به روز شده:  07:43 گرينويچ - جمعه 04 مارس 2011 - 13 اسفند 1389

آفریقا

تظاهرات مخالفان در طرابلس پس از نماز جمعه

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مأموران امنیتی دولت لیبی برای متفرق کردن صدها معترضی که پس از نمازجمعه در خیابان های طرابلس، پایتخت، به تظاهرات پرداختند، به پرتاب گاز اشک آور متوسل شدند.

یک خبرنگار بی بی سی که در حومه شرقی شهر حضور دارد، می گوید که معترضان پرچم لیبی را به آتش کشیده اند.

پلیس پیش تر تدابیر امنیتی وسیعی در منطقه در نظر گرفته بود و هواداران آقای قذافی در خیابان ها ایستگاه های بازرسی مستقر کرده بودند.

گزارش ها از حملات هوایی دولت علیه مناطق تحت کنترل مخالفان در شرق لیبی حکایت دارد، اما مقامات لیبی عملیات هوایی علیه معترضان را تکذیب کرده اند.

نیروهای مخالف خود را برای مقابله با حملات جدید طرفداران حکومت آماده می کنند.

سیف الاسلام قذافی، فرزند معمر قذافی، رهبر لیبی، در گفتگو با شبکه تلویزیونی اسکای بریتانیا گزارش های مربوط به عملیات هوایی نیروهای دولتی علیه مخالفان حکومت را تکذیب کرده اما گفته است که نیروهای امنیتی "سران اغتشاشگران" را هدف قرار می دهند.

سیف الاسلام قذافی، که در بریتانیا تحصیل کرده، از زمان آغاز اعتراضات علیه رهبری پدرش، با ظاهر شدن در تلویزیون و شرکت در نشست های خبری به یکی از سخنگویان اصلی حکومت، به خصوص در زمینه ارتباط با رسانه های خارجی تبدیل شده است.

فرزند رهبر لیبی به شبکه اسکای گفته است که بحران کنونی، به گفته او، نمی تواند بهانه ای باشد تا کشور با خطرات جدی و یا اقدام برای براندازی روبرو شود و افزود که در چنین شرایطی، هر تلاشی "برای حفظ امنیت لیبی مجاز است."

در مورد فیلم های خبری مربوط به بمباران نقاطی در شهر بریقه، سیف الاسلام قذافی گفت که این حملات به منظور "ترساندن شبه نظامیانی صورت گرفت که در صدد تسلط بر تاسیسات نفتی و بندری این شهر بودند."

وی افزود که حیات مردم لیبی به تاسیسات نفتی و بندری بریقه بستگی دارد و تلاش مخالفان مسلح برای در اختیار گرفتن این تاسیسات را "خط قرمز" نظام حکومتی خواند و تاکید کرد که مرکز شهر بریقه هدف حمله قرار نگرفته است.

سیف الاسلام قذافی بار دیگر از لزوم تغییرات بلند مدت در نظام سیاسی لیبی سخن گفت و وعده داد که "دیر یا زود" لازم است این تغییرات صورت گیرد اما اعتراضات کنونی را مردود دانست و هر نوع تحول سیاسی را به خاتمه این اعتراضات موکول کرد.

همزمان، مخالفان حکومت در لیبی از احتمال تجدید حملات طرفداران معمر قذافی به شهرهایی که در اختیار دارند خبر داده اند.

سیف الاسلام قذافی

سیف الاسلام: تسلط بر تاسیسات نفتی بریقه خط قرمز حکومت است

خبرگزاری رویترز اظهارات یکی از مخالفان حکومت در شهر زاویه را مخابره کرده که گفته است نیروهای مخالف حکومت به اقداماتی برای مقابله با حملات طرفداران معمر قذافی مبادرت کرده اند.

شهر زاویه در پنجاه کیلومتری طرابلس، پایتخت، قرار دارد و در روزهای اخیر، نیروهای مخالف بر آن مسلط بوده اند.

این نیروها در عین حال نسبت به کمبود برخی اقلام ضروری به خصوص دارو و شیرخشک در زاویه هشدار داده اند.

مخالفان حکومت لیبی خواستار اقدام جامعه بین المللی برای وضع محدوده پرواز ممنوع بر فراز خاک لیبی هستند تا خطرات ناشی از حملات هوایی رژیم را از میان بردارد اما تا کنون سازمان ملل و سایر نهادهای بین المللی در این زمینه تصمیمی نگرفته اند.

"مزدوران آفریقایی" و واکنش بین المللی

در خبری دیگر در مورد درگیری های نظامی در لیبی، گزارش شده است که صدها تن از اعضای قبیل کوچنده توارگ از کشور آفریقایی مالی برای پیوستن به نیروهای طرفدار سرهنگ قذافی به لیبی عزیمت کرده اند.

یکی از مقامات ارشد منطقه کیدال در شمال مالی به خبرنگار بی بی سی گفته است که در خلال هفته گذشته، بین دویست تا سیصد جوان عضو این قبیله در برابر دریافت چند صد دلار دستمزد، عازم لیبی شده اند.

مخالفان حکومت

مخالفان مسلح حکومت خود را برای مقابله با حملات جدید نیروهای دولتی آماده کرده اند

دولت مالی گفته است که نیروهای امنیتی این کشور بر مناطق کویری واقع در مرز با لیبی تسلط چندانی ندارند و نمی توانند مانع از رفت و آمد مزدوران به لیبی شوند.

قبیله توراگ از طوایف کوچنده صحرای آفریقا تشکیل یافته و اعضای آن در منطقه وسیعی در مرز کشورهای مالی، نیجر و الجزایر رفت و آمد می کنند.

از زمان آغاز اعتراضات سیاسی در لیبی، مخالفان سرهنگ قذافی او را به اجیر کردن مزدوران آفریقایی به منظور مقابله مسلحانه با معترضان متهم کرده و گفته اند که ماموران لیبیایی هموطنان خود را به قتل نمی رسانند.

در مقابل، مقامات دولتی با رد این اتهام، گفته اند سیاهپوستانی که تظاهرکنندگان را، به خصوص در طرابلس، هدف حمله قرار داده اند، از شهروندان آفریقایی تبار لیبی بوده اند که اکثر آنان اهالی جنوب این کشور هستند.

اعتراضات کنونی در لیبی با برگزاری تظاهراتی در شهر بنغازی در روز 15 فوریه آغاز شد که در آن، تظاهرکنندگان خواستار اصلاحات در نظام سیاسی لیبی، برخورداری از دموکراسی و مقابله با فساد در این کشور شدند.

این تظاهرات با برخورد خشونت آمیز حکومت مواجه شد اما دامنه اعتراضات به سرعت به نقاط دیگر این کشور کشیده شد و طی هفته های اخیر، معترضان، که اینک خواستار کناره گیری رهبر لیبی هستند، بر شماری از شهرها مسلط شده اند.

در حالیکه معمر قذافی خروج از صحنه سیاسی را به شدت رد کرده، گفته می شود که اعتراضات جاری در لیبی تا کنون چند صد کشته بر جای گذاشته و نحوه برخورد نیروهای امنیتی با معترضان باعث محکومت لیبی توسط بسیاری از کشورهای جهان و همچنین شورای امنیت سازمان ملل شده است.

شامگاه گذشته، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در مورد ادامه شرایط کنونی در لیبی هشدار داد و از سرهنگ قذافی خواست تا به جای مقاومت در برابر خواست مردم و ادامه خونریزی، از مقام خود کناره گیری کند و افزود که مقامات دولت مسئول اقدامات خشونت آمیز علیه مردم لیبی هستند و پاسخگوی این برخورد خواهند بود.

پیش از آن، دادستان دادگاه کیفری بین المللی نیز در یک نشست خبری اعلام کرد که تحقیقات قضایی در مورد اقدامات خشونت آمیز حکومت لیبی علیه مردم این کشور را به جریان می اندازد

دادستان دادگاه بین المللی از پیگرد دو گروه از افراد در ارتباط به خشونت علیه معترضان سیاسی در لیبی خبر داده است.

بازداشت آفریقایی مظنون به همکاری با رژیم

مخالفان قذافی او را به استخدام مزدوران آفریقایی برای مقابله با اعتراضات متهم کرده اند

به گفته وی، برخی از این افراد، با وجود اینکه دارای سمت های رسمی دولتی نیستند، در موقعیتی قرار داشته اند که بتوانند دستور برخورد خشونت آمیز با مردم را صادر کنند در حالیکه برخی دیگر، به مناسبت تصدی سمت های رسمی دولتی، مسئولیت نهایی اقدامات خشونت آمیز ماموران حکومتی را برعهده دارند.

توقف فعالیتهای نفتی ایران در لیبی

در خبری دیگر در مورد لیبی، خبرگزاری مهر به نقل از یک مقام شرکت ملی نفت ایران گزارش کرده که فعالیت های نفتی ایران در لیبی تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق در آمده است.

به گفته این مقام نفتی، روز پنجشنبه، تمامی پانزده عضو شرکت ملی حفاری ایران در لیبی با یک فروند کشتی متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران بندر بنغازی در شمال لیبی را ترک کردند و قرار است پس از توقف کوتاهی در جزیره مالت، راهی ایران شوند.

از زمان آغاز اعتراضات علیه حکومت لیبی، مقامات و رسانه های جمهوری اسلامی موضعی انتقادی نسبت به رهبر لیبی اتخاذ کرده اند و از جمله محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، برخورد خشونت آمیز ماموران امنیتی با تظاهرکنندگان را به شدت محکوم کرده و از معمر قذافی خواسته است تا به خواست مردم این کشور تن در دهد.

اظهارات آقای احمدی نژاد با انتقاداتی از سوی برخی رسانه ها و شخصیت های خارجی مواجه شد که با اشاره به نحوه برخورد نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی با تظاهرات مردم و چگونگی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، از او خواستند به توصیه خود عمل کند.

پس از اعلام نتیجه بحث برانگیز انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در ایران، معمر قذافی از جمله چند رهبر خارجی بود که با وجود اتهامات مربوط به تقلب گسترده در این انتخابات، آغاز دومین دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد را به او تبریک گفتند.

در عین حال، با وجود اینکه حکومت های جمهوری اسلامی و لیبی همواره مواضع به شدت غربی داشته اند، این دو کشور هرگز به هم چندان نزدیک نبوده اند.

دستگاه های تبلیغاتی هر دو کشور رهبران خود را شایسته رهبری جهان اسلام دانسته اند و از آغاز استقرار جمهوری اسلامی در ایران هم، برخی مقامات و رسانه های جمهوری اسلامی معمر قذافی را مسئول ناپدید شدن امام موسی صدر، از رهبران شیعی لبنان معرفی کرده اند.

با آغاز اعتراضات سیاسی در لیبی، گروه های مخالف در جمهوری اسلامی از تلاش مردم لیبی برای دستیابی به دموکراسی حمایت کرده اند و همزمان، گروه ها و رسانه های طرفدار حکومت در ایران، این اعتراضات را نشانه تاثیر پذیری مردم منطقه از انقلاب سی سال پیش در ایران و علامت علاقمندی آنان به نظام حکومتی جمهوری اسلامی دانسته اند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.