'استراوس کان اتهامات پلیس نیویورک را بی اساس می داند'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption رئیس صندوق بین المللی پول موافقت کرده که روی او آزمایش دی ان ای انجام شود

بنجامین برافمان وکیل دومینیک استراوس کان، رئیس صندوق بین‌المللی پول (آی ام اف) می گوید که موکلش اتهامات پلیس نیویورک را رد می کند و خود را بیگناه می داند.

رئیس صندوق بین‌المللی پول به اتهام تعرض جنسی، تلاش برای تجاوز و حبس غیرقانونی یک مستخدم زن در هتل محل اقامتش، دستگیر شده است و در بازداشتگاه بسر می برد.

بنجامین برافمان که از معروف ترین وکلای دادگستری نیویورک است، یکشنبه به خبرنگاران گفت که دومینیک استراوس کان این اتهام ها را بی اساس می داند.

این مستخدم ۳۲ ساله هتل "سوفیتل" می گوید پس ورود به اتاق آقای استراوس کان، به او حمله شد و توسط متهم مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفت.

آن سینکلیر، همسر آقای استراوس کان، گفته است اطمینان دارد که همسرش بیگناه است و تبرئه خواهد شد.

جان لیپسکی، معاون اول رئیس صندوق بین المللی پول، در پی دستگیری دومینیک استراوس کان، به طور موقت جانشین وی شده است.

قرار بود که دومینیک استراوس کان یکشنبه در دادگاهی در نیویورک حاضر شود اما بر اساس گزارش ها این اقدام به درخواست پلیس به تاخیر افتاده است.

دومینیک استراوس کان زمانی که در حال ترک فرودگاه بین‌المللی جان اف کندی به مقصد پاریس بود، در یک هواپیمای جت ایرفرانس و چند دقیقه قبل از پرواز هواپیما، توسط ماموران پلیس بازداشت شد.

پلیس نیویورک می گوید که رئیس صندوق بین المللی پول در پاسخ دادن به سوال‌هایشان کاملا همکاری کرده است.

گفته می شود که اتاق محل اقامت وی، سوئیتی مجلل بود که هزینه هر شب اقامت در آن سه هزار دلار است.

پل براونی، سخنگوی اداره پلیس نیویورک به بی‌بی‌سی گفت: "ما تماسی تلفنی داشتیم که بر اساس آن، یک مستخدم زن در هتلی در مرکز منهتن، توسط فردی که ساکن یکی از اتاق‌های مجلل این هتل بود، مورد آزار جنسی قرار گرفته است."

به گفته آقای براونی، زن مستخدمی که مورد حمله قرار گرفته است، به دلیل جراحت‌های جزیی، به بیمارستان منتقل شده است.

برنامه سفر به اروپا

قرار بود رئیس صندوق بین المللی پول روز یکشنبه با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان دیدار کند.

آقای استراوس کان همچنین قرار بود در جلسه روز دوشنبه وزیران دارایی اتحادیه اروپا در بروکسل شرکت کند. گفته می شود که یکی از معاونان وی به این بروکسل اعزام شده است.

قرار است در این نشست، مشکلات مالی پرتغال و یونان و ارائه کمک‌های مالی به این کشورها بررسی شود.

به گفته تحلیلگران، با توجه به تلاش‌هایی که برای تثبیت وضعیت اقتصادی در کشورهای عضو منطقه یورو در جریان است، بازداشت آقای استراوس کان می‌تواند وضعیت را پیچیده کند.

دومینیک استراوس کان قبلا وزیر دارایی فرانسه بوده است. او نامزد احتمالی حزب سوسیالیست برای انتخابات ریاست جمهوری آینده فرانسه هم به شمار می‌رود.

اما در فرانسه که خبرهای مربوط به زندگی خصوصی سیاستمداران به ندرت منتشر می‌شود، انتشار خبر بازداشت آقای استراوس کان برای افکار عمومی و سیاستمداران این کشور تکان‌دهنده بوده است.

مارتین اوبری، رهبر حزب سوسیالیست فرانسه، خبربازداشت آقای استراوس کان را صاعقه‌ای خواند که بهت زده‌اش کرده است.

فرانسوا بایرو، از نامزدهای میانه‌رو سابق انتخابات ریاست جمهوری فرانسه گفت که بازداشت او به ضرر وجهه فرانسه است.

مارین لوپن، رهبر حزب راستگرای جبهه ملی فرانسه هم گفته است که اتهاماتی که به آقای استراوس کان وارد شده، به معنای پایان حضور او در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری است.

پیش از این، آقای استراوس کان در نظرسنجی‌های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری سال آینده فرانسه از نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور کنونی این کشور پیشی گرفته بود و به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در پاریس، شانس زیادی برای شکست دادن آقای سارکوزی در این انتخابات داشت.

مطالب مرتبط