به روز شده:  02:14 گرينويچ - دوشنبه 07 مارس 2011 - 16 اسفند 1389

آفریقا

مقابله شورشیان با عملیات تهاجمی نیروهای قذافی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

طی یک روز نبردهای شدید در لیبی، شورشیان سعی کرده اند عملیات ضدتهاجمی نیروهای وفادار به معمر قذافی را عقب برانند.

شورشیان گفتند که نیروهای دولتی را پس از درگیری های شدیدی از شهر زاویه، در غرب طرابلس، پس زده اند.

در شرق، نیروهای دولتی راه خود را با تانک و توپخانه به سوی شهر مصراته باز کردند اما مجبور به عقب نشینی شدند.

هلیکوپترهای توپدار دولتی همچنین به شهر بن جواد حمله کردند که باعث عقب نشینی نیروهای شورشی شد که این شهر را در روز شنبه تسخیر کرده بودند.

طرابلس پایگاه اصلی سرهنگ قذافی در تلاش برای اعمال مجدد کنترل بر بخش هایی از کشور است که در اختیار شورشیان قرار دارد.

بخش اعظم شرق کشور و همچنین بعضی از شهرهای کوچک در غرب کشور در نزدیکی طرابلس، در اختیار شورشیان است.

همزمان سازمان ملل می گوید که دولت سرهنگ قذافی موافقت کرده است اجازه بازدید یک تیم "ارزیابی بشردوستانه" از طرابلس را بدهد. سازمان ملل همچنین عبدالیله خطیب وزیر خارجه سابق اردن را به عنوان فرستاده ویژه به لیبی انتخاب کرده است.

'بمب و گلوله'

بعضی از شدیدترین نبردها در شهر مصراته در 200 کیلومتری شرق طرابلس گزارش شد، جایی که یک پزشک به بی بی سی گفت اوضاع بعد از ورود تانک ها و وسایل زرهی به مرکز شهر و آتش گشودن آنها وخیم است.

او گفت که نیروهای دولتی به سوی مردم، چه مسلح چه غیرمسلح شلیک می کردند، و خبرگزاری رویترز به نقل از یک شاهد عینی نوشت که حداقل 18 نفر پیش از وادار شدن نیروهای قذافی به عقب نشینی - پنج ساعت بعد از ورود - از شهر کشته شدند.

محمد بن رسالی، یک ساکن مصراته، به بی بی سی گفت با بیرون راندن نیروهای حامی قذافی شاهد شادمانی مردم بوده است.

او گفت که یک تانک دولتی منفجر شد و 16 سرباز دولتی کشته شدند. تعدادی سرباز نیز دستگیر شدند و روز دوشنبه بازجویی خواهند شد.

مصراته با 300 هزار نفر جمعیت بزرگترین شهر تحت کنترل شورشیان در خارج از پایگاه آنها در شرق کشور است.

پایگاه اصلی شورشیان، شهر بنغازی است که در آن یک "شورای ملی انتقال قدرت" تشکیل داده اند. این شورا از جامعه جهانی خواسته است آن را تنها دولت لیبی تلقی کند.

صبح یکشنبه پیش از سپیده دم صدای تیراندازی در طرابلس شنیده شد که مقام ها گفتند فقط برای جشن گرفتن "پیروزی ها" در این چهار شهر بوده است.

بسیاری از مردم شهر تصور می کردند که تیراندازی ناشی از درگیری میان نیروهای مخالف و حامی دولت است، و این سوءظن وجود داشت که از تیراندازی "جشن و سرور" برای سرپوش گذاشتن بر درگیری ها استفاده شده باشد.

حمله به بن جواد و راس لانوف

یک شورشی از ترکش خمپاره در بن جواد می گریزد

خبرهای ضد و نقیضی از کنترل مناطق مختلف به دست مخالفان و یا هواداران آقای قذافی در لیبی مخابره می شود

در شرق لیبی نیروهای دولتی با پشتیبانی هلی‌کوپترهای توپدار به شهرهای ساحلی بن جواد و راس لانوف که اخیرا بدست شورشیان افتاد حمله کردند.

شورشیان گفتند که نیروهایشان از بن جواد - در 50 کیلومتری شمال غربی راس لانوف - عقب نشینی کردند.

جمال الکرار یکی از شورشیان درباره حمله گفت: "روی سر ما بمب ریختند و تک تیراندازها از کنار جاده ما را می زدند. فقط بمب و گلوله می دیدم و سعی داشتیم فرار کنیم... خیلی ترسناک بود."

به گفته خبرنگاران شورشیان علاوه بر روبرو شدن با مقاومت شدیدتر با کمبود سوخت هم مواجه شدند.

یوسف شاگان سخنگوی شورشیان در شهر زاویه به رویترز گفت: "امروز صبح، حمله تازه ای روی داد، که بزرگتر از دیروز بود. حدود یک ساعت و نیم جنگ بود... دو نفر از طرف ما کشته شدند و خیلی ها هم زخمی شدند. ما هنوز کنترل کامل میدان را در دست داریم."

درخواست انساندوستانه

نبردهای شدید روز یکشنبه در مصراته باعث درخواست سازمان ملل برای دسترسی فوری به "مجروحان و افراد در حال مرگ" شد. ساکنان محلی نیز خواستار اقدامات بیشتر جامعه جهانی به صورت اعمال یک منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی شدند.

والری آموس هماهنگ کننده کمک های عاجل سازمان ملل گفت: "سازمان هایی که کار انساندوستانه می کنند نیاز به دسترسی فوری همین حالا دارند."

"من از مقام ها می خواهم بدون معطلی به امدادرسان ها اجازه دسترسی برای نجات جان مردم را بدهند."

سازمان ملل تخمین می زند که بیش از هزار نفر در ظرف تقریبا سه هفته ناآرامی در لیبی کشته شده اند. این ناآرامی ها در پی اعتراضات عمومی در تونس و مصر در همسایگی لیبی انجام شد. آن اعتراضات به سقوط رهبران استبدادگرای مصر و تونس منجر شد.

بنابه تخمین ها حدود 200 هزار نفر - بیشتر آنها کارگران خارجی - از لیبی گریخته اند، که یک بحران انسانی در طول مرز لیبی با تونس ایجاد کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل هفته گذشته تحریم هایی را علیه لیبی وضع کرد که از جمله شامل انسداد دارایی و منع سفر سرهنگ قذافی و خانواده و دستیارانش می شد.

آن قطعنامه همچنین سرهنگ قذافی و محفل داخلی او را به دادگاه جزایی بین المللی ارجاع می داد تا درباره احتمال ارتکاب جنایت علیه بشریت توسط آنها تحقیق شود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.