لیبی آتش بس نظامی اعلام کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption جشن و پایکوبی مخالفان آقای قذافی به دلیل تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه دولتش

بریتانیا جنگنده های خود را به پایگاه های هوایی در کنار دریای مدیترانه منتقل کرده است تا برای حمله به لیبی آماده شوند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، گفت به دنبال تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان مل متحد علیه دولت لیبی در روز پنجشنبه که اجازه می دهد برای حفاظت از جان غیرنظامیان لیبی از تدابیر نظامی نیز استفاده شود، جنگنده ها، بمب افکن ها، هواپیماهای حامل تانک و هواپیماهای تجسسی بریتانیا آماده کارزار شده اند.

نخست وزیر بریتانیا گفته است که جنگنده های تورنادو و تایفون در عرض چند ساعت آینده آماده خواهند بود تا به عملیات دفاع از مردم لیبی در برابر حملات وحشیانه رژیم قذافی کمک کنند.

دولت لیبی روز جمعه (18 مارس)، اعلام کرد فورا حملات نظامی خود را علیه مخالفان معمر قذافی متوقف می کند.

وزیر امور خارجه لیبی گفت که این تصمیم برای محافظت از جان غیرنظامیان و به خاطر قطعنامه شورای امنیت اتخاذ شده است.

او گفت تصویب قطعنامه شورای امنیت که استفاده از تدابیر نظامی علیه لیبی را مجاز دانسته است و آسمان لیبی را پرواز ممنوع اعلام کرده، غیر منطقی است.

وزیر امور خارجه لیبی افزود این قطعنامه منشور سازمان ملل و حاکمیت ارضی لیبی را نقض کرده است.

در همین حال، نیروهای مخالف مسلح که در شهر مصراته، سومین شهر لیبی، مستقرند روز جمعه (18 مارس)، گفتند نیروهای دولتی ساعت هاست که با سلاح سنگین آنها را زیر آتشبار خود گرفته اند.

حق نشر عکس AP
Image caption موسی کوسا وزیر امور خارجه لیبی

نیروهای مخالف مسلح می گویند در حملات نیروهای دولتی تعداد زیادی کشته شده اند.

یکی مخالفان مسلح گفت که باور بر این است که نیروهای سرهنگ قذافی می خواهند قبل از این که جامعه بین المللی قطعنامه شورای امنیت را به اجرا گذارد، به هر قیمتی که شدهوارد این شهر شوند.

کریستین فریزر، گزارشگر بی بی سی در پاریس، گفت فرانسوی ها به لحاظ نظامی، چند روز است که آماده حمله هوایی به لیبی هستند.

حرکت غرب به سمت حمله به لیبی

نخست وزیر بریتانیا در پارلمان بریتانیا گفت این کشور در اسرع وقت با متحدان خود وارد عمل خواهد شد تا قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد را که روز پنجشنبه تصویب شد، به اجرا درآورند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد پنجشنبه با تصویب قطعنامه ای، راه را برای آغاز حملات هوایی به لیبی هموار کرد و اتخاذ همه تدابیر لازم برای اعمال مقررات پرواز ممنوع بر فراز آسمان این کشور را مجاز دانست.

پیشتر فرانسه اعلام کرد عملیات نظامی علیه مواضع دولتی در لیبی ممکن است تا چند ساعت دیگر آغاز شود و کشور اولین کشوری خواهد بود که دست به حمله نظامی خواهد زد.

سیف الاسلام، یکی از پسران آقای قذافی، قبلا گفته بود که لیبی از اقدام نظامی سازمان ملل نمی هراسد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در تماس تلفنی با رهبران بریتانیا و فرانسه نحوه اجرای قطعنامه شورای امنیت را مورد بررسی قرار داد.

این قطعنامه شامل اجازه توسل به عملیات نظامی برای حفاظت از جان غیرنظامیان در لیبی در برابر حملات نیروهای معمر قذافی است.

قطعنامه شورای امنیت در عین حال، به طور اخص استفاده از نیروهای زمینی خارجی را در لیبی ممنوع کرده است.

رهبران کشورهای بریتانیا، فرانسه و آمریکا در گفتگوی تلفنی توافق کرده اند که دولت لیبی باید تمام مواد قطعنامه را بپذیرد و تمام خشونت ها علیه غیرنظامیان باید متوقف شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جنگنده بریتانیایی تورنادو ج آر-4

قطعنامه شورای امنیت در صورتی تصویب می شد که دست کم 9 رای موافق را کسب کند؛ در رای گیری روز گذشته 10 کشور عضو این شورا با قطعنامه موافقت کردند و روسیه و چین به جای استفاده از حق وتوی خود، به آن رای ممتنع دادند.

در مقابل، شهر بنغازی، که پایگاه اصلی نیروهای مخالف رهبر لیبی است، با فریاد شادمانی و آتش بازی از تصویب قطعنامه سازمان ملل استقبال کرده است.

گزارشگر بی بی سی در بنغازی می گوید که نیروهای مخالف امیدوارند تصمیم سازمان ملل باعث شود نیروهای سرهنگ قذافی از پیشروی دست بردارند.

صبح روز جمعه (18 مارس)، فرانسوا باروئین، سخنگوی دولت فرانسه، در رادیوی فرانسه اعلام کرد که زمان چندانی تا انجام حملات باقی نمانده است.

گزارش های تائید نشده ای منتشر شده مبنی بر این که حملات با استفاده از چهار جنگنده تورنادوی بریتانیایی و چهار جنگنده میراژ فرانسوی آغاز خواهد شد.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، پیشتر می گفت که حملات هوایی باید از اهداف ویژه ای، مثل سیستم رادار و سنگرهای کنترل نیروهای سرهنگ قذافی شروع شود.

جنگنده های فرانسوی ممکن است از پایگاه های هوایی این کشور در جزیره کرس و کنار دریای مدیترانه، پروازهای خود را آغاز کنند.

گزارشگر بی بی سی می گوید انجام حملات به لحاظ سیاسی برای آقای سارکوزی یک پیروزی است چون دولت او به دلیل حمایت نکردن از قیام در تونس مورد انتقاد قرار گرفته بود.

اما در مورد لیبی، فرانسه در خط اول مذاکرات برای تصویب قطعنامه پرواز ممنوع قرار گرفت و پیش از رای گیری پر تنش در شورای امنیت، صحن جلسه به آلن ژوپه، وزیر امور خارجه فرانسه، واگذار شد.

به گفته گزارشگر بی بی سی حتی تا دقایق پیش از رای گیری، مقامات آمریکایی و فرانسوی در سالن سازمان ملل سرگرم گفتگو بودند.

گزارشگر بی بی سی می گوید برای تمام کشورهایی که در این رای گیری مشارکت داشته اند، توافق در مورد حمله هوایی به لیبی، یک قمار است اما با توجه به این که محبوبیت سیاسی آقای سارکوزی در فرانسه بسیار پایین آمده، شاید او چیزی برای از دست دادن، ندارد.

"اقدام تاریخی"

سازمان های امدادرسانی تلاش دارند از مهاجرانی که از خشونت ها در لیبی می گریزند، حمایت کنند و برای این کار از جامعه جهانی تقاضای کمک مالی بیشتر کرده اند.

سازمان بین المللی برای مهاجرت، فرار از لیبی را بزرگترین فرار افراد، از یک کشور، در تاریخ توصیف کرده است.

امور پناهجویان در سازمان ملل متحد می گوید تاکنون حدود سیصد هزار نفر از لیبی گریخته اند؛ بسیاری از کسانی که در اردوگاه های مرزی سرگردان بوده اند به کشورهای خود بازگردانده شده اند.

بنا به تخمین سازمان ملل بیش از یک میلیون نیروی کار مهاجر در لیبی، که بسیاری از آنها از منطقه آفریقای سیاه و جنوب آسیا هستند، در لیبی مانده اند.

مطالب مرتبط