لیبیایی ها برای کنترل شهر نفتی می جنگند

حق نشر عکس AFP
Image caption شورشیان در نزدیکی اجدابیه برای حمله نیروهای دولتی آماده شده اند

نیروهای وفادار به معمر قذافی، رهبر لیبی، به شهرستان بریقه در شمال شرق این کشور که تاسیسات نفتی بزرگی دارد، حمله کرده اند.

تلویزیون دولتی لیبی گفت نیروهای دولتی اکنون کنترل هوایی و بنادر دریایی این شهر را در دست دارند اما مخالفان دولت گفته اند که این حمله دفع شده است.

بریقه به اجدابیه نزدیک است و اجدابیه هم بزرگترین شهری است که در نزدیکی بنغازی، پایگاه مخالفان دولت لیبی، قرار دارد.

جان سیمپسون، گزارشگر بی بی سی که از اجدابیه گزارش ارسال می کند، گفت نیروی هوایی لیبی یک انبار بزرگ تسلیحات در نزدیکی اجدابیه را بمباران کرده است.

گزارشگران می گویند سربازان سرهنگ قذافی می جنگند و مصمم هستند تحقیر بیرون رانده شدن از تعداد زیادی از مناطق لیبی را که در روزهای اول ناآرامی ها تجربه کردند، جبران کنند.

سرهنگ قذافی روز چهارشنبه (دوم مارس)، در تلویزیون دولتی گفت که او تا زمانی آخرین نفراتش زنده باشند می جنگد و هشدار داد که اگر نیروهای غربی مداخله کنند هزاران لیبیایی کشته خواهند شد.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، گفت حدود هزار نفر تا کنون در خشونت هایی که لیبی را در برگرفته، کشته شده اند.

سازمان ملل عضویت لیبی در شورای حقوق بشر را به حال تعلیق درآورده است و این کشور را متهم کرده که علیه بشریت دست به خشونت های فجیع و سازمان یافته زده است.

دادستان دادگاه بین المللی جرایم، امروز گفت او رسما پرونده در باره جنایت علیه بشریت در لیبی را به جریان می اندازد.

پرواز ممنوع

گزارش شده که نیروهای دولتی کنترل تاسیسات نفتی در بریقه را در ساعات بامدادی روز چهارشنبه بدون آن که با مقاومت مواجه شود، در دست گرفته است.

احمد جرسکی، مدیر این تاسیسات به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت: "حمله ای صورت نگرفت. ما حالمان خوب است. سربازان دولتی آمده اند تا کل منطقه را تحت محافظت قرار دهند. نگرانی ما این است که مبادا تاسیسات را از دست بدهیم."

اما شورشیان در بنغازی، مهمترین شهر در شرق لیبی، گفته اند که آنها کنترل شهرستان بریقه را بار دیگر در دست گرفته اند.

مصطفی قریانی، یکی از سخنگویان شورشیان به خبرگزاری رویترز گفت: "آنها امروز صبح سعی کردند بریقه را تصرف کنند. اکنون این شهر به دست انقلابیون بازگشته است. قذافی در تلاش است که از همه جور تاکتیک های جنگ روانی استفاده کند تا کنترل این شهرها را نگه دارد."

منابع بیمارستانی در بریقه به بی بی سی گفته اند که چهارده نفر در درگیری های این شهر کشته شده اند.

گزارشگر بی بی سی در گزارشی از شهر اجدابیه که در نزدیکی تحولات مذکور قرار دارد، می گوید مدافعان این شهر بسیار ناآرامند و منتظرند حمله صورت بگیرد اما با وضعیت کنونی در بریقه این موضوع بعید به نظر می رسد.

معترضان بیم آن دارند که شهرهایی که به دست آنها افتاده است مورد حمله هوایی قرار بگیرند و به همین دلیل خواستار آن شده اند که آسمان لیبی به روی پروازها بسته شود.

بریتانیا احتمال منع پرواز را به تحقیق گذاشته است اما باربارا پلت، گزارشگر بی بی سی در سازمان ملل، می گوید شورای امنیت تمایل چندانی به این کار ندارد.

سرهنگ قذافی در دو هفته ناآرامی، کنترل بخش بزرگی از لیبی را از دست داده است.

خشونت ها باعث شده در منطقه مرزی لیبی با کشور همسایه تونس بحران بزرگ انسانی رخ بدهد و دهها هزار شهروند خارجی که اغلب آنها مصری هستند، سرگردانند و قادر نبوده اند به کشورشان بازگردند.

سازمان ملل می گوید لازم است برنامه ای بزرگ به اجرا درآید تا جمعیت کثیر مردم که خواهان فرار از خشونت های در لیبی هستند بتوانند هر چه سریعتر این کشور را ترک کنند.

در همین حال، در طرابلس، پایتخت و جایی که هنوز در کنترل رهبر لیبی است، یک تانکر سوخت واژگون و باعث شده که انفجارهای پی در پی رخ بدهد.

هنوز روشن نیست این حادثه عمدی بوده و جنبه خرابکاری داشته است یا خیر.

حق نشر عکس BBC World Service

گزارشگر بی بی سی می گوید دفاع از بریقه توسط تعداد معدودی شورشی مسلح به سلاح های سبک انجام می گیرد اما اجدابیه هدفی مهمتر محسوب می شود.

اجدابیه انبار مهمات و تسلیحات بزرگی دارد که بارها توسط نیروهای معمر قذافی بمباران شده است.

مدافعان شهر اجدابیه می گویند نیروهای وفادار به آقای قذافی فقط یکی دو مایل با این شهر فاصله دارند.

گزارشگر بی بی سی می گوید شورشیان مصمم هستند بجنگند اما معلوم نیست قاطعیت آنها به چه ترتیب خود را نشان خواهد داد؛ دفاع سازمان یافته یا آشفته و بی نظم.

مطالب مرتبط