آینده جنبش سبز

به روز شده:  10:42 گرينويچ - چهارشنبه 18 مه 2011 - 28 اردیبهشت 1390

مدیا پلیر

آیا جنبش سبز خاتمه یافته یا زنده است و در خفا نفس می کشد؟ تکلیف معترضان و فعالان حقوق مدنی در ایران چیست؟

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آیا جنبش سبز خاتمه یافته یا زنده است و در خفا نفس می کشد؟ تکلیف معترضان و فعالان حقوق مدنی در ایران چیست؟

رهبران جنبش سبز در حصرند. خواست اساسی این جنبش یعنی ابطال انتخابات حاصل نشد و اعتراض های خیابانی فروکش کرده است. آیا این ها نشانه پایان جنبش سبز نیست؟ نباید فعالان ایرانی با درک این وضعیت به فکر فازی نو در جنبش اعتراضی ایران باشند؟ ولی حصر رهبران جنبش سبز و تلاش بی وقفه نظام حاکم در مقابله با اعتراض های سبز خیابانی را نمی توان نشانه زنده بودن جنبش سبز دانست و نباید با درک این واقعیت تلاش کرد جنبش سبز را از تنگناهای کنونی بدر برد و شتاب تازه یی به آن بخشید؟ اما آیا اختلاف بر سر زنده بودن یا نبودن جنبش سبز اهمیت چندانی دارد؟ نباید در ابعاد وسیع تر و منهای زنده بودن یا نبودن جنبش سبز، به این اندیشید که سناریو های پیش روی معترضین ایرانی چیست؟ از چه راه هایی این معترضین می توانند جنبش اعتراضی خود را زنده نگه دارند؟ این سوال شاید این روزها مشغله اصلی جوانانی است که موتور اصلی جنبش اعتراضی ایران بوده اند. به همین دلیل، چهار تن از این جوانان را به پرگار دعوت کردیم تا در مورد آینده جنبش سبز بپرسیم و از نظرات آن ها در مورد راه های زنده نگه داشتن جنبش اعتراضی ایران جویا شویم.

علی هنری دانشجوی جامعه شناسی، مسیح علی نژاد روزنامه نگار، آرمین خامه دانشجوی فلسفه سیاسی و کیانوش بوستانی دانش آموخته ی علوم سیاسی مهمانان این هفته برنامه پرگار هستند.

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.