ارائه اسرار بانک سوئیسی به ویکی لیکس برای افشاگری

یک بانکدار سابق سوئیسی اسنادی را برای افشاگری در اختیار سایت ویکی لیکس قرارداده است. در این اسناد شگردهایی که سیاستمداران، بازرگانان سرشناس ، صاحبان شرکت های بین المللی، هنرمندان و میلیاردرها برای فرار از پرداخت مالیات به کار می برند افشا شده است .

رودلف المر که قبلا برای یک بانک خصوصی سوئیسی کار می کرده، امروز دوشنبه 17 ژانویه صدها سند داخلی از حساب های بانکی این اشخاص را در اختیار ویکی لیکس قرار داده است. این اسناد نشان می دهند که این اشخاص که برای فرار از مالیات درخارج از کشورشان حساب باز کرده اند.

ویکی لیکس پس از مطالعه این اسناد در مورد انتشار آن تصمیم می گیرد.

در اطاقی که بیش از صد خبرنگار در آن گرد آمده بودند دو سی دی به جولیان آسانژ بنیان گذار سایت ویکی لیکس تحویل داده شد .جولیان آسانژ که به اتهام تجاوز و تعرض جنسی از سوی پلیس سوئد تحت تعقیب است، توسط یک دادگاه لندن به قید وثیقه آزاد شده و در انتظار رسیدگی به پر ونده استرداد خود به سوئد است.

به گفته ردولف المر این دو سی دی حاوی اسامی میلیاردرها ،،شرکت های بین المللی و چهل سیاستمدار ی است که از پرداخت مالیات فرار کرده اند و اطلاعات آن از سه موسسه مالی طی بیست سال گذشته جمع آوری شده است.

ردلف المر قرار است روزچهارشنبه 19 ماه ژانویه به اتهام زیرپاگذاشتن قانون حفظ اسرار بانکی در سوئیس مورد محاکمه قرار گیرد.

برخی معتقدند که ردلف المر مبارز پر جراتی است که علیه سیستم بانکداری به جنگ بر خاسته اما به نظر برخی دیگر او فقط یک کارمند سرکش سابق بانک است .

ردلف المر مدیر اجرایی یکی از قدیمی ترین و معتبرترین بانک های سوئیس در جزایر کایمن بود و مسئولیت میلیاردها دلار سرمایه را بعهده داشت ولی بعد از پی بردن به نحوه عملکرد بانک، اعتماد خود به سیستم بانکی را ازدست داد. به گفته المر نظام بانکی کنونی به نفع کسانی است که قصد فرار از پرداخت مالیات را دارند.

آقای المر می گوید که اول سعی کرده در داخل بانک تغییراتی به وجود آورد ولی وقتی موفق نشده است برای این کار به مقامات آمریکایی و ویکی لیکس روی آورده است.

مطالب مرتبط