به روز شده:  14:55 گرينويچ - جمعه 19 نوامبر 2010 - 28 آبان 1389

ناتو

آغاز اجلاس سرنوشت‌ساز سران ناتو در لیسبون

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

با ورود تدریجی رهبران کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی به لیسبون، پایتخت پرتغال، اجلاس ناتو از امروز جمعه ۱۹ نوامبر ۲۰۱۰ رسما آغاز شده است.

بسیاری از تحلیلگران، این اجلاس را یکی از سرنوشت سازترین جلسات ناتو در ۶۱ سال گذشته می دانند.

تمهیدات لازم برای تامین امنیت این کنفرانس که از هفته ها پیش آغاز شده، از دیروز به اوج رسید و امروز کمتر خیابانی را در لیسبون می توان پیدا کرد که خالی از نیروهای امنیتی باشد.

بسیاری از خیابان های منتهی به محل برگزاری اجلاس از شب گذشته به روی شهروندان عادی بسته شده است.

با این که دیشب اعلام شد مدیر سازمان جاسوسی و امنیت پرتغال در اعتراض به کاهش بودجه دفاعی این کشور استعفا کرده است، مقام های پرتغال اطمینان داده اند که اجلاس ناتو در امنیت و آرامش کامل برگزار خواهد شد.

بازتعریف استراتژی ناتو

تغییر ساختار ناتو و بازتعریف استراتژی دفاعی آن، مهمترین بحث رهبران کشورهای عضو این پیمان در اجلاس امروز است.

رهبران کشورهای عضو ناتو معتقدند که این کشورها در دهه آینده با تهدیدهای تازه ای روبرو خواهند بود و ناتو تنها در صورتی خواهد توانست جایگاه فعلی خود را در جهان حفظ کند که توان رویارویی با تهدیدهای جدید مانند موشک های بالستیک یا حملات سایبری را داشته باشد.

سپر دفاع موشکی، یکی از بحث برانگیزترین مواردی است که بناست در اجلاس لیسبون درباره اش تصمیم گیری شود.

ترکیه می‌داند که نام بردن از ایران به عنوان هدف سپر دفاع موشکی ناتو، روابط دوستانه دو کشور را خدشه دار خواهد کرد و این چیزی نیست که مقام های ترک به استقبالش بروند.

ترکیه که قرار است بخشی از تجهیزات راداری این سپر دفاع موشکی را در خود جای دهد، شرط هایی را برای میزبانی این تجهیزات مطرح کرده است: نخست این که در اسناد ناتو، نباید از هیچ کشوری به عنوان تهدید موشکی علیه اروپا یاد شود و دیگر این که مسئولیت های فرماندهی مربوط به این تجهیزات بر عهده ترکیه باشد.

گفته می شود که شرط اول ترکیه به دلیل اصرار بعضی کشورها در نام بردن از ایران به عنوان یک تهدید موشکی مطرح شده است.

ترکیه می داند که نام بردن از ایران به عنوان هدف این سپر دفاع موشکی، روابط دوستانه دو کشور را خدشه دار خواهد کرد و این چیزی نیست که مقام های ترک به استقبالش بروند.

هنوز جزئیات این طرح روشن نشده، اما به نظر می رسد که اصرار ترکیه درباره آن بی نتیجه نبوده است و ارنس فو راسموسن، دبیر کل ناتو اعلام کرده است که در اسناد ناتو، از هیچ کشوری به عنوان یک تهدید موشکی علیه کشورهای عضو ناتو، نام برده نخواهد شد.

پیش تر، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران، گفته بود: "دریافت سران ناتو از موقعیت جهان غلط است؛ دوره ای که مناسبات نظامی بتواند جهان را اداره کند گذشته و بنابراین سپر و دفاع و هواپیما و بمب اتم عملا از کار افتاده است".

حضور نظامی ناتو در افغانستان

آینده حضور نظامی ناتو در افغانستان، یکی از مهمترین محورهای مورد بحث در اجلاس لیسبون خواهد بود. حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از ناتو و آیساف خواسته است که تا سال ۲۰۱۴ میلادی، مسئولیت تامین امنیت در این کشور را به خود افغان ها بسپارند و این هدف، میسر نخواهد شد مگر با آموزش ارتش افغانستان.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان از ناتو و آیساف خواسته است که تا سال ۲۰۱۴ میلادی، مسئولیت تامین امنیت در این کشور را به خود افغان ها بسپارند.

مقام های آمریکایی این هدف را قابل تحقق و واقع بینانه می دانند، اما تاکید کرده اند که نمی توان از هم اکنون خروج نیروهای خارجی از افغانستان در سال ۲۰۱۴ را قطعی تلقی کرد.

ناتو امیدوار است تا چهار سال دیگر ماموریت رزمی خود در افغانستان را به پایان برساند.

تعدادی از کشورهای عضو ناتو در آستانه اجلاس لیسبون اعلام کرده اند که فعالیت های آینده خود در افغانستان را صرفا بر آموزش نیروهای افغان متمرکز خواهند کرد.

به عنوان مثال، کانادا اعلام کرده است که تا یک سال دیگر به عملیات رزمی خود در افغانستان پایان می دهد و آلمان هم به احتمال زیاد از تعداد نیروهای خود در این کشور خواهد کاست.

دیگر کشورهای عضو ناتو هم قرار است برنامه های خود درباره افغانستان را در لیسبون اعلام کنند، اما برای اطلاع از تصمیم بزرگ ناتو در این باره، باید تا فردا، یعنی شنبه به انتظار نشست.

ناتو و روسیه

قرار است برای اولین بار پس از جنگ روسیه با گرجستان در سال ۲۰۰۸ میلادی، رئیس جمهوری روسیه در اجلاس ناتو حاضر شود. ناتو تلاش دارد با بهبود مناسبات خود با روسیه، به مخالفت های چند ساله روسیه با نصب سپر دفاع موشکی در اروپا پایان دهد.

گفته می شود که قول مساعد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا برای تصویب یک پیمان جدید تسلیحات هسته ای با روسیه، در تشویق مقام های روسیه برای همکاری بیشتر با ناتو بی تاثیر نبوده است.

روسیه برای نشان دادن حسن نیت خود وعده داده است که در مورد حمل تدارکات لازم برای پیشتیبای نیروهای ناتو در افغانستان، همکاری بیشتری به عمل آورد.

عکس ها از دنا طهماسبی

  • مرکز رسانه ها
    مرکز رسانه ها در اجلاس سران ناتو در لیسبون
  • مرکز رسانه ها
  • جیمز آپاتورای
    جیمز آپاتورای، سخنگوی ناتو

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.