مصری‌ها علیه حکومت مبارک دست به تظاهرات زدند

تجمعات ضد دولتی در مصر
Image caption تظاهرکنندگان به سمت پلیس سنگ پرتاب کرده و شعارهای ضد دولتی از جمله "مرگ بر مبارک" سر داده اند

پلیس ضد شورش در قاهره، پایتخت مصر با گاز اشک آور و ماشین‌های آب پاش به صفوف تظاهرکنندگان ضد دولتی حمله کرده اند.

هزاران مخالف دولت حسنی مبارک، امروز ۲۵ ژانویه در اقدامی کم سابقه با الهام از ناآرامی های تونس که منجر به برکناری زین العابدین بن علی، رئیس جمهور این کشور شد، تجمعات ضد دولتی برگزار کرده‌اند.

تظاهرکنندگان به سمت پلیس سنگ پرتاب کرده و با نیروهای امنیتی درگیر شده و شعارهای ضد دولتی از جمله "مرگ بر مبارک" سر داده اند.

همچنین شعارهایی علیه جمال مبارک، پسر حسنی مبارک که از او به عنوان جانشین احتمالی پدرش یاد می کنند، داده شده است.

پلیس برای درهم شکستن صفوف تظاهرکنندگان که جلوی مجلس این کشور جمع شده بودند، وارد عمل شد و تظاهرکنندگان در خیابان های اطراف با نیروهای دولتی درگیر شدند.

طبق گزارش ها، در یک محله در قاهره، تظاهرکنندگان توانسته اند پلیس را به عقب برانند.

خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید پلیس کنترل اوضاع را از دست داده است. او می افزاید تظاهرات امروز، جدی ترین تظاهرات ضد دولتی در این کشور طی چند سال اخیر به شمار می رود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید در میدان تحریر قاهره، تظاهرکنندگان به ماشین آب پاش پلیس حمله کردند.

پلیس برای ممانعت از پیوستن معترضان به تجمع جلوی مجلس، با باتوم به آنها حمله کرد و آنها را مورد ضرب و شتم قرار داد.

گروهی از تظاهرکنندگان گفته اند که آماده مرگ هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید جلوی مقر دیوان عالی مصر نیز، تجمع کنندگان پوسترهایی با خود داشتند که روی آن نوشته شده بود "تونس، راه حل است."

اعتراض های مردم تونس در چند هفته که در اعتراض به بیکاری و فساد بود، منجر به سقوط دولت زین العابدین بن علی پس از ۲۳ سال شد و مخالفان دولت مصر هم درصدد آن هستند تا با به راه انداختن تجمعات ضد دولتی، فشار بر دولت حسنی مبارک را افزایش دهند.

گزارش شده که در شهر اسکندریه و اسماعیلیه نیز تظاهرات ضد دولتی برگزار شده است.

پراکندگی مخالفان

صبح امروز، هزاران پلیس ضد شورش مجهز به ماشین های آب پاش به نقاط مختلف قاهره، پایتخت اعزام شدند تا مانع از برپایی تظاهرات وسیع ضد دولتی شوند.

بانیان تجمعات ضد دولتی امروز گفته بودند که علیه شکنجه، فقر، فساد و بیکاری قیام می کنند.

Image caption مقام‌های مصری گفته بودند که نیروهای امنیتی با قاطعیت با هر اقدامی که قانون شکنانه باشد، برخورد خواهند کرد

دولت مصر هشدار داده که تظاهرکنندگان با خطر بازداشت مواجه هستند و از طرفداران خود خواسته تا دست به تجمعات مشابه بزنند.

حسنی مبارک از سال ١٩٨١ و پس از ترور محمد انورسادات، رئیس جمهور پیشین، قدرت را در دست دارد. او هنوز مشخص نکرده که در انتخابات دور بعد شرکت می کند یا نه.

در قاهره، تجمعات امروز از طریق سایت اجتماعی فیس بوک سازماندهی شده و دهها هزار نفر برای شرکت در این اعتراض های ضد دولتی اعلام آمادگی کرده اند.

مدیرکل امور امنیتی قاهره، پایتخت مصر در بیانیه ای خاطرنشان کرده بود که نیروهای امنیتی با قاطعیت با هر اقدامی که قانون شکنانه باشد، برخورد خواهند کرد.

مخالفان دولت حسنی مبارک، رئیس جمهور مصر به شدت پراکنده هستند.

محمد البرادعی، رئیس سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهان مشارکت مردم در این تظاهرات شده اما اخوان المسلمین، بزرگ ترین گروه مخالف دولت مصر موضع مبهمی در این باره در پیش گرفته است.

آقای البرادعی بارها تاکید کرده که دولت مصر باید به درخواست ها برای تغییر عمل کند یا خود را برای ناآرامی های مدنی احتمالی آماده کند. او همچنین از لزوم تغییر سیاسی در مصر سخن گفته و خواهان اصلاحات در این کشور شده است.

در مصر، بر خلاف تونس میزان بی سوادی بالا است و استفاده از اینترنت چندان گسترده نیست.

مصر با بسیاری از مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی که تونس از آن رنج می برد، رو به رو است اما تعداد حضور مردم در تجمعات ضد دولتی تا کنون چندان زیاد نبوده و بسیاری از کارشناسان، پیش بینی نمی کنند ناآرامی هایی در سطح تونس، در این کشور شکل بگیرد.

مطالب مرتبط