غیرنظامیان نظارت دارد.

بنا به ماموریت حقیقت یابی سازمان ملل، محاصره اقتصادی نوار غزه توسط اسرائیل به خاطر بحران انسانی در این منطقه، اقدامی غیرقانونی است.

در این تحقیق از صد شاهد عینی در بریتانیا، اردن، سوئیس و ترکیه سوال شده است.

سازمان ملل تحقیقی جداگانه را نیز در باره حمله به کاروان امدادی غزه در دست دارد که به دستور بان کی مون، دبیرکل این سازمان آغاز شده است. اسرائیل گفته با این تحقیقات همکاری خواهد کرد.

مطالب مرتبط