لغو محدودیت های ویزا بین ایران و گرجستان، روابط بهبود می یابد؟

از زمان جدایی گرجستان از شوروی سابق، این کشور آمریکا را متحد اصلی خود به شمار می آورد؛ اما نشانه هایی در دست است حاکی از آنکه دولت گرجستان مایل است که در سایه آمریکا باقی نماند ه و با کشورهای دیگر به ویژه ایران، کشوری که آمریکا به دیده شک به آن می نگرد، روابط بهتری برقرار کند .

چند روز پیش ایران و گرجستان تمام محدودیت های ویزا برای گردشگران دو کشور را لغو کردند .

از اول ماه فوریه شرکت های مسافرتی گرجستان پروازهای مستقیم به تهران را ارائه می دهند، اما از چند روز پیش هم ویزای گردشگری به ایران برای شهروندان گرجی لغو شده است.

ظاهرا گرجستان بیشترین بهره را از لغو این محدودیت ها می برد زیرا دولت گرجستان با توجه به جمعیت 70 میلیونی ایران، در مقایسه با 5 میلیون جمعیت خود مایل به جذب گردشگران ایرانی است .

تبمو فده لیدزه رئیس یک شرکت مسافرتی گرجستان چنین پیش بینی می کند که با لغو ویزای مسافرت به گرجستان هرماهه پنج هزار گردشگر ایرانی به این کشور سفر کنند که سبب رونق صنعت گردشگری گرجستان خواهد شد.

او می گوید "بعد از جنگ سال 2008 با روسیه، گرجستان هشتاد درصد از گردشگران خارجی را از دست داد و برقراری رابطه با ایران این کمبود را جبران خواهد کرد. به دلیل تبلیغاتی که برای سفر به کشور ما در ایران وجود دارد صنعت گردشگری گرجستان از حمایت ایران برخودار خواهد بود ."

لغو محدودیت های ویزای سفر به گرجستان صرفا به رونق صنعت گردشگری این کشور محدود نمی شود. گرجستان مایل به از بین بردن شهرتی است که به عنوان پیروی محض از آمریکا پیدا کرده است به ویژه با توجه به شکایت بعضی از شهروندان گرجی از این بابت که آمریکا در دوران جنگ با روسیه با شتاب کافی از گرجستان حمایت نکرد.

به گفته پروفسور گیانودیا یک تحلیل گر سیاسی از دانشگاه ایلیا در تفلیس، جنگ با روسیه موجب شد که گرجستان احساس ناامنی کرده و به نیاز داشتن متحدان بیشتر پی ببرد.

پروفسو گیا نودیا می گوید "بعد از جنگ با روسیه دولت گرجستان واقع بین تر شد و اکنون به برقراری رابطه با کشورهای همسایه خود اهمیت بیشتری می دهد، حتی اگر از نظر ایدئولوژیک با آنها اختلاف داشته باشد . یکی از این کشورها ایران و دیگری بلاروس است. گرجستان سعی دارد که موقعیت خود را در منطقه محکم تر کند، به ویژه با توجه به این که در حال حاضر متاسفانه گرجستان روسیه را دشمن خود به شمار می آورد و قادر به تحمل دشمن دیگری در منطقه نیست ."

دیپلمات های خارجی در تفلیس می گویند که آمریکا به خوبی به مشکلات گرجستان واقف است و به همین دلیل دوستی با ایران را خیانت به خود نمی داند، اما میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور گرجستان را که بیشتر مواقع از روی انگیزه های آنی عمل می کند، میانجی گر مناسبی در رابطه با با ایران نمی داند.