برنامه تلویزیونی"امام جوان" جهانی می شود

Image caption این برنامه تلاش ها و مشکلات طلبه های جوان تا رسیدن به مقام امام جماعت را نشان می دهد

در مالزی، یک برنامه تلویزیونی پربیننده اسلامی، جستجو برای پیدا کردن بهترین روحانیون جوان برای این کشور را گسترش داده است و از همه علاقمندان در سراسر جهان دعوت کرده در رقابت هایی که این برنامه ترتیب می دهد، شرکت کنند.

برنامه تلویزیونی "امام مودا" یا "امام جوان"، که برای اولین بار سال گذشته از شبکه تلویزیونی اسلامی و مالزیایی "سراب نجومی" (Astro Oasis)، پخش شد، بلافاصله به یک برنامه پربیننده در مالزی و کشورهای خارجی تبدیل شد.

شرکت کنندگان در این رقابت، که با کت و شلوارهای سیاه در برنامه ظاهر می شوند، در ارتباط با مهارت های مختلف اسلامی، از قرائت قرآن و غسل میت گرفته تا دادن مشاوره به زوج های جوان و نوجوانان باردار مورد سنجش قرار می گیرند.

جایزه شرکت کنندگان در رقابت های تلویزیونی "امام جوان"، کسب مقام امامت در یکی از مساجد دولتی مالزی است و تا کنون فقط داوطلبان اهل مالزی اجازه ورود به رقابت ها را داشتند.

اما اکنون گردانندگان آن تصمیم گرفته اند دامنه جستجوهای خود را گسترش داده و به داوطلبان رهبری دینی در مالزی، از تمام جهان اجازه دهند در این برنامه شرکت کنند.

دور بعدی رقابت های تلویزیونی که در ماه آوریل پخش خواهد شد به روی همه علاقمندان که در گروه سنی 17 تا 27 سال قرار دارند و قادرند به زنان مالزیایی صحبت کنند، باز است.

جنیفر پک، گزارشگر بی بی سی در کوالالامپور، می گوید "امام جوان"، برنامه های تلویزیونی در باره اسلام را در مالزی و کشورهای خارجی احیا کرده است.

این برنامه تلاش ها و مشکلات طلبه های جوان تا رسیدن به مقام امام جماعت را نشان می دهد.

تهیه کنندگان "امام مودا" می گویند امیدوارند با پخش سراسری این گونه برنامه ها نشان دهند که امام های جماعت افرادی خوش برخورد و در دسترس هستند.

گزارشگر بی بی سی می گوید این موضوع ظاهرا به واقعیت پیوسته است چون محمد اشرف، 27 ساله، که در اولین دور رقابت ها در مالزی برنده شد، به بی بی سی گفت جوانان بسیاری با سوالات خود در باره آموزه های اسلام، به صفحه او در شبکه اجتماعی اینترنتی فیس بوک هجوم آورده اند، سوالاتی که شاید قبل از پخش برنامه "امام مودا" نگران بودند مطرح کنند.

اما برخی در میان مسلمانان مالزی در باره این که یک برنامه تلویزیونی با ژانر Reality TV، بهترین وسیله برای انتخاب امام جماعت باشد، تردید دارند.

به گفته گزارشگر بی بی سی با این که مالزی جامعه ای میانه رو است امام جماعت شخصیت مهمی در میان مسلمانان قلمداد می شود و به همین دلیل است که مسئولان برنامه تلویزیونی "امام مودا" به بینندگان اجازه نمی دهند تعیین کننده نظر نهایی در این باره باشند. فقط یک عالم در دین اسلام قادر است تصمیم بگیرد کدام شرکت کننده، کسب مقام امامت مسجد، پیروز است.

تهیه کنندگان "امام جوان"، می گویند این برنامه بهترین آمیخته از دانش اسلامی و سرگرمی است.

زینیر امین الله، رئیس شبکه تلویزیونی "سراب نجومی" در مالزی، می گوید برنامه "امام مودا"، طرفدارهای زیادی در خاورمیانه و ایالات متحده دارد.

مطالب مرتبط