شورای امنیت درباره لیبی تصمیم می‌گیرد

باربارا پلت، خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل انتظار دارد که روسیه و چین به این قطعنامه رای ممتنع دهند

منبع تصویر، a

توضیح تصویر،

باربارا پلت، خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل انتظار دارد که روسیه و چین به این قطعنامه رای ممتنع دهند

پیش نویس قطعنامه شورای امنیت برای اعمال منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی در آستانه رای گیری قرار دارد. مقام های غربی از امکان حمله هوایی قریب الوقوع به نیروهای معمر قذافی خبر داده اند.

نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد هم اکنون در نیویورک سرگرم مذاکره فشرده درباره پیش نویس دومین قطعنامه تنبیهی علیه حکومت لیبی هستند و قرار است آنرا تا ساعاتی دیگر به رای بگذارند.

فرانسیس فیلون، نخست وزیر فرانسه اعلام کرده است که در صورت تصویب این قطعنامه، کشورش احتمالا در ظرف چند ساعت علیه نیروهای معمر قذافی دست به اقدام نظامی خواهد زد.

در صورت تصویب این قطعنامه، پرواز تمام هواپیماها بر فراز آسمان لیبی به منظور محافظت از مردم غیرنظامی ممنوع می شود.

اما موسی ابراهیم، سخنگوی دولت لیبی، پنجشنبه در طرابلس گفت که اعمال منطقه پرواز ممنوع، غیرقانونی خواهد بود و مردم لیبی را علیه تهدید خارجی متحد خواهد کرد.

پیش نویس این قطعنامه که مورد حمایت اتحادیه عرب است، به تمام کشورها اجازه می دهد که به طور یکجانبه یا در چارچوب یک نهاد منطقه ای از عدم پرواز هواپیماها در لیبی اطمینان حاصل و از ورود نیروهای خارجی مزدور به این کشور ممانعت کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پیش نویس این قطعنامه همچنین با گسترش تحریم های بین المللی علیه طرابلس، خواهان مسدود شدن دارایی های شرکت ملی نفت لیبی و بانک مرکزی این کشور شده است.

سوزان رایس، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، گفته است که جامعه بین المللی باید از اعمال منطقه ممنوعه پروازی در لیبی هم فراتر برود.

باربارا پلت، خبرنگار بی بی سی در سازمان ملل متحد به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش می دهد که انتظار می رود پنج عضو شورای امنیت از جمله روسیه و چین به این قطعنامه رای ممتنع دهند.

خانم رایس گفت: "ما باید تدابیری را مد نظر قرار دهیم که شامل منطقه پرواز ممنوع شود و احتمالا از آن هم فراتر برود."

نگرانی پنتاگون

پنتاگون تایید کرده که رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا نگران پیامدهای اعمال منطقه ممنوعه پروازی در لیبی است زیرا این کار نیازمند حمله به سیستم دفاع هوایی لیبی است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

درگیری ها در لیبی تشدید شده است و نیروی دولتی در موضع تهاجمی قرار دارند

سرهنگ دیوید لاپان، سخنگوی پنتاگون گفت که رابرت گیتس اخیرا در دیدار با شماری از اعضای کنگره آمریکا نگرانی اش را با آنها در میان گذاشته است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، که در تونس بسر می برد، نیز پنجشنبه گفت که چنین کاری در لیبی نیازمند هدف قرار دادن سیستم دفاع هوایی این کشور است.

بر اساس گزارش ها، پیش نویس این قطعنامه که توسط لبنان، بریتانیا و فرانسه ارائه شده خواهان آتش بس فوری در لیبی می شود و به سایر کشورها اجازه می دهد که با اتخاذ همه تدابیر لازم از مردم غیرنظامی لیبی به ویژه مردم شهر بنغازی محافظت کنند.

چین، عضو دائم شورای امنیت با اقدام نظامی در لیبی مخالفت کرده است.

آلمان، یکی از اعضای غیردائم این نهاد نیز اجرای منطقه پرواز ممنوع را مقدمه ای برای جنگ می داند و رد کرده است.

مارک ماردل، سردبیر بخش آمریکای شمالی بی بی سی به نقل از منابع دیپلماتیک می گوید که اگر این قطعنامه تصویب شود اولین حملات به نیروهای دولتی لیبی، احتمالا طی چند ساعت آغاز خواهد شد.

وی به نقل از این منابع گزارش می دهد که به احتمال زیاد در مرحله اول، جنگنده های بریتانیا و فرانسه با کمک لجستیکی کشورهای عرب عملیات را آغاز خواهند کرد.

وی به نقل از این منبع می گوید بعید است که آمریکا در دور اول حملات شرکت کند.

دیپلمات های فرانسوی می گویند که تاکنون پنج کشور عرب ابراز آمادگی کرده اند که در صورت ضروری شدن عملیات نظامی علیه لیبی، در آن مشارکت کنند.

شورای امنیت ۲۶ فوریه نیز با تصویب قطعنامه ۱۹۷۰ حکومت لیبی را تحریم کرد و خواهان تحقیقات بین المللی درباره اتهام وقوع جنایات جنگی توسط نیروهای معمر قذافی شد.

از لیبی خبر می رسد که ارتش این کشور خود را برای برقراری آتش بس از روز یکشنبه آماده می کند تا مخالفان "بتوانند سلاح های خود را به زمین بگذارند".

خبرگزاری رسمی لیبی به نقل از مقامات نظامی این کشور اعلام کرده است که شورشیان می توانند مشمول عفو عمومی شوند.

مخالفان مسلح معمر قذافی در مقابل حملات نیروهای دولتی برای باز پس گرفتن کنترل شهر بنغازی، پایگاه اصلی مخالفان، مقاومت کرده اند.

شاهدان عینی در بنغازی می گویند در نزدیکی فرودگاه این شهر حملات هوایی صورت گرفته است؛ اما به گفته یکی از سخنگویان شورشیان، گزارش های مبتنی بر نزدیک بودن سربازان هوادار آقای قذافی به شهر درست نیست.

روز پنجشنبه، تلویزیون دولتی لیبی گزارش داد که نیروهای حکومتی به حومه شهر بنغازی رسیده اند و به زودی حملات خود را به این شهر آغاز می کنند.