نخست وزیر فرانسه در کریسمس، مهمان حسنی مبارک بود

Image caption آقای فیلون تایید کرد که در تعطیلات کریسمس گذشته مهمان حسنی مبارک بوده است

فرانسوا فیون، نخست وزیر فرانسه تایید کرده است که وقتی برای تعطیلات کریسمس گذشته به مصر رفته بود، رئیس جمهوری مصر، هواپیمایی را در اختیار او و خانواده‌اش گذاشته است.

حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر که هم اکنون با اعتراض‌های گسترده ضددولتی در این کشور روبه‌روست، هزینه‌های اقامت آقای فیلون و خانواده‌اش در مصر را هم پرداخته است.

در اطلاعیه دفتر نخست وزیری فرانسه آمده است که آقای فیون در فاصله روزهای ۲۶ دسامبر ۲۰۱۰ میلادی تا ۲ ژانویه امسال، در مصر بوده است و "آقای نخست وزیر در مدتی که در مصر بود، از طرف مقامات این کشور، میزبانی شده است."

به گزارش روزنامه لوموند فرانسه، در این اطلاعیه آمده است که "آقای نخست وزیر همچنین به دعوت مقامات مصر، از یک هواپیمای مصری برای سفر از شهر أسوان به ابوسمبل استفاده کرده و در آنجا به دیدن یک معبد رفته است."

آقای فیون در سفرش به مصر، روز ۳۰ دسامبر هم با حسنی مبارک دیدار داشته است.

خبرهای مربوط به سفر آقای فیون به مصر در ماه گذشته، در شرایطی تایید شده است که در یک هفته اخیر، میشل آلیو-ماری، وزیر امور خارجه فرانسه به دلیل حضورش در تونس در جریان ناآرامی‌های این کشور، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

خانم آلیو-ماری در جریان ناآرامی‌های تونس، برای گذراندن تعطیلات به این کشور سفر کرده بوده و از هواپیمای یکی از اشخاص پرنفوذ که گفته می‌شود روابط نزدیکی با رهبران تونس دارد هم استفاده کرده است.

وزیر امور خارجه فرانسه که منتقدان، خواهان استعفایش شده‌اند، گفته است که عمیقا از این اقداماتش متأسف است و در آینده، دقت بیشتری خواهد کرد.