آمریکا در عملیات بن لادن 'آماده مقابله نظامی بود'

بن لادن
توضیح تصویر،

دولت پاکستان برای بررسی اینکه بن لادن چگونه بدون شناسایی شدن توسط نیروهای امنیتی آن کشور قادر به زندگی مخفیانه در ابیت آباد بوده، تحقیقاتی را آغاز کرده است

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا برای عملیات شکار بن لادن دستور داده بود که گروه اعزامی نیروهای ویژه آمریکایی آنقدر بزرگ باشد که در صورت مواجهه با مقاومت نیروهای پاکستانی، بتوانند با توسل به زور از سد این نیروها عبور کرده و به پایگاه خود باز گردند.

این روزنامه به نقل از مقامات نظامی و دولتی که نامشان را فاش نکرد گزارش داده که تعداد سربازان شرکت کننده در این عملیات تنها چند روز پیش از آغاز عملیات به دستور رییس جمهوری آمریکا، افزایش داده شد.

دولت پاکستان برای بررسی اینکه بن لادن چگونه بدون شناسایی شدن توسط نیروهای امنیتی آن کشور شش سال قادر به زندگی مخفیانه در ابیت آباد بوده، تحقیقاتی را آغاز کرده است.

با این حال اجرای عملیات علیه بن لادن روابط واشنگتن و اسلام آباد را به شدت تیره کرده است.

باراک اوباما پیشتر از پاکستان خواسته بود که تحقیق کند که چرا محل اختفای رهبر القاعده توسط نیروهای امنیتی آن کشور شناسایی نشده و اینکه آیا هیچ یک از مقامات پاکستان از مخفی گاه بن لادن اطلاع داشته اند یا نه.

اما یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان روز دوشنبه ضمن ایراد سخنانی در پارلمان این کشور، اتهامات وارده بر سازمان اطلاعاتی کشورش (ISI) را مبنی بر بی کفایتی و همکاری با شبکه القاعده رد کرد.

نخست وزیر پاکستان هم چنین گفت که حمله آمریکا به محل زندگی اسامه بن لادن در شهر ابیت آباد "نقض حاکمیت ارضی پاکستان " بوده است و افزود که در دوران اشغال افغانستان توسط نیروهای شوروی سابق آمریکا به ایجاد شبکه القاعده کمک کرد.

خبرنگار بی بی سی در اسلام آباد می گوید اگرچه همیشه در مورد میزان تعهد پاکستان به مهار طالبان و برخی عناصر القاعده تردیدهایی وجود داشته اما عملیات نیروهای آمریکایی در دوم ماه مه که به کشته شدن بن لادن انجامید، نخستین گواه آشکار از نا امیدی آمریکایی ها در مورد وجود چنین تعهدی از سوی پاکستان است.

روزنامه بریتانیایی گاردین گزارش داده که بر اساس توافقی که در سال ۲۰۰۱ میان جورج بوش و پرویز مشرف، روسای جمهور وقت آمریکا و پاکستان حاصل شد، آمریکایی ها اجازه یافته بودند که در صورت مطلع شدن از حضور بن لادن در پاکستان به طور یک جانبه در داخل خاک آن کشور وارد عمل شوند.

گاردین در گزارش خود از مقامات آمریکایی و پاکستانی بازنشسته نقل کرده که بر اساس هماهنگی های صورت گرفته میان اسلام آباد و واشنگتن، توافق شده بود که بعد از اجرای چنین عملیاتی دولت پاکستان "به شدت نسبت به اقدام آمریکا اعتراض کند."

این درحالی است که خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از یکی از سخنگویان آقای مشرف گفته است که چنین توافقی بین دو طرف وجود نداشته است.

'اجازه آتش گشودن'

جزییات بیشتری که در مورد عملیات آمریکا علیه بن لادن منتشر شده، میزان هزینه ای را که آمریکا حاضر بوده برای دستگیری و یا کشتن رهبر شبکه القاعده بپردازد، نشان می دهد.

روزنامه نیویورک تایمز از یکی از مقامات بلندپایه دولت آمریکا نقل کرده که : "دستور (نیروهای آمریکایی) این بوده که تا حد امکان از رویارویی پرهیز کنند. اما اگر برای بازگشتن (به پایگاه هایشان) نیازی به آتش گشودن (بروی نیروهای پاکستانی) داشتند، اجازه این کار به آنها داده شده بود."

بر اساس طرح اولیه مقامات آمریکایی قرار بود که دو هلیکوپتر در آن سوی مرز در خاک افغانستان آماده باشند تا در صورت نیاز نیروهای آمریکایی در پاکستان وارد عمل شوند. این هلیکوپترها برای رساندن خود به ویلای محل اختفای بن لادن ۹۰ دقیقه فرصت نیاز داشتند.

اما نیویورک تایمز گزارش می دهد که تنها ۱۰ روز پیش از زمان اجرای برنامه حمله، باراک اوباما جزییات عملیاتی طرح را مورد بازبینی قرار داد و دستور داد که دو هلیکوپتر اضافی با نیروهای نظامی کمکی، اجرا کنندگان عملیات را همراهی کنند.

نیویورک تایمز از یکی از مقامات بلندپایه دولت آمریکا که نخواسته نامش فاش شود نقل کرده که : " تصور بعضی این بود که با مذاکره می شود هر گونه رویارویی را حل و فصل کرد، اما با توجه به تنش های جاری در روابط ما با پاکستان، رییس جمهوری نمی خواست که چیزی را به شانس و اقبال واگذار کند."

آماده باش گروه بازجویی

بر اساس آنچه از مقامات بلندپایه آمریکایی نقل شده ، به سربازان آمریکایی دستور داده شده بود که از درگیر شدن با نیروهای پاکستان اجتناب کنند و علاوه بر این برنامه ریزی شده بود تا در صورتی که وقوع رویارویی قریب الوقوع به نظر برسد، مقامات بلندپایه آمریکا با همتایان پاکستانی خود تماس تلفنی بگیرند تا از بروز درگیری جلوگیری شود.

اما آنطور که نیویورک تایمز گزارش می دهد، بعد از آنکه رییس جمهوری آمریکا نسبت به کافی نبودن این تدابیر ابراز نگرانی کرد، تصمیم گرفته شد که تعداد نیروهای آمریکایی شرکت کننده در عملیات افزایش پیدا کند.

جزییات دیگری هم در مورد این عملیات آمریکا منتشر شده است، از جمله اینکه:

  • دو تیم کارشناسی در حالت آماده باش بوده اند. وظیفه یک گروه از این متخصصان که احتمالا در ناو هواپیمابر کارل وینسون در دریای عرب مستقر بودند این بود که بن لادن را در صورت کشته شدن دفن کنند و وظیفه گروه دیگر هم که متشکل از گروهی از وکلا، بازجویان و مترجمان بوده این بود که در صورت زنده دستگیر شدن رهبر القاعده وارد عمل شوند.
  • یکی از هلیکوپترهای تیم پشتیبانی بعد از بروز مشکل فنی در یکی از هلیکوپتر های اصلی عملیات به کار گرفته شد.
  • هواپیماهای تجسسی آمریکا همزمان با اجرای عملیات، واکنش نیروهای پاکستان را زیر نظر داشتند تا محاسبه کنند که سربازان آمریکایی برای خارج شدن از پاکستان چقدر فرصت دارند.