آمار بالای بی سابقه دانشجویان چینی در خارج از این کشور

  • شیرونگ چن
  • سردبیر بخش چینی بی بی سی
دانشجویان چینی
توضیح تصویر،

بعضی از دانشگاه ها می گویند به دلیل تقاضای بیش از حد داوطلبان تحصیل چینی مجبور شده اند برای پذیرش دانشجوی چینی سقف تعیین کنند

مقامات وزارت آموزش و پرورش چین می گویند آمار دانشجویان چینی که در دانشگاه های خارج از این کشور تحصیل می کنند به حد بی سابقه ای رسیده است.

به گفته این مقامات در حال حاضر حدود یک میلیون و دویست و هفتاد هزار دانشجوی چینی در دانشگاه های خارج از این کشور مشغول تحصیل هستند.

تنها در سال ۲۰۱۰ بیش از ۲۸۴ هزار چینی برای تحصیل به خارج از این کشور سفر کردند و بیشتر آنها هم هزینه تحصیلشان را خود و یا از طریق خانواده هایشان تامین می کنند.

این در حالیست که تعداد دانشجویان چینی که پس از پایان تحصیل به کشورشان بازمی گردند هم بیش از گذشته شده است.

مقام های چینی می گویند که اکنون چین بیش از هر کشور دیگری در جهان دانشجو در خارج دارد.

از اواخر دهه ۷۰ میلادی که اصلاحات اقتصادی در چین صورت گرفت و این کشور درهای خود را به روی جهان گشود، دولت چین برنامه هایی را برای اعزام دانشجو با بورس تحصیلی به خارج در نظر گرفت تا این افراد بتوانند با تحصیل در دانشگاه های خارج از این کشور دانش و مهارت کسب کنند.

اما اکنون خانواده های طبقه متوسط چین خود می توانند از عهده تامین هزینه تحصیل در خارج بر بیایند و حدود ۹۳% دانشجویان چینی خودشان هزینه تحصیلشان را پرداخت می کنند.

بیشتر دانشجویان چینی در دانشگاه های کشورهای انگلیسی زبان مانند آمریکا، استرالیا، بریتانیا و همچنین چند کشور غربی دیگر تحصیل می کنند.

بعضی از دانشگاه ها می گویند به دلیل تقاضای بیش از حد داوطلبان تحصیل چینی مجبور شده اند برای پذیرش دانشجوی چینی سقف تعیین کنند.

برای مثال در سال تحصیلی ۲۰۱۰ - ۲۰۰۹ دانشگاه کمبریج انگلستان حدود ۱۰۰۰ دانشجوی چینی پذیرفت که اغلب آنها هم مقیم خود چین بودند.

این دانشجویان برای تحصیل در مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در رشته های مهندسی، علوم، ریاضیات، روابط بین الملل، اقتصاد و مدیریت پذیرش دریافت کردند.

در حالی که دانشگاه های کشورهای غربی که تحت الشعاع بحران مالی جهانی قرار گرفته اند، با دریافت شهریه از دانشجویان چینی از لحاظ مالی بهره برده اند، چین به دانش و فناوری ای دست یافته که برای تداوم رشد سریع اقتصادی اش نیاز دارد.

در حدود ۳۰ سال گذشته بیش از ۶۳۰ هزار دانشجو و پژوهشگری که در غرب آموزش دیده و تربیت شده اند به کشورشان بازگشته اند و جالب اینجاست که حدود یک پنجم این عده در سال گذشته به چین بازگشته اند.