ویکی لیکس گزارشهای محرمانه مربوط به گوانتانامو را منتشر کرد

گوانتانامو حق نشر عکس wiki
Image caption براساس اسناد منتشر شده توسط ویکی لیکس اکثر زندانیان گوانتانامو خطرناک توصیف شده بودند

سایت اینترنتی ویکی لیکس مجموعه گزارش های محرمانه ای را در مورد ارزیابی امنیتی زندانیان بازداشتگاه گوانتانامو منتشر کرده که با انتقاد شدید دولت آمریکا مواجه شده است.

مجموعه گزارش های افشا شده توسط ویکی لیکس که در چند نشریه آمریکایی انتشار یافته شامل اسناد محرمانه ارتش آمریکا در مورد ارزیابی امنیتی تقریبا تمامی هفتصد و هفتاد و نه نفری است که از زمان ایجاد بازداشتگاهی در پایگاه نیروی دریایی ایالات متحده در خلیج گوانتانامو، کوبا، در این محل زندانی بوده اند.

بازداشتگاه گوانتانامو در سال ۲۰۰۲ و به منظور نگهداری کسانی ایجاد شد که از زمان حمله نظامی ائتلاف به رهبری آمریکا به افغانستان به ظن دست داشتن در اقدامات تروریستی توسط نیروهای آمریکایی در آن کشور و سایر نقاط جهان بازداشت شدند.

در سال های اخیر، اکثر زندانیان این بازداشتگاه آزاد شده اند اما مدارک ویکی لیکس نشان می دهد که به اعتقاد تشکیلات نظامی آمریکا، اکثر یکصد و هفتاد و دو زندانی باقی مانده در این محل افرادی محسوب می شوند که در صورت آزادی "ریسک قابل توجهی" را متوجه امنیت ایالات متحده می کنند.

در عین حال، این گزارش ها حاکی از آن است که در مورد بیشتر کسانی هم که در سال های گذشته از زندان آزاد یا به کشورهای دیگر تحویل شده اند نیز همین نوع ارزیابی وجود داشت که ظاهرا، بعدا تعدیل شد.

گزارش های منتشر شده توسط ویکی لیکس که در زمان ریاست جمهوری جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا تهیه شده، همچنین حاکی از آن است که گردآوری غیر منسجم و غیر فنی اطلاعات در مناطق جنگی باعث شد تا برخی اشخاص بیگناه به گوانتانامو انتقال یابند و چند سال را بدون دلیل در این محل زندانی شوند.

موارد اشتباه در تشخیص هویت افراد که منجر به بازداشت آنان شده هم در برخی از گزارش ها مورد اشاره قرار گرفته است.

در عین حال، اسناد فاش شده توسط ویکی لیکس حاوی اطلاعات جدیدی در مورد چند تن از بازداشت شدگان خطرناک تر گوانتانامو هم هست.

انتقاد مقامات آمریکایی

از جمله، در این گزارش ها آمده است که خالد شیخ محمد، که از او با عنوان طراح اصلی حملات یازدهم سپتامبر در آمریکا نام برده می شود، در یک مورد به یکی از زیردستان خود دستور داده بود تا رئیس جمهوری سابق پاکستان را ترور کند.

حق نشر عکس x
Image caption اسناد منتشر شده حاوی اطلاعاتی در مورد اقدامات کسانی مانند خالد شیخ محمد هم هست

در گزارش دیگری، ماموران امنیتی آمریکا گفته اند که رهبر یکی از سلول های القاعده در مورد توجه اعضای تحت رهبری خود به زنان هشدار داده و از آنان خواسته بود تا با استفاده از دارو، با تمایلات جنسی خود مبارزه کنند و به این ترتیب، تمامی توان خود را به فعالیت های جهادی اختصاص دهند.

اقدام ویکی لیکس در انتشار اسناد محرمانه مربوط به بازداشتگاه گوانتانامو با انتقاد شدید مقامات آمریکایی مواجه شده است.

آنان گفته اند که ممکن است در برخی موارد، این اسناد منعکس کننده ارزیابی های جدیدتر در مورد زندانیان گوانتانامو نباشد و رسانه های عمومی را به خاطر انتشار این اطلاعات مورد سرزنش قرار داده اند.

در عین حال، این مقامات تاکید داشته اند که انتشار این گزارش ها بر فعالیت "هیات ویژه بازنگری وضعیت زندانیان گوانتانامو" تاثیری ندارد.

این هیات دو سال پیش توسط دولت باراک اوباما برای ارزیابی امنیتی و تصمیم گیری در مورد وضعیت زندانیان باقی مانده در گوانتانامو تشکیل شد.

با اینهمه، سازمان های مدافع حقوق بشر که در سال های گذشته همواره دولت آمریکا را به خاطر ایجاد و استفاده از بازداشتگاه گوانتانامو مورد انتقاد قرار داده اند احتمالا از گزارش های منتشر شده به عنوان مدارکی در این زمینه استفاده خواهند کرد.

ویکی لیکس تا کنون چند صد هزار نسخه اسناد محرمانه دولت آمریکا را به خصوص در زمینه روابط خارجی و دیدگاه های مقامات این کشور در مورد مسایل مختلف بین المللی منتشر کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویتر، یک نظامی جوان آمریکایی که گفته می شود اسناد محرمانه مربوط به گوانتانامو را در اختیار ویکی لیکس قرار داده به اتهام تخلف از مقررات نظامی، از ماه مه سال گذشته در بازداشت به سر برده است.

مطالب مرتبط