تبرک پاپ ژان پل دوم و سیاست قدیس شدن

به روز شده:  04:18 گرينويچ - پنج شنبه 28 آوريل 2011 - 08 اردیبهشت 1390

مراسم تبرک پاپ ژان پل دوم برگزار می‌شود

تا چند روز دیگر، پاپ ژان پل دوم، رهبر پیشین مسیحیان جهان، "متبرک" خواهد شد. "متبرک شدن" مرحله قبل از "قدیس شدن" است، یعنی پذیرش رسمی معجزه و فضیلت معنوی یک روحانی

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

متبرک شدن ژان پل دوم که قرار است این هفته انجام شود سرعت بیسابقه ای در دنیای مدرن داشته است. چه عواملی به قدیس شدن سرعت می بخشد؟

کاتولیک ها اعتقاد دارند که کلیسایشان ماهیتی فراطبیعی و خارق العاده دارد، اما همانطور که توماس آکویناس متکلم قرن 13 آموخته است، این نهاد نیز از واقعیت ها و هنجارهای طبیعت بشری مستثنی نیست. قوانین روانشناسی، جامعه شناسی و حتی سیاست در این عرصه نیز صادق است.

اگر این اصل در مورد کلیسا بطور کلی صادق باشد، در مورد قدیس کردن نیز صادق خواهد بود. پاپ فقید، ژان پل دوم، این هفته متبرک شدن را که یک گام پیش از قدیس شدن است، طی مراسمی با حضور صدها هزار نفر در میدان سنت پیتر رم طی خواهد کرد.

پاپ ژان پل دوم

ژان پل دوم شش سال پس از مرگش آخرین مراحل قدیس شدن را طی می کند

این مراسم شش سال و یک ماه پس از مرگ او در سال 2005 برگزار می شود. این روند که سریع بنظر می رسد بسیاری از ناظران را بخصوص آنها که در مورد اقدامات او برای مبارزه با کودک آزاری کشیش ها تردید دارند، به شگفتی واداشته است.

واتیکان رسما تشریح کرده است که کلیه معیارهای سنتی برای چنین روندی حاصل شده است. این اعتقاد در بین توده ها وجود دارد که ژان پل مرد مقدسی بود. یک مطالعه چهار جلدی واتیکان نتیجه گرفته است که او زندگی یک قهرمان با فضیلت را داشته است. و یک معجزه هم به او نسبت داده شده است.

این معجزه، شفا دادن یک راهبه 49 ساله فرانسوی است که همچون پاپ فقید، از بیماری پارکینسون رنج می برد.

پنج عامل تسریع کننده قدیس شدن

بدون آنکه بخواهیم این عوامل را زیر سوال ببریم، شاید غیرمنصفانه نباشد که بگوییم منافع نهادین همراه با درجه ای از سیاست نیز تا حدی بیانگر سرعت این روند باشد.

ژان پل مراحل متبرک شدن را در سال 1983 مورد تجدید نظر قرار داد و آن را سریعتر، ساده تر و ارزان تر کرد. دفتری که کارش یافتن بهانه ای برای رد قدیس شدن بود را منحل کرد و شرط حداقل تعداد معجزات نیز حذف شد.

هدف این بود که با تقویت الگوهای مقدس معاصر، ثابت شود حتی در دنیای سکولار کنونی نیز امر قدسی حی و حاضر است. حاصل این گامها این بود که ژان پل دوم به تنهایی بیش از کل پاپ های پیش از خود افراد را متبرک و تقدیس کرد.

از زمانی که این اصلاحات انجام شد تاکنون دستکم 20 نفر حائز شرایط تبرک "سریع" بوده اند. به بیان دیگر طی 30 سال پس از درگذشتشان متبرک شده اند.

نگاهی ژرف به این فهرست نشان می دهد که صرفنظر از زندگی مقدس و معجزاتی که به این افراد نسبت داده شده، دستکم پنج عامل دیگر در انتخاب نامزدها احتمالا نقش داشته است.

نخست اینکه نامزدهای موفق از پشتوانه سازمانی مستحکم، غنی و جسوری برخوردار هستند. برای نمونه، جنبش کاتولیک اپوس دئی (Opus Dei معروف به کد داوینچی) به خود می بالد که وکلای برجسته ای در حوزه قوانین شرعی کلیسا دارد و سرمایه گذاری وسیعی برای روی بنیانگذار خود، سن حوزه ماریا اسکریوا کرد تا در سال 2002 قدیس شد.

دوم اینکه کلیه افرادی که متبرک شده اند معمولا یا در حوزه جغرافیایی خود "نخستین" هستند و یا نماینده گروهی هستند که افراد متبرک چندانی نداشته است. ماریا کورسینی زن ایتالیایی در سال 2001 یعنی 35 سال پس از مرگش همراه با شوهرش بلترامه کواتروچی متبرک شدند. آنها اولین زوج مزدوجی بودند که "متبرک" اعلام شدند. ماریا رومرو منسس که اهل نیکاراگوئه بود در سال 2002، یعنی 25 سال پس از مرگش بعنوان نخستین فرد از آمریکای مرکزی متبرک اعلام شد.

جالب توجه است که 12 مورد از افرادی که مسیر سریع متبرک شدن را پیموده اند، زن بوده اند.

سوم، کلیه این موارد حاوی موضوعی سیاسی و یا فرهنگی بوده است. برای نمونه، جیانا برتا مولا که یک زن ایتالیایی بود در سال 1994، 32 سال پس از مرگش متبرک شد. او معروف است که هنگام بارداری با وجود بیماری حاضر به سقط جنین و جراحی برداشتن رحم نشد و بین زندگی خود و جان کودکش، دومی را برگزید. مولا در سال 2004 قدیس شد.

در موارد دیگر، مسائل داخلی کلیسا اهمیت پیدا می کند. ماریا دلا پوریسیما که یک راهبه اسپانیایی بود در سال 2010، 12 سال پس از مرگش متبرک شد. مقام های واتیکان، از او بعنوان الگوی حفظ سنتها در دوره "آشفتگی ایدئولوژیک" پس از شورای واتیکان دوم تمجید کردند.

فشار برای تقدیس پاپ

چهارم آنکه مقام های کلیسا ممکن است احساس کنند با این اقدام یک سرمایه گذاری شخصی نیز می کنند. برای نمونه میکال سوپوکو و یرزی پوپیلوزکو دو کشیش لهستانی بودند که در دوران پاپ ژان پل دوم به سرعت قدیس شدند.

پنجم، افرادی که این مسیر سریع قدیس شدن را پیموده اند از حمایت سلسله مراتب مختلف اسقف های منطقه ای و نیز رم برخوردار بوده اند. چیاردا بادانو، عضو جنبش فوکولار 20 سال پس از مرگش در سال 1990 متبرک شد. این جنبش بدلیل فعالیت های بین الادیان و البته وفاداری خود به کلیسای کاتولیک همواره مورد ستایش قرار گرفته است.

روشن است که ژان پل دوم حائز همه این پنج شرط است. او از پشتوانه نهادهای مقتدر در لهستان و رم بهره مند است و مقام هایی که تصمیم می گیرند چه کسی قدیس شود همگی شاگردان و دست پرورده های او بوده اند. این قدیس شدن نه فقط شخص ژان پل را در بر می گیرد، بلکه با تاکید بر احیای ماموریت تبلیغی مذهب کاتولیک، قلمرو پاپ بودن او را نیز شامل می شود.

همه اینها حاکی از این است که زمان زیادی تا قدیس شدن ژان پل نمانده است. سن ژان پل دوم رسما به فهرست کلیسای کاتولیک افزوده خواهد شد.

به این ترتیب، یکبار دیگر طبیعت و فراطبیعت هر دو ایفای نقش می کنند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.