حملات نیروهای هوادار قذافی به مناطق تحت کنترل مخالفان

لیبی حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی در مقابل پیشروی نیروهای مخالف دولت به سمت طرابلس شدیدا مقاومت می کنند

مناطق تحت کنترل نیروهای مخالف در لیبی هدف حملات بی وقفه هوایی و زمینی نیروهای وفادار به معمر قذافی قرار گرفته اند.

به گفته خبرنگار بی بی سی در لیبی، نیروهای وفادار به سرهنگ قذافی در مقابل پیشروی نیروهای مخالف دولت به سمت طرابلس شدیدا مقاومت می کنند.

نیروهای معمر قذافی هم چنین شهر زاویه را با توپ وتانک هدف حمله قرارداده اند.

خبرگزاری ها امروز (دوشنبه هفتم مارس ) از بمباران شهر راس لانوف گزارش می دهند.

یک شاهد عینی به خبرگزاری رویترز گفته است که از یک هواپیما دو موشک بروی شهر انداخته شد اما تلفاتی به بار نیاورد.

پیش تر گزارش ها حاکی از سقوط شهر بن جواد در سی کیلومتری راس لانوف بندر نفت خیز لیبی بود.

درحالی که نبرد در لیبی ادامه دارد بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد، وزیر خارجه پیشین اردن را بعنوان فرستاده ویژه لیبی تعیین کرده است.

در بیانیه بان کی مون آمده است که غیرنظامیان بیشترین صدمه را از خشونت های جاری می بینند و از دولت لیبی خواسته است که فورا به حمله علیه غیرنظامیان خاتمه دهد.

آنرس فو راسموسن دبیرکل ناتو گفته که حمله به غیرنظامیان ممکن است جنایت علیه بشریت شناخته شود و یاید به این اعمال شنیع خاتمه داده شود.

آمار سازمان ملل متحد حاکی است که تاکنون 200 هزار نفر از نبردهای خشونت بار در لیبی گریخته اند و بسیاری دیگر هم مایل به ترک این کشورند اما جنگ و وضع امنیتی مانع از این امر می شود.

سازمان ملل متحد درخواست 99 میلیون دلار برای کمک به حدود 600 هزارنفر در داخل لیبی کرده است که ممکن است به کمک های انسان دوستانه نیاز پیدا کنند.

والری اموس سازمان دهنده کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد می گوید که در پی نبردهای سخت در اطراف مصراته زخمی ها به کمک فوری نیاز دارند.

تازه ترین سخنان قذافی

سرهنگ قذافی در تازه ترین مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانسه گفت که لیبی در جنگ علیه تروریسم بین المللی خود را شریک غرب به شمار می آورد.

معمر قذافی پس از یاد آوری منافع نفتی کشورهای غربی در صنایع نفت لیبی از این بابت اظهار تعجب کرد که رابطه خوب کشورش با آمریکا و اتحادیه اروپا اکنون تغییر پیدا کرده است.

سرهنگ قذافی هم چنین رسانه های بین المللی را به تحریف گزارش های مربوط به لیبی متهم و اقدام آنان را به انتشار چنین گزارش هایی محکوم کرد.

مطالب مرتبط