تاکید رئیس جمهور تاجیکستان بر تضمین آزادی های مذهبی

Image caption رحمان: قوانین کشور آزادی های مذهبی را تضمین می کند.

امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، در پیام تبریکی به مناسبت عید قربان گفته است که قوانین کشور آزادی های مذهبی را تضمین می کند.

او افزود: "باید شکرانه کنیم که امروز مسلمانان کشورمان تمام رکنهای دین مبین اسلام را آزادانه اجرا می‌نمایند، زیرا قانون‌‌ دموکرات (کشور) به شهروندان آزادی اعتقاد و وجدان را کفالت می‌دهد (اعطا کرده است)."

اما بخش اساسی پیام او به موضوع تربیت نسل جوان کشور اختصاص یافته بود.

رئیس جمهوری تاجیکستان گفت که در شرایط کنونی یکی از وظیفه‌های مهم جامعه، تربیت فرزندان سالم و دور از فساد اخلاقی است.

آقای رحمان در سخنرانی تبریکی خود به مناسبت فرارسیدن عید قربان به نقش والدان در تربیت فرزندان در جامعه تأکید کرد.

برای بار نخست نیست که رئیس جمهور تاجیکستان خطاب به والدین از نحوه تربیت فرزندان سخن می‌راند.

چندی قبل او در ملاقاتش با ساکنان برخی از نواحی کشور از والدین تقاضا کرد که آنها فرزندان خود را که در کشورهای اسلامی تحصیل می‌کنند، برگردانند.

وی هشدار داده بود که احتمال وارد جریانهای افراط گرا و تندرو اسلامی شدن جوانان تاجیک وجود دارد.

اکنون آقای رحمان در سخنرانی‌اش بر وظایف پدر و مادر تأکید کرده و از جمله می‌گوید: “ وظیفه آنها به کمال رساندن شخصیتهای تحملگرای و نیک‌سرشت، آراسته با اخلاق حمیده، مسلّح به دانش و جهان بینی معاصر و آماده خدمت به وطن و جامعه می‌باشد. ”

هرچند آقای رحمان می‌گوید که آموزش دینی نیز برای کودکان و نوجوانان ضروری است، ولی وی تأکید کرد که “تاجیکستان صاحب ‌استقلال به فرزندان دانشمند و داننده فناوری معاصر نیاز دارد .”

رئیس جمهوری تاجیکستان افزود: "بدون تربیت نسل جوان دارای اخلاق حمیده، دانشهای کسبی زمانه ای و زباندان، بنیاد جامعه متمدن و دولت پیشرفته از امکان دور است.”

چنین به نظر می رسد که مقامات تاجیکستان از آن بیم دارند که افزایش توجه جوانان به اندیشه های مذهبی احتمالا بخشی از آنهارا تحت نفوذ گروه های تندرو اسلامی قرار خواهد داد.

از زمان کسب استقلال بدین سوی، روزهای برگزاری جشنهای مذهبی در تاجیکستان تعطیل اعلام شده و امامعلی رحمان همه‌ساله با فرارسی این روزها مردم کشور را از طریق پیامهای تلویزیونی تبریک می‌گوید.

سخنرانی امسال آقای رحمان در حالی صورت می‌گیرد که دولت تاجیکستان طی یک ماه گذشته با شدت علیه افراط گرايی مذهبی اقداماتی را روی دست گرفته است.

طبق اطّلاع کمیته امور دین تاجیکستان پس از هشدار رحمان در باره امکان "افراطگرا شدن" جوانان در کشورهای اسلامی، بیش از 500 نفر از دانشجویان تاجیک از کشورهای اسلامی به تاجیکستان باز گشتند.

از سوی دیگر، هرچند آقای رحمان در سخنرانی‌اش از آمادگی مردم برای استقبال عید قربان و آراستن خوانهای عیدانه صحبت می‌کند، بالا رفتن قیمت مواد غذایی در بازارهای پایتخت، در آستانه این عید مایه نگرانی ساکنان نادار و فقیر شهر شده است.

از جمله اکثر ساکنان شهر دوشنبه و مهمانان پایتخت از بالا رفتن قیمت مواد غذایی به ویژه میوه و سبزیجات در بازارها شکایت می‌کنند.

مطالب مرتبط