صدها هزار معترض مصری همچنان خواهان کناره گیری مبارک هستند

معترضان مصری حق نشر عکس Reuters
Image caption خبرنگاران بی بی سی می گویند حضور انبوه جمعیت در میدان تحریر نشان می دهد که جنبش اعتراضی مصر به پایان خود نرسیده است

صدها هزار تظاهرکننده مصری با حضور در میدان تحریر قاهره عقب نشینی حسنی مبارک را کافی نداسته و خواهان کناره گیری او از ریاست جمهوری هستند.

خبرنگاران می گویند این بزرگترین تظاهراتی است که از هنگام آغاز اعتراضات مصر در 25 ژانویه تاکنون برگزار شده است.

این در حالیست که حکومت طرح خود را برای انتقال مسالمت آمیز قدرت اعلام کرده است.

آقای مبارک می گوید تا هنگام انتخابات سپتامبر آینده در قدرت باقی می ماند.

گزارش ها حاکی از آن است که جمعیت زیادی در میدان حضور دارد و صدها هزار تن هم در اطراف میدان مستقر شده اند.

خبرنگار بی بی سی می گوید خیابان های اطراف و پل های منتهی به میدان تحریر در حاشیه رود نیل هم کاملا سرشار از جمعیتی است که خواهان پیوستن به مخالفان هستند.

فضای حاکم در این میدان آرام گزارش شده و خبرنگاران بی بی سی می گویند حضور انبوه جمعیت در میدان تحریر نشان می دهد که جنبش اعتراضی مصر به پایان نرسیده است.

خبرنگار ما می گوید پیام معترضان به حکومت روشن است. معترضان از همه اقشار و طبقات جامعه حضور دارند و امتیازات حکومت را کافی نمی دانند.

وائل غنیم از مدیران گوگل که به مدت دوازده روز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود در میان استقبال مردم وارد میدان تحریر شد.

گفته می شود او با راه اندازی شبکه اجتماعی فیس بوک به سازماندهی این اعتراضات کمک کرد.

آقای غنیم به تظاهرکنندگان گفت: "ما از خواسته خود که خروج رژیم است عقب نخواهیم نشست."

اعتراض ها در مصر در حالی ادامه دارد که حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، فرمان تشکیل کمیته ویژه ای را داده که به بررسی اصلاحات در قانون اساسی مصر خواهد پرداخت.

این کمیته ویژه، تا قبل از برگزاری انتخابات مصر در سال جاری میلادی، پیشنهادات مربوط به اصلاح قانون اساسی را ارائه خواهد کرد.

تشکیل این کمیته یکی از مواردی بود که گفته می شد در مذاکرات نمایندگان مخالفان دولت مصر با معاون رئیس جمهوری این کشور مورد توافق طرفین بوده است.

عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر گفته است که حسنی مبارک از روند "گفت و گو" و "آشتی ملی" در کشور استقبال کرده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حسنی مبارک پس از سه دهه تکیه بر قدرت، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری نخواهد شد

عمر سلیمان، معاون رئیس جمهوری مصر که خبر تشکیل این کمیته را در تلویزیون دولتی این کشور اعلام کرد، همچنین گفت که حسنی مبارک از نخست وزیر مصر خواسته است که کمیته جداگانه ای را تشکیل دهد تا اصلاحات پیشنهادی را اجرایی کند.

به گفته خبرنگاران، اعلام خبر تشکیل این دو کمیته، تازه ترین امتیازهایی است که مقامات رسمی مصر برای پایان دادن به اعتراضات ضددولتی در این کشور به مخالفان داده‌اند.

مخالفان بدبینی خود را نسبت به مدیریت انتقال قدرت در کشور توسط دولت ابراز داشته اند.

حسنی مبارک گفته است تا سپتامبر امسال (زمان انتخابات ریاست جمهوری) در سمت خود باقی خواهد ماند و پس از سه دهه تکیه بر قدرت، دیگر برای دور آتی انتخابات کاندیدا نخواهد شد.

پنهان‌سازی آمار واقعی کشته‌شدگان

بر اساس اعلام سازمان دیده‌بان حقوق بشر، در جریان اعتراض‌های ضددولتی در مصر، نزدیک به ۳۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند، اما به نظر می رسد مراکز ارائه‌دهنده خدمات درمانی در مصر سعی کرده‌اند واقعیت را درباره وسعت و میزان تلفات پنهان کنند.

یک سخنگوی دیده‌بان حقوق بشر گفته است که مسئولان بیمارستان‌های مصر تحت فشار بوده‌اند تا تعداد تلفات را کمتر از میزان واقعی نشان دهند، چون بیم آن می‌رفته که در صورت اعلام تعداد واقعی کشته‌شدگان، اعتراض‌ها شدت بیشتری پیدا کند.

هبه مرایف، از پژوهشگران دیده‌بان حقوق بشر به سرویس جهانی بی‌بی‌سی گفته است که بیشترین آمار تلفات در جریان اعتراض‌های اخیر در مصر، متعلق به روزهای جمعه و شنبه (۲۸ و ۲۹ ژانویه) بوده است و بیشتر کشته‌شدگان هم بر اثر اصابت مستقیم گلوله جان خود را از دست داده‌اند.

به گفته خانم مرایف، "شلیک گلوله‌های گاز اشک آور از فاصله نزدیک" علت مرگ تعدادی از معترضان بوده است؛ به این ترتیب که "نیروهای پلیس به جای شلیک این نوع گلوله‌ها به هوا، آنها را مستقیم به داخل جمعیت معترضان شلیک کرده‌اند."

سازمان دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که اطلاعات مربوط به تعداد تلفات در جریان اعتراض‌های اخیر مصر را با بررسی و جمع‌آوری تدریجی از غسالخانه های قاهره، اسکندریه و سوئز به دست آورده است.

Image caption عمر سلیمان در مذاکرات اخیر با نمایندگان مخالفان دولت مصر حضور داشت

"عمرسلیمان، گزینه مناسب اسرائیل"

بر اساس مدارکی که به تازگی توسط سایت ویکی‌لیکس و در روزنامه بریتانیایی دیلی‌تلگراف منتشر شده است، در یکی از پیام‌هایی که بین دیپلمات‌های آمریکایی ردوبدل شده، آمده است که دولت اسرائیل، عمر سلیمان، معاون جدید رئیس جمهوری مصر را گزینه مناسبی برای جایگزینی حسنی مبارک می‌داند.

در این پیام که در سال ۲۰۰۸ میلادی ارسال شده، به نقل از یک مقام رسمی آمریکا آمده است که دولت اسرائیل، با دورنمای این‌که آقای سلیمان رهبر آینده مصر شود، مشکلی ندارد.

همچنین در این مدارک که بعد از مذاکرات نمایندگان دولت‌های اسرائیل و مصر تنظیم شده‌اند، به نقل از یکی از مقامات رسمی اسرائیل آمده است که اعضای هیات اسرائیلی از ظاهر سالخورده و سخنرانی بریده بریده حسنی مبارک شگفت زده شده بودند.

مطالب مرتبط