دولت مصر تلاش می کند آرامش را به پایتخت بازگرداند

حق نشر عکس AP
Image caption معترضان همچنان خواهان کناره گیری حسنی مبارک هستند

دو هفته بعد از آغاز اعتراض‌ها در مصر، بازار بورس این کشور همچنان تعطیل است و با وجود شروع مذاکرات میان گروه‌های مخالف و دولت، معترضان میدان تحریر در مرکز شهر قاهره را ترک نکرده‌اند.

معترضان حاضر در میدان تحریر می گویند تا زمان کناره‌گیری حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر به اعتراض‌های خیابانی خود ادامه خواهند داد.

در مذاکرات روز یکشنبه، ۶ فوریه، دولت در مواردی حاضر به عقب‌نشینی و دادن امتیاز به مخالفان شد، اما گروه های مخالف این امتیازات را کافی ندانستند.

مذاکرات به میزبانی عمر سلیمان، معاون ریاست جمهوری مصر برگزار شد و نمایندگان شش گروه مخالف، از جمله اخوان المسلمین و ائتلاف سازمان‌های جوانان مصر در آن حضور داشتند.

بعد از پایان گفت‌و‌گوها تلویزیون دولتی مصر از توافق میان دولت و مخالفان بر سر تشکیل کمیته‌ای برای ایجاد اصلاحات در قانون اساسی این کشور خبر داد.

اما رهبران گروه‌های مخالف نسبت به حسن نیت دولت مصر ابراز تردید کردند و اقدامات دولت را کافی ندانستند.

اخوان المسلمین اعلام کرد که تنها در صورتی در ادامه مذاکرات شرکت خواهد کرد که دولت در برآورده کردن خواسته‌های این گروه، یعنی کناره گیری آقای مبارک، انحلال مجلس، پایان وضعیت فوق‌العاده و آزادی تمام زندانیان سیاسی، عزم جدی از خود نشان دهد.

محمد البرادعی، از چهره‌های مخالف دولت مصر در مذاکرات روز یکشنبه حضور نداشت، اما به صورت جداگانه نماینده ای را برای مذاکره با عمر سلیمان فرستاد.

آقای برادعی پیشرفت در گفت‌وگوها را "مبهم" توصیف کرده و پیشنهاد داده است که در یک دوره انتقالی یک‌ساله و تا آماده شدن شرایط برگزاری انتخابات، کشور توسط یک شورای سه‌نفره ریاست جمهوری اداره شود.

اقتصاد در خطر

دولت تلاش می‌کند که اوضاع را در قاهره به حالت عادی بازگرداند.

رفت و آمد در خیابان های این شهر دوباره به جریان افتاده و شماری از بانک‌ها کار خود را از سر گرفته اند. اما مدارس قاهره همچنان تعطیل است.

بازگشایی بازار بورس مصر که قرار بود امروز دوشنبه، هفت فوریه انجام شود، ۲۴ ساعت به تعویق افتاده است.

در هین حال دولت قصد دارد ۲/۵ میلیارد دلار اوراق قرضه کوتاه مدت را برای فروش ارائه کند.

برآورد می‌شود که ناآرامی های اخیر در مصر، روزانه ۳۱۰ مییون دلار به اقتصاد این کشور زیان وارد کرده است.

"انتقال قدرت، همین الان"

رئیس جمهوری مصر تا کنون درخواست مخالفان برای کناره‌گیری از سمت ریاست جمهوری را رد کرده و گفته است که استعفای او باعث ایجاد هرج و مرج در کشور خواهد شد.

آقای مبارک اعلام کرد که در انتخابات بعدی ریاست جمهوری در ماه سپتامبر نامزد نخواهد شد، اما باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا خواهان " انتقال منظم" قدرت در اسرع وقت شده است.

آقای اوباما در گفت‌وگو با شبکه خبری فاکس‌نیوز گفت: "مردم مصر به دنبال آزادی هستند. آنها انتخابات آزاد و منصفانه می‌خواهند. آنها دولتی می‌خواهند که نماینده مردم باشد. به همین دلیل آن چه که ما گفته‌ایم این است که انتقال قدرت باید از همین الان آغاز شود."

باراک اوباما گفت که آمریکا نمی تواند آقای مبارک را مجبور به انجام کاری کند، اما می تواند به او توصیه کند که "الان زمانی است که شما باید تغییرات در کشور را آغاز کنید."

مطالب مرتبط