ادامه نا آرامی ها در تونس؛ درگیری پلیس با تظاهرکنندگان

Image caption از زمان آغاز درگیری ها این اولین بار است که ارتش در تونس، پایتخت، مستقر شده است

گزارش ها از تونس حاکی است که به رغم تلاش رئیس جمهور تونس برای آرام کردن اوضاع، درگیری‌ها همچنان بین تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی ادامه دارد.

در ادامه ناآرامی ها، درگیری هایی در بعضی از شهرها از جمله پایتخت گزارش شده است. پلیس به سوی جمعیت تظاهرکننده، گاز اشک آور شلیک کرده است.

در شهر توزر در جنوب غربی و تاله در استان قصرین در غرب این کشور نیز درگیری های روی داده است.

محمد الغنوشی نخست وزیر این کشور امروز اعلام کرد که رفیق الحاج قاسم، وزیر کشور، از کار برکنار شده است. او همچنین از آزادی بازداشت شدگان درگیری های اخیر این کشور خبر داد.

دستو برکناری وزیر کشور و آزادی بازداشت شدگان هر دو از سوی زین العابدین بن علی، رئیس جمهور تونس صادر شده است.

آقای الغنوشی همچنین گفته است که یک کمیته ویژه برای بررسی پرونده های فساد در این کشور تشکیل خواهد شد.

اظهارات نخست وزیر پس از آن اعلام شد که ارتش به منظور حفظ امنیت به پایتخت اعزام شد و سربازان مسلح به سلاح خودکار در مرکز شهر مستقر شدند.

Image caption زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری دستور برکناری وزیر کشور را صادر کرد

خودروهای زرهی نیز در داخل شهر به گشت زنی مشغولند.

شب گذشته (سه شنبه 12 ژانویه) جوانان معترض به صدها مغازه و فروشگاه حمله برده، چندین بانک را به آتش کشیدند و به سوی پلیس سنگ پرتاب کردند. آنها همچنین به یکی از ساختمان های دولتی واقع در حومه شهر حمله کردند.

پلیس با پرتاب گاز اشک آور و شلیک تیر هوایی در صدد پراکنده کردن جمعیت تظاهر کننده بر آمد. این در حالی است که بعضی از گزارش ها حاکی است که پلیس جمعیت را مستقیما هدف گلوله قرار داد.

به گفته مقامات دست کم 23 نفر در جریان درگیری بین تظاهرکنندگان و پلیس کشته شده اند، اما فعالان حقوق بشر و اتحادیه های کارگری می کویند تعداد کشته شدگان حداقل پنجاه نفر است.

یکی از فعالان حقوق بشر که از نزدیک شاهد یکی از تظاهرات بود برای بی بی سی توصیف کرد که چطور پلیس به سرعت و با خشونت جمعیت تظاهرکنندگان شامل وکلا، هنرمندان و بازیگران را پراکنده کرد.

به گفته این فعال حقوق بشر، پلیس به ویژه زنان را با خشونت هرچه بیشتر مورد ضرب و شتم قرار داد.

نا آرامی ها در تونس از اوایل ماه جاری، در اعتراض به افزایش بیکاری و همزمان با خودکشی یک فارغ التحصیل بیکار ۲۶ ساله به اوج رسید.

در همین حال پلیس سویس سرگرم تحقیق درباره اقدام به آتش سوزی سفارت تونس در شهر برن (پایتخت سویس) است. این اقدام به آتش سوزی با شکست مواجه شده است و کسی در جریان آن مجروح نشد.

مطالب مرتبط