رئیس مدرسه علوم اقتصادی لندن به خاطر ارتباط با لیبی استعفا داد

هوارد دیویس حق نشر عکس wiki
Image caption دیویس دریافت پول از لیبی و ارائه مشورت به دولت آن کشور را خطا در قضاوت دانسته است

رئیس یک موسسه آموزش عالی در بریتانیا به دلیل ارتباط این موسسه با حکومت لیبی از سمت خود کناره گرفته است.

روز جمعه، 13 اسفند (4 مارس)، سر هوارد دیویس، مدیر مدرسه علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه لندن - ال اس ئی - از موسسات معتبر علمی بریتانیا، در مصاحبه ای با بی بی سی گفت که با قبول مسئولیت آسیبی که ارتباط با لیبی به این موسسه وارد کرده، از سمت خود استعفا داده است.

هوارد دیویس گفت که تصمیم به قبول مبلغ سیصد هزار پوند (حدود پانصد هزار دلار) بودجه تحقیقاتی از یک بنیاد متعلق به سیف الاسلام قذافی، فرزند رهبر لیبی، تبعاتی منفی برای مدرسه علوم اقتصادی به دنبال داشته است.

سیف الاسلام قذافی دانشجوی یکی از مراکز متعلق به مدرسه علوم اقتصادی و سیاسی لندن بود و درجه دکترای خود در فلسفه سیاسی را با ارائه رساله ای در مورد نقش جامعه مدنی در دموکراتیک کردن در فرآیند زمامداری در جهان امروز در سال 2008 از این موسسه دریافت کرد.

برخی منابع سیف الاسلام را به سرقت علمی متهم کرده و گفته اند که رساله دکترای خود را با برداشت غیرمجاز و بدون ذکر ماخذ از آثار دیگران نوشته و مدرسه علوم اقتصادی گفته است که این اتهام را در دست بررسی دارد.

مدرسه علوم اقتصادی همچنین هیاتی را مامور انجام تحقیقات در مورد ماهیت ارتباط این موسسه با دولت لیبی کرده و در نظر دارد با روشن شدن ابعاد این ارتباط، خط مشی آتی در مورد دریافت هدایا و کمک های افراد و نهادهای مختلف به این موسسه را تعیین کند.

مدیر مستعفی مدرسه علوم اقتصادی، که در رشته علوم مالی تخصص دارد، علت کناره گیری از این سمت را "خطا در قضاوت" در زمینه دریافت هدیه مالی از بنیاد تحت نظر سیف الاسلام قذافی و سفر به لیبی برای ارائه مشاوره در زمینه اصلاحات نهادهای مالی آن کشور اعلام کرده است.

وی در استعفانامه خود گفته است که دریافت کمک مالی مرتبط با لیبی با "مخاطراتی" همراه بود که می بایست با فواید ناشی از تامین هزینه بخشی از برنامه های تحقیقاتی این موسسه مقایسه شود.

قبول مسئولیت

هوارد دیویس گفت که استعفانامه خود را روز یکشنبه این هفته تقدیم کرد اما مورد قبول قرار نگرفت اما افزود با تفکر بیشتر، دریافت که نمی تواند خطا در قضاوت خود را توجیه کند و در نتیجه، بر کناره گیری از این سمت اصرار ورزید.

حق نشر عکس AFP
Image caption سیف الاسلام به سرقت علمی در نوشتن رساله دکترای خود متهم شده است

او مدرسه علوم اقتصادی و سیاسی را یک نهاد علمی بسیار مهم و معتبر دانسته و ابراز امیدواری کرده است که این اقدام باعث رفع هر گونه شائبه ای از این موسسه علمی شود.

در همان حال، برخی از دانشگاهیان بریتانیا خرده گیری از ارتباط مدرسه علوم اقتصادی لندن با لیبی را مردود دانسته و هوارد دیویس را قربانی معیارهای دوگانه خوانده اند.

به گفته آنان، شرکت های نفتی بریتانیایی در لیبی فعالیت کرده اند و فروشندگان بریتانیایی اسلحه نیز قراردادهایی با حکومت لیبی منعقد کرده بودند اما اعتراضی به این اقدامات صورت نگرفته است.

پیتر سادرلند، رئیس هیات امنای مدرسه علوم اقتصادی و سیاسی لندن، ضمن تقدیر از خدمات سر هوارد دیویس، تصمیم او به کناره گیری را اقدامی شرافتمندانه و در راستای حفظ منافع این موسسه توصیف کرده و گفته است که هیات امنا استعفانامه او را "با نهایت اکراه" قبول کرده است.

هوارد دیویس هشت سال پیش به مدیریت این موسسه منصوب شد و پیش از آن ریاست اداره نظارت بر خدمات مالی، نهاد مستقل دولتی مسئول نظارت بر فعالیت نهادهای مالی بریتانیا را برعهده داشت.

پس از آنکه در جریان اعتراضات لیبی، خبر کمک مالی فرزند رهبر آن کشور به مدرسه علوم اقتصادی و سیاسی لندن انتشار یافت، شماری از دانشجویان این موسسه با انتقاد از ارتباط با حکومت لیبی، خواستار آن شدند که این مبلغ به لیبی بازگردانده شود.