نصیرالله بابر "پدر معنوی طالبان" در گذشت

نصیرالله بابر، وزیر سابق کشور پاکستان و از چهره‌های اصلی حامی طالبان، در سن 82 سالگی درگذشت.

مراسم تشییع جنازه آقای بابر روز دوشنبه (10 ژانویه)در ایالت خیبر-پختونخواه برگزار شد.

آقای بابر ژنرال دو ستاره ارتش پاکستان بود که با بازنشستگی از ارتش، به سیاست رو آورد و به حزب مردم پاکستان به رهبری ذوالفقارعلی بوتو پیوست.

ژنرال بابر پشتون‌تبار در دولت ذوالفقارعلی بوتو در سالهای 1975 تا 1977 به فرمانداری ایالت خیبر-پختونخواه منصوب شد و تقریباً دو دهه بعد، با روی کار آمدن حکومت دختر بوتو، (بینظیر) وزیر کشور پاکستان شد.

نصیرالله بابر شاید البته بیش از پاکستان، در کشور همسایه‌ یعنی افغانستان شناخته شده باشد.

در هر دو باری که این سیاستمدار کهنه‌کار پاکستانی در قدرت بود، تحولات مهمی در افغانستان اتفاق افتاد.

او در دهه هفتاد میلادی از جایگاه فرماندار ایالت خیبر- پختونخواه، هم‌ مرز با افغانستان، که در آن زمان ایالت سرحد نامیده می شد، میزبان بسیاری از رهبران مجاهدین افغان از جمله گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی و احمدشاه مسعود، فرمانده برجسته افغان بود.

این مجاهدین که با سرکوب دولت داود خان رو برو شده بودند، به پیشاور پاکستان پناه بردند و از آنجا برنامه آغاز جنگ و جهاد علیه دولت کابل و سپس اشغال افغانستان توسط شوروی سابق را روی دست گرفتند.

گفته می‌شود آقای بابر نقش دست اولی در آموزش نظامی و تمویل این گروه‌ها داشت که بعداً به هفت گروه متفاوت تقسیم شدند و تا اوایل دهه 90 میلادی علیه شوروی سابق و دولت کابل جنگیدند.

در پاکستان، دولت ذوالفقارعلی بوتو با کودتای ژنرال ضیاءالحق سقوط کرد، و آقای بوتو اعدام شد. با این وجود نصیرالله بابر همچنان به حزب مردم وفادار ماند و در دولت دوم بی‌نظیر بوتو در سال‌های 1993 تا 1996، وزیر کشور پاکستان شد.

افغانستان اما در این سالها به شدت دچار هرج و مرج ناشی از درگیرهای مسلحانه داخلی همان گروه‌هایی بود که نصیرالله بابر در ایجاد، آموزش و تمویل آنها نقش عمده‌ای داشت.

این گروه‌ها بر سر رسیدن به قدرت و اشغال پایتخت کابل درگیر جنگ با همیدگر بودند.

در نیمه اول دهه 90 میلادی بود که گروه ناشناسی در ولایت قندهار در صحنه سیاسی افغانستان ظهور کرد. این گروه که بعدها به طالبان مشهورشد در نهایت توانست حدود 90 درصد خاک افغانستان را به کنترل خود درآورد.

طالبان ادعا داشتند که برای پایان دادن به درگیرهای بین گروهی و برقراری امنیت در افغانستان، از مدارس دینی آمده اند.

بسیاری در افغانستان نصیرالله بابر را پدر معنوی طالبان و بنیانگذار این گروه می‌دانند. اما خود طالبان این جنبش را خودجوش می‌خوانند.

به هر صورت آقای بابر تا آخرین لحظات عمرش علنا و رسما از طالبان حمایت کرد.

او دو سال پیش در اثر سکته مغزی روانه بیمارستان شد و از آن به بعد وضع سلامتی اش نامناسب بود.

تصویری که بابر از خود برجا گذاشته، متفاوت است. بعضی او را از مبارزان اصلی جهاد علیه شوروی در افغانستان می‌دانند، اما عده‌ای دیگر، او را از عاملان اصلی جنگ داخلی، کشتار هزاران افغان و ویرانی این کشور می خوانند.