اوباما: دموکراسی آسان به دست نمی‌آید

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در دومین روز سفر رسمی خود به بریتانیا در پارلمان این کشور درمورد سیاست خارجی کشورش سخنرانی کرد.

رئیس جمهوری آمریکا گفت چالش های پیش رو، از بین بردن شبکه های تروریستی، منع گسترش سلاح های هسته ای و مبارزه با گرسنگی، فقر و بیماری است.

رئیس جمهوری آمریکا در مورد خاورمیانه و شمال آفریقا گفت که مردم این مناطق بسیج شده اند تا خود را از چنگال آهنین نجات دهند و افرود "تاریخ به ما نشان می دهد که دموکراسی آسان به دست نمی آید و سالها طول می کشد تا انقلاب ها به ثمر برسند و در این راه سختی هایی وجود دارد."

بارا ک اوباما سپس گفت "آنچه درتهران، تونس و میدان تحریر شاهد بودیم آرزوی مردم برای رسیدن به آزادی هایی است که ما مدت هاست به دست آورده ایم و آن را بدیهی می شماریم."

باراک اوباما افزود "بگذارید جای هیج شکی باقی نگذاریم که آمریکا و بریتانیا هر دو در کنار کسانی ایستاده اند که آرزوی دست یافتن به آزادی را دارند."

رئیس جمهوری آمریکا درمورد آمریکا و بریتانیا گفت هر دو ملت هایی هستند که حاضرند به دفاع از ارزش هایی چون مدارا و حق تعیین سرنوشت برخیزند.

باراک اوباما در ادامه گفت که در دنیا میلیون ها نفر هنوز به دلیل هویت و اعتقادات خود و یا به واسطه دولتی که برآن ها حکومت می کند، از اساسی ترین حقوق انسانی خود محرومند.

رئیس جمهوری آمریکا سپس افزود که باید بر سوء ظن و بی اعتمادی که در بین بسیاری از مردم خاورمیانه نسبت به غرب وجود دارد غلبه کرد و نشان داد جامعه ای موفق تر است که مردمانش آزاد باشند.

فشار بر سرهنگ قذافی

حق نشر عکس APTN
Image caption آقای اوباما گفته است آمریکا و بریتانیا در کنار کسانی ایستاده اند که آرزوی دست یافتن به آزادی را دارند

پیشتر، در پایان مذاکرات رسمی میان رهبران بریتانیا و آمریکا، باراک اوباما در یک کنفرانس خبری مشترک با دیوید کامرون گفت که این در دراز مدت به نفع هر دو کشور بریتانیا و آمریکاست که افغانستان دوباره به صورت سکوی پرواز تروریسم در نیاید.

دیوید کامرون هم گفت که همکاری با پاکستان نقش کلیدی در مبارزه با تروریسم دارد.

باراک اوباما در مورد لیبی گفت که به هیچ وجه از فشار بر سرهنگ معمر قذافی کم نخواهد شد.

رئیس جمهوری آمریکا افزود که به اعتقاد او اگر ناتو کماکان به عملیات نظامی خود ادامه بدهد، سرهنگ معمر قذافی سرانجام مجبور به کناره گیری خواهد شد.

نخست وزیر بریتانیا در مورد لیبی هم نظر مشابهی داشت و گفت که باید به فشار ادامه داد و صبر پیشه کرد.

نخست وزیر بریتانیا و رئیس جمهوری آمریکا اعتراض های مردمی در جهان عرب را که "بهار جهان عرب" نام گرفته است بزرگترین فرصت برای ایجاد تغییر خواندند.

حق نشر عکس AFP
Image caption در مذاکرات رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر بریتانیا بر اهمیت مناسبات دو کشور تاکید شد

دیوید کامرون گفت که جامعه بین المللی باید از فرصتی که به گفته او "یک بار در یک نسل" پیش می آید استفاده کرده و از جنبش های دموکراسی خواهی در خاورمیانه حمایت کند.

رهبران دو کشور به مسئله اسرائیل وفلسطینیان هم اشاره کردند.

باراک اوباما گفت که دستیابی به صلح بین اسرائیل و فلسطینیان امکان پذیر است، اما هر دو طرف باید به سازش های دردناک تن دهند.

نخست وزیر بریتانیا و رئیس جمهوری آمریکا هر دو طرح فلسطینیان برای کسب شناسایی از سازمان ملل متحد را اشتباه خواندند.

در مذاکرات رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر بریتانیا بر اهمیت مناسبات دو کشور تاکید شد.

مطالب مرتبط