درگیری بین مسلمانان و مسیحیان در قاهره ۱۲ کشته برجای گذاشت

درگیری بین مسلمانان و مسیحی های قاهره
Image caption درگیری های خشونت بار بین مسیحی‌ها و مسلمان‌ها درقاهره دست کم ده کشته به جا گذاشته است

ارتش مصر می گوید که به دنبال وقوع درگیری های مرگبار بین مسلمان ها و مسیحی ها در قاهره، ۱۹۰ نفر در دادگاه نظامی محاکمه خواهند شد.

شورای عالی نیروهای مسلح، دستگاه حاکم در مصر، این اقدام را 'عاملی بازدارنده ' در مقابل خشونت های آینده توصیف کرده است.

پیشتر رسانه های مصر اعلام کردند که به دنبال درگیری های مرگبار شنبه شب بین مسلمان‌ها و مسیحی‌ها، نخست وزیر این کشور خواهان تشکیل جلسه فوری کابینه شده است.

اسام شرف سفر خود به کشورهای خلیج فارس را به تعویق انداخته است تا در مورد خشونت هایی که منجر به مرگ ۱۲ نفر و مجروح شدن ۱۸۶ نفر شده است، با اعضا کابینه خود گفتگو کند.

این درگیری ها پس از آن روی داد که چند صد مسلمان سنت گرا در مقابل کلیسایی در ناحیه امبابه در قاهره گرد آمدند.

آنها ادعا می کنند که زنی که به دین اسلام گرویده، به رغم میل خود در کلیسا نگاه داشته شده است.

ماجرا ظاهرا با رد و بدل کردن کلماتی بین تظاهرکنندگان، محافظان کلیسا و ساکنان محلی آغاز شد. اما جر و بحث ها پس از مدتی به درگیری های خونینی تبدیل شد که در آن از اسلحه، بمب های آتش زا و سنگ استفاده شد.

دو کلیسا و چند خانه در آن حوالی به آتش کشیده شد؛ چند ساعت طول کشید تا ماموران آتش نشانی و پلیس اوضاع را تحت کنترل درآورند.

آنطور که جاناتان هد، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید، بروز چنین خشونت هایی در جامعه مصر، در حالی که دولت نظامی این کشور می کوشد مصر را در مسیری لغزنده به سمت دمکراسی هدایت کند، تحول نگران کننده ای برای مصر محسوب می شود.

'شروران همیشگی'

سخنگوی کابینه مصر به خبرگزاری رسمی این کشور گفته است که اسام شرف، نخست وزیر، خواهان برگزاری جلسه ای اضطراری شده است تا در مورد 'واقعه تاسف باری' که در امبابه روی داد، گفتگو کنند.

تلویزیون دولتی مصر گفت که آقای شرف، سفر خود به بحرین و امارات متحد عربی را که قرار بود روز یکشنبه انجام شود، به تعویق انداخته است.

بنابر گزارشها شمار کشته ها و زخمی شدگان درگیری های اخیر، همچنان رو به افزایش است. تلویزیون دولتی مصر تعداد کشته شدگان را ۱۰ نفر و زخمی شدگان را ۱۸۶نفر اعلام کرد.

شاهدان می گویند که عصر روز شنبه، صدها نفر مسلمان پیرو جنبش سلفی، در بیرون کلیسای سن منا، متعلق به مسیحیان قبطی در ناحیه امبابه قاهره، اجتماع کردند.

به گزارش خبرگزاری رسمی مصر، اعتراض آنها به این ادعا است که یک زن مسیحی برخلاف میلش در داخل کلیسا نگاه داشته شده است. گفته می شود که این زن با یک مرد مسلمان ازدواج کرده و مایل است که به دین اسلام بگرود.

اما، محمود که وبلاگ نویس است و در محل واقعه حضور داشته به بی بی سی گفته مردمی که شاهد آغاز خشونت ها بودند، معتقدند که عاملان درگیری ها گروهی از 'شروران همیشگی' بوده اند و نه سلفی ها.

نگرانی در مورد انتخابات

خبرنگار بی بی سی می گوید که گروه های سلفی، که پس از سرنگونی حسنی مبارک اعتماد به نفس بیشتری پیدا کرده و جسورانه تر عمل می کنند، در گذشته هم ادعاهای مشابهی در مورد زنانی مطرح کرده اند که به گفته آنها برخلاف میلشان در محلی نگهداری می شوند.

دو ماه پیش ۱۳نفر در درگیری های مشابهی در یکی دیگر از نواحی قاهره کشته شدند. ماه گذشته هم تظاهرکنندگان در شهر قنا در جنوب مصر، در اعتراض به انتصاب یک فرماندار مسیحی، تمام راه های ارتباطی این شهر با قاهره را به مدت یک هفته مسدود کردند.

مسیحیان قبطی حدود ۱۰ درصد جمعیت مصر را تشکیل می دهند. آنها مدت هاست از تبعیض هائی که به گفته آنها توسط دولت علیه آنها صورت می گیرد، شاکی اند.

آنطور که خبرنگار بی بی سی می گوید نگرانی آنها اکنون این است که اگر مسلمانان تندرو در انتخابات عمومی ماه سپتامبر پیروز شوند، امنیت آنها به مخاطره بیفتد.

مطالب مرتبط