آغاز به کار کنگره تازه با انتقال قدرت در مجلس نمایندگان

کنگره آمریکا
Image caption جمهوری خواهان پس از چهار سال در مجلس نمایندگان به اکثریت برمی گردند

صد و دوازدهمین کنگره آمریکا کار خود را با جابجایی قدرت در مجلس نمایندگان از حزب دموکرات به جمهوری خواه آغاز کرده است.

جمهوری خواهان که پس از چهار سال به اکثریت در مجلس نمایندگان بازمی گردند هدف خود را کوچکتر کردن دولت و کاستن از هزینه های عمومی اعلام کرده اند.

کنگره تازه دو ماه پس از انتخابات میان دوره ای کار خود را آغاز می کند. در آن انتخابات دموکرات ها کنترل مجلس نمایندگان را با واگذاری ده ها کرسی از دست دادند، اما علیرغم کاهش اکثریت در مجلس سنا توانستند همچنان در آنجا در اکثریت باقی بمانند.

جان بینر از حزب جمهوری خواه ریاست مجلس نمایندگان را به عهده گرفته است.

آقای بینر در بیانیه ای که در صحن مجلس قرائت کرد گفت که هدف جمهوری خواهان بازگرداندن دولت به شهروندان آمریکاست.

او گفت: "دیگر نمی توانیم از بار مسئولیت شانه خاله کنیم. مردم با رای خود خواستار پایان روندهای جاری شده اند، و امروز ما اجرای دستورات آنها را شروع می کنیم."

رهبران جمهوری خواه قول داده اند که هزینه های عمومی در بودجه جاری را به میزان 100 میلیارد دلار کاهش دهند، مقررات دولتی جدید را که به گفته آنها "باعث نابودی اشتغال" می شود لغو کنند، کد مالیاتی را اصلاح کنند، با مهاجران غیرقانونی برخورد کنند، از منابع مالی دیپلماتیک و کمک های خارجی بکاهند، و در مورد دولت به تحقیق بپردازند.

جمهوری خواهان قصد دارند هفته آینده در حرکتی که بیشتر نمادین تلقی می شود تا عملی، برای لغو قانون اصلاح نظام درمانی بکوشند.

اصلاح نظام مراقبت های بهداشتی آمریکا بزرگترین قانونی است که باراک اوباما در دو سال نخست ریاست جمهوری اش موفق به تصویب آن شد؛ طرحی که از چنگ بسیاری از پشینیان او گریخته بود، اما با مخالفت های گسترده در جامعه آمریکا روبرو شد. مخالفان آن را تلاش دولت برای دخالت در بخش خصوصی می دانند.

انتظار می رود که طرح مورد نظر جمهوری خواهان در مجلس نمایندگان رای بیاورد اما در سنا شکست بخورد.

علاوه بر این یک رشته مباحثات تند بر سر هزینه های عمومی و چگونگی کنترل کسر بودجه هنگفت کشور میان دو حزب پیش بینی می شود.

Image caption آقای بینر به عنوان رهبر جمهوری خواهان رئیس مجلس شد

مجلس نمایندگان دقایقی پس از ساعت دوازده ظهر چهارشنبه به وقت محلی کار خود را شروع کرد و اعضا رسما برای پذیرش جان بینر به عنوان رئیس مجلس رای دادند.

پیشتر در روز چهارشنبه رهبران جمهوری خواه و دموکرات کنگره در یک مراسم دعا در کلیسای سن پیتر در واشنگتن شرکت کردند.

آقای اوباما روز سه شنبه هنگام بازگشت از تعطیلات در هاوائی گفت انتظار دارد که جمهوری خواهان "برای مدتی به دل پایگاه خود راه روند."

او افزود: "من کاملا مطمئنم که تشخیص خواهند داد که کار ما گرداندن کشور و اطمینان از این مساله است که شغل های لازم را برای مردم ایجاد خواهیم کرد و اینکه داریم اقتصادی با قدرت رقابت برای قرن بیست و یکم ایجاد می کنیم؛ نه فقط برای این نسل بلکه برای نسل بعدی هم."

جمهوری خواهان در انتخابات اخیر با کمک "تی پارتی" به اکثریت رسیدند؛ جنبشی که در سال 2009 با شعارهای ضددولتی از جمله به خاطر مخالفت با طرح اصطلاح نظام مراقبت های بهداشتی ظهور کرده بود.

ای بی استادرد، مقاله نویس روزنامه "هیل" به بی بی سی گفت که کنگره اکنون بیش از هر زمان دیگر دوقطبی شده است.

او گفت: "ما یک ترکیب متفاوت در کنگره تازه داریم که در مجلس نمایندگان تحت کنترل جمهوری خواهان است، و با ورود چهره های تازه مورد حمایت تی پارتی خیلی محافظه کارتر است."

مطالب مرتبط