فشار کلینتون برای رای گیری سنا در مورد پیمان اتمی با روسیه

ریچارد لوگار، هیلاری کلینتون و جان کری
توضیح تصویر،

خانم کلینتون که به سنا رفت در کنار ریچارد لوگار و جان کری اظهار نظر می کرد

یک روز پس از آنکه جمهوری خواهان در سنا گفتند که مانع از تصویب پیمان اتمی با روسیه خواهند شد، وزیر خارجه آمریکا خواستار تصویب آن در سنا شده است.

خانم کلینتون که به کنگره رفته بود گفت که مجلس سنا امکان تصویب آن را دارد و باید چنین کند.

این پیمان میزان سلاح های اتمی دو کشور را کاهش می دهد و به هر دو اجازه می دهد تاسیسات تسلیحات اتمی طرف مقابل را بازرسی کند.

جان کایل سناتور جمهوری خواه روز سه شنبه گفته بود که این پیمان تازه نباید در سال جاری به رای گذاشته شود.

کیم غطاس خبرنگار بی بی سی در وزارت خارجه آمریکا می گوید که دولت اوباما نگران است که اگر این پیمان به رای گذاشته نشود، یکی از دستاوردهای مهم سیاست خارجی اش یعنی روابط بهتر با روسیه تضعیف شود.

خانم کلینتون درحالی که در کنار جان کری رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنا و ریچارد لوگار سناتور جمهوری خواه ایستاده بود سنا را تشویق کرد در واکنش به "تهدیدی مستمر علیه" آمریکا این پیمان را تصویب کند.

خانم کلینتون در اشاره به زمان باقی مانده تا شروع به کار کنگره تازه گفت: "ما می توانیم و باید در دوره باقی مانده تا پایان کار کنگره کنونی، در مورد پیمان تازه استارت به جلو گام برداریم."

جان کری هم گفت: "این پیمان بهترین راه کاهش و رسیدگی به تهدیدها علیه کشورمان است."

اما دموکرات ها بدون حمایت سناتور کایل احتمالا نخواهند توانست آرای لازم برای تصویب این پیمان در سنای کنونی را به دست آورند.

دولت اوباما برای رسیدن به 67 رای لازم برای تصویب این پیمان به هشت رای جمهوری خواهان نیاز دارد - اما این رقم پس از تشکیل کنگره جدید در ماه ژانویه به 14 رای افزایش خواهد یافت، زیرا جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره ای اقلیت خود در سنا را گسترش دادند.

جمهوری خواهان سنا گفته اند که باید اطمینان حاصل کنند که با تصویب این پیمان، توانایی بازدارندگی آمریکا کاهش نخواهد یافت.

این پیمان که به "استارت جدید" معروف است در ماه آوریل به امضای باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و دیمیتری مدودف رئیس جمهور روسیه رسید و جایگزین پیمان کاهش تسلیحات استراتژیک سال 1991 که در ماه دسامبر گذشته منقضی شد خواهد شد.

"استارت جدید" دو دشمن سابق جنگ سرد را به کاهش شمار کلاهک های مستقر شده استراتژیک و همچنین سکوی های پرتاب آنها ملزم می کند و یک رژیم تصدیق ایجاد می کند.

جوزف بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا یک روز پیشتر هشدار داده بود که ناکامی آمریکا در تصویب یک پیمان کنترل تسلیحات اتمی تازه با روسیه "امنیت ملی ما را به خطر می اندازد."

سرگئی ریابکف معاون وزارت خارجه روسیه گفت که مقام ها در مسکو امیدوارند که سنای آمریکا وقت لازم برای تصویب این پیمان در پاییز جاری را پیدا کند.

آقای ریابکف گفت: "اما متوجه اظهارات سناتور کایل بوده ایم. به ما مربوط نیست که در روال توافقات دستور کار سنا و کارکرد آن دخالت کنیم."