خدمت همجنسگرایان در ارتش آمریکا آزاد شد

تظاهرات برای لغو قانون نپرس و نگو
توضیح تصویر،

تاکنون هزاران نظامی آمریکا به خاطر فاش شدن همجنسگرا بودنشان از ارتش اخراج شده اند

با رای مجلس سنای ایالات متحده، حضور علنی همجنسگرایان در نیروهای مسلح این کشور مجاز شد.

نمایندگان مجلس سنای آمریکا روز شنبه به طرحی رای دادند که قانون موسوم به "نپرس و نگو" را باطل کردند.

این قانون که در سال ۱۹۹۳ تصویب شده بود، حضور نظامیان همجنسگرا در نیروهای مسلح را در صورت فاش شدن وضع آنها ممنوع می کرد.

مجلس نمایندگان آمریکا نیز پیش از این به ابطال "نپرس و نگو" رای داده بود. تبدیل این مصوبه به قانون به امضای باراک اوباما،رئیس جمهوری ایالات متحده نیاز دارد.

بیشتر از سیزده هزار نظامی همجنسگرا در آمریکا به خاطر فاش شدن وضعشان به استناد به این قانون از نیروهای مسلح این کشور اخراج شده اند.

مخالفان خدمت همجنسگرایان در نیروهای مسلح آمریکا می گویند حضور این افراد در یگان های رزمی، به روحیه سایر نظامیان در زمان جنگ آسیب خواهد زد.

قانون "نپرس و نگو" با رای موافق ۶۵ عضو سنا و به رغم مخالفت ۳۱ سناتور جمهوری خواه باطل شد. تنها چند نفر از سناتورهای میانه روی جمهوری خواه با همکاران دموکرات خود همراهی کردند.

خبرنگار بی بی سی فارسی در واشنگتن، رای سنا به لغو ممنوعیت حضور همجنسگرایان در نیروهای مسلح آمریکا را یک پیروزی مهم برای باراک اوباما می داند.

ابطال قانون "نپرس و نگو" از شعارهای انتخاباتی باراک اوباما بود و او از کنگره خواسته بود آن را تا پیش از پایان سال جاری میلادی به ابطال آن رای دهد.

آقای اوباما در واکنش به رای سنا، این اقدام را خبر مهمی برای هزاران نظامی میهن پرست همجنسگرا دانست، زیرا به گفته او این افراد دیگر مجبور به ترک خدمت نیستند.

قانون جدید به وزارت دفاع آمریکا دو ماه فرصت داده است تا برای یافتن راهی برای اجرایی کردن ابطال "نپرس و نگو" اقدام کند.

گروه های مدافع حقوق همجنسگرایان می گویند ارتش باید از اخراج این افراد در این فرصت شصت روزه خودداری کند.

وزارت دفاع آمریکا به تازگی گزارشی را منتشر کرد که نشان می داد لغو ممنوعیت حضور همجنسگرایان در نیروهای مسلح، به عملکرد نظامیان ایالات متحده در جنگ های عراق و افغانستان لطمه نخواهد زد.