مخالفان مذاکره با حکومت لیبی را رد کردند

لیبی حق نشر عکس Reuters
Image caption مخالفان می گویند تا زمانی که قذافی بر سر قدرت است مذاکره با حکومت معنی ندارد

معترضان در لیبی می گویند تا زمانی که سرهنگ معمر قذافی از قدرت کناره گیری نکند و از کشور خارج نشود، با حکومت مذاکره نخواهند کرد.

"شورای ملی لیبی" از تشکل های مخالفان که در شهر بنغاری مستقر است، همچنین خواهان دخالت نظامی خارجی برای ممانعت از ادامه حمله هوایی ارتش علیه مواضع شورشیان شده است.

همزمان، دادگاه بین المللی کیفری از تحقیق درباره اتهام شرکت سرهنگ قذافی و بعضی از پسران او در جنایت علیه بشریت خبر داده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده هم خواهان استعفای آقای قذافی شده است.

در پی انتشار گزارش هایی درباره دستور آقای قذافی به رئیس سازمان امنیت این کشور برای گفت و گو با معترضان، شورای ملی لیبی اعلام کرد تا زمانی که او بر سر قدرت است، موضوعی برای مذاکره وجود ندارد.

مصطفی عبدالجلیل، وزیر کشور سابق معمر قذافی رهبری شورای ملی لیبی را برعهده دارد. او پس از آغاز قیام مخالفان علیه آقای قذافی، به معترضان پیوست.

آقای عبدالجلیل به خبرگزاری رویترز گفت اگر موضوعی برای گفت و گو وجود داشته باشد، درباره نحوه کناره گیری معمر قذافی و خروج از کشور است تا به این وسیله جلوی خونریزی بیشتر گرفته شود.

کوین کانالی، خبرنگار بی بی سی در بنغازی می گوید به نظر نمی رسد هیچ کدام از دو طرف درگیری در لیبی از توانایی جابجایی سریع نیرو برخوردار باشند.

به گفته آقای کانالی، این مشکل نگرانی درباره احتمال بروز بن بست نظامی و خلاء سیاسی در لیبی را افزایش داده است.

به گفته او مذاکره میان مخالفان و حکومت لیبی بی معنی است زیرا تنها هدف معمر قذافی باقی ماندن در قدرت است و مخالفان هم خواهان پایان دادن به زمامداری 41 ساله او هستند.

وحشت در طرابلس

طرابلس، پایتخت لیبی همچنان در کنترل هواداران آقای قذافی است ولی مخالفان خواهان تظاهرات ضددولتی پس از برگزاری نمازجمعه شده اند.

تاکنون تعداد زیادی از مخالفان در طرابلس به دست نیروهای امنیتی کشته، بازداشت و ناپدید شده اند.

جنگنده های لیبی نیز دور تازه ای از حملات به شهر بریقه در شرق این کشور را که تحت کنترل نیروهای مخالف معمر قذافی است، آغاز کرده اند.

یکی از سخنگویان مخالفان دولت در لیبی گفت که هواپیماها فرودگاه بریقه را بمباران کرده اند. در بریقه یک ترمینال مهم نفتی قرار دارد.

از آمار تلفات احتمالی گزارشی در دست نیست.

در این حال، فرار گسترده مردم از لیبی ادامه دارد.

به گزارش سازمان بین المللی مهاجرت، تاکنون دویست هزار کارگر خارجی از به مصر، تونس و نیجر گریخته اند.