به روز شده:  03:50 گرينويچ - سه شنبه 01 مارس 2011 - 10 اسفند 1389

آفریقا

قذافی: 'همه مردم من عاشقم هستند'

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

سرهنگ معمر قذافی، رهبر لیبی در مصاحبه با بی بی سی وقوع اعتراضات در طرابلس را را رد کرده و گفته است که مردم کشورش او را دوست دارند.

آقای قذافی گفت که مردم برای حفاظت از او جان خود را فدا خواهند کرد.

او معترضان را اعضای القاعده و افراد تحت نفوذ مواد مخدر خواند و گفت کسی در لیبی مخالف او نیست.

سرهنگ قذافی در پاسخ به این سوال که آیا حاضر است از قدرت کناره گیری کند، گفت که هیچ سمت رسمی ندارد که بخواهد از آن استعفا دهد.

دولت لیبی طی چند سال گذشته با توقف برنامه اتمی و پذیرش مسئولیت بمبگذاری در هواپیمای لاکربی روابط خود را با کشورهای غربی بهبود بخشید.

اما بسیاری از رهبران جهان از جمله کشورهای اروپایی و آمریکا خواهان کناره گیری او شده اند.

سرهنگ قذافی کشورهای غربی را متهم به "خیانت" کرد و گفت که آنها فاقد اخلاقیات و خواهان استعمار مجدد لیبی هستند.

سوزان رایس، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد گفت که این مصاحبه نشان می دهد که آقای قذافی "متوهم" است و "شایسته رهبری نیست."

گروه های مخالف دولت لیبی کنترل شهرهای شرقی این کشور را بر عهده گرفته و چالشی جدی متوجه حکومت 41 ساله سرهنگ قذافی کرده اند.

قذافی

سرهنگ قذافی می گوید هیچ سمتی در ساختار سیاسی لیبی ندارد که بخواهد از آن استعفا دهد

آقای قذافی با جرم بوئن، دبیر خاورمیانه بی بی سی و نیز شبکه های خبری ای بی سی آمریکا و ساندی تایمز بریتانیا صحبت می کرد.

وی اظهارات کسانی همچون دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا که او را متهم به داشتن پول در خارج کرده اند رد کرد و گفت: "من دو انگشتم را در چشمانشان می کنم."

نبردهای شدید در اطراف مصراته

گزارش ها حاکی از درگیری شدید بین هواداران و مخالفان معمر قذافی در اطراف شهر مصراته در دویست کیلومتری غرب طرابلس است.

جزئیات روشنی از این درگیری ها در دست نیست اما گفته شود می شود که گرچه شهر مصراته در کنترل مخالفان دولت است، اما نیروهای هوادار سرهنگ قذافی مناطق اطراف شهر و قسمتی از یک پادگان بزرگ نظامی را تحت کنترل خود درآورده اند.

به گفته یک شاهد عینی، مخالفان دولت یک هواپیمای دولتی را که ایستگاه رادیویی مصراته را گلوله باران می کرد سرنگون کردند و خدمه آن را به اسارت در آوردند.

تحریم های کشورهای عضو اتحادیه اروپا علیه لیبی

در پی تحریم های یک جانبه از سوی سوئیس ،آمریکا و بریتانیا علیه لیبی، دول اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه 28 فوریه ) با اعمال یک سلسله تحریم علیه لیبی موافقت کردند که شامل تحریم تسلیحاتی می شود.

دول اتحادیه اروپا هم چنین برسر مسدود کردن دارائی های سرهنگ قذافی و خانواده اش به توافق رسیدند.

این در حالی است که وزرای خارجه و نمایندگان تعدادی از کشورهای جهان در ژنو گردهم آمده و سرگرم بررسی بحران انسانی در لیبی هستند.

خانم کلینتون در ژنو در جلسه شوراى حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته است که کشورش از انتقال آرام و منظم قدرت در لیبی و سایر کشورهای عربی استقبال می کند.

او گفته است معمر قذافی باید "اینک قدرت را ترک کند."

او گفت هر چه قدر شکاف میان رهبران و مردم بیشتر باشد، بی ثباتی هم بیشتر خواهد بود و تاکید کرد که تاریخ نشان می دهد که کشورهای دارای دموکراسی، باثبات تر هستند.

مقامات آمريكايى رسما حمايت خود از گروههاى مخالف حكومت قذافى در شرق ليبى را اعلام كرده اند.

در این نشست وزرای خارجه کشورهای شرکت کننده، خشونت ها در لیبی علیه شهروندان این کشور را محکوم کرده و خواهان پایان دادن به آنها شده اند.

فرانسه دارو و پزشک به بنغازی فرستاده است

مقامات دولت فرانسه اعلام کرده اند که دو هواپیمای حامل کمک های دارویی، پزشکی و دیگر کمک های انسانی به شهر بنغازی در شرق لیبی که تحت کنترل مخالفان است ارسال داشته اند.

فرانسوا فیون نخست وزیر فرانسه گفته است که دولت فرانسه تمام راه حل های ممکن منجمله راه حل نظامی را برای ترغیب معمر قذافی به کناره گیری درنظر می گیرد.

منافع فرانسه در لیبی بسیار کمتر از بریتانیا و ایتالیا در این کشورست.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.