آمریکا جنگنده اف- ۳۵ به اسرائیل می دهد

Image caption این هواپیما اولین بار حدود چهار سال پیش به طور آزمایشی به پرواز درآمد

اسرائیل قرارداد خرید ۲۰ فروند جنگنده اف- ۳۵ را با آمریکا امضا کرده است. اهود شانی، از مقام های ارشد وزارت دفاع اسرائیل، روز پنجشنبه (هفتم اکتبر) این قرارداد را در شهر نیویورک امضا کرد.

این جنگنده رادارگریز که قرار است در نیمه دهه میلادی جاری وارد ارتش آمریکا شود، یکی پیشرفته ترین هواپیمای جنگی در نوع خود ارزیابی می شود.

آمریکا موافقت کرده است که در ازای حدود سه میلیارد دلار، ۲۰ فروند جنگنده اف- ۳۵ را تا سال ۲۰۱۶ میلادی به اسرائیل تحویل دهد.

به گزارش رسانه های اسرائیلی، اهود شانی روز پنجشنبه انعقاد قرارداد خرید این هواپیماها را رخدادی تاریخی دانست و آنرا سرآغاز عصری جدید در قدرت نظامی اسرائیل در برابر تهدیدهای فعلی و آینده ارزیابی کرد.

گفته می شود که بر اساس توافق طرفین، اسرائیل اجازه دریافت ۷۵ فروند دیگر از این هواپیما را خواهد داشت.

آمریکا در نظر دارد که این هواپیما را در اختیار شمار دیگری از کشورهای متحد خود نیز قرار دهد.

دولت اسرائیل در اواسط ماه سپتامبر امسال تصمیم نهایی درباره خرید این تعداد اف- ۳۵ را اتخاذ کرد.

این هواپیما از قابلیت های پیشرفته تهاجمی و تدافعی هوا به هوا و هوا به زمین برخوردار است.

وزارت دفاع آمریکا در نظر دارد که با استفاده از این جنگنده به طور هم زمان نیازهای نیروهای سه گانه هوایی، دریایی و زمینی ارتش و نیز تفنگداران نیروی دریایی را تامین کند.

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در ماه سپتامبر امسال یک قرارداد کلان نظامی با عربستان امضا کرد.

این قرارداد ۶۰ میلیارد دلاری، شامل فروش ۸۴ فروند جنگنده اف- ۱۵، نوسازی ۷۰ فروند جنگنده اف- ۱۵ اس نیروی هوایی عربستان و فروش بیشتر از ۱۵۰ فروند هلیکوپتر نظامی آپاچی و بلک هاوک می شود.

ناظران می گویند که آمریکا بر حفظ "برتری کیفی" اسرائیل از نظر نظامی بر سایر کشورها در خاورمیانه تاکید دارد و فروش جنگنده های اف- ۳۵ به اسرائیل به همین منظور انجام شده است.

مطالب مرتبط