واکنش‌ها به کشته شدن اسامه بن لادن

حق نشر عکس AFP

جامعه بین المللی به سرعت نسبت به کشته شدن اسامه بن لادن به دست نیروهای ویژه آمریکا، واکنش نشان داده است.

مقامات پاکستان با انتشار بیانیه‌ای کشته شدن اسامه بن لادن را ضربه بزرگی برای سازمان های تروریستی در سراسر جهان وصف کرد.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، خبر کشته شدن اسامه بن لادن را خبر مهمی خواند. او گفت که طالبان باید از مرگ اسامه بن لادن درس بگیرند و از جنگیدن پرهیز کنند.

وزارت امور خارجه هند در واکنش به عملیات نیروهای آمریکا و کشته شدن اسامه بن لادن، بیانیه ای منتشر کرده و در آن گفته است که مبارزه علیه تروریسم باید بدون وقفه ادامه پیدا کند.

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، از پیگیری و سرسختی نیروهای آمریکا در پیدا کردن رد اسامه بن لادن تجلیل کرد. آقای سارکوزی کشته شدن اسامه بن لادن را رویدادی عمده در مبارزه جهانی علیه تروریسم توصیف کرد.

بریتانیا هم از این خبر استقبال کرد و آن را گامی بزرگ به جلو خواند. اما دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، هشدار داد که کشته شدن اسامه بن لادن به این معنا نیست که دیگر از سوی تندرویان تهدیدی متوجه جهان نخواهد شد.

روسیه در واکنش به این خبر کشته شدن رهبر شبکه القاعده را نقطه عطفی توصیف کرد.

ریلا اودینگا، نخست وزیر کنیا، کشوری که خود نیز بیش از ده سال پیش هدف حملات القاعده قرار گرفت، این خبر را مثبت خواند.

خبرگزاری‌های ایران هم در واکنش اولیه خود به این خبر، نسبت به آن اظهار تردید کرده اند. به گزارش خبرگزاری مهر، علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در صحت خبر کشته شدن اسامه بن لادن ابراز تردید کرده است واین موضوع را بهانه ای برای گرفتن امتیاز برای ایجاد پایگاه نظامی دائمی آمریکا در افغانستان توصیف کرده است.

مطالب مرتبط