تظاهرات هواداران مقتدی صدر علیه حضور نیروهای آمریکایی در عراق

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

ده ها هزار نفر از طرفداران مقتدی صدر، روحانی تندروی شیعه عراقی، با برگزاری یک راهپیمایی در بغداد، با ادامه حضور سربازان آمریکایی در این کشور بعد از پایان سال جاری میلادی، مخالفت کرده اند.

شبه نظامیان هوادار مقتدی صدر موسوم به "سپاه مهدی" در حالی که اونیفورم هایی به رنگ پرچم عراق (سیاه ،سرخ و سفید ) به تن داشتند در صفوف منظم از روی پرچم های اسرائیل، بریتانیا و آمریکا رژه رفتند.

مقتدی صدر در گفتگو با بی بی سی عربی تهدید کرد که اگر سربازان آمریکایی به طور کامل از عراق خارج نشوند، طرفداران او بار دیگر اسلحه به دست خواهند گرفت.

قرار است ۴۶۰۰۰ تن از نیروهای باقیمانده آمریکا در عراق تا پایان سال جاری میلادی خاک این کشور را ترک کنند اما اخیرا نوری مالکی، نخست وزیر عراق از رهبران سیاسی کشورش خواسته است تا احتمال باقی ماندن بعضی از این نیروها را به دلایل امنیتی مورد بررسی قرار دهند.

مقتدی صدر به بی بی سی گفت تا زمانی که نیروهای آمریکایی در کشورش باقی بمانند، مبارزه جنبش او هم ادامه خواهد یافت.

وی افزود: "من می دانم که دولت عراق تحت فشار زیادی از جانب اشغالگران آمریکایی است تا اجازه باقی ماندن در خاک عراق را به آنها بدهد اما اگر آمریکایی ها بیرون نروند ما بار دیگر سپاه مهدی را وارد عمل خواهیم کرد. درحال حاضر سپاه مهدی فعال نیست ولی این وضع تغییر خواهد یافت. ما هنوز مقاومت می کنیم و می‌توانیم پایگاه، نیرو و تجهیزات آمریکایی ها را در صورت باقی ماندن آنها در خاک عراق هدف قرار دهیم ."

مقتدی صدر متهم شده است که بعد از تهاجم نیروهای تحت رهبری آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی، عامل خشونت های فرقه ای در این کشور بوده است.

آقای صدر ۴ سال در یک تبعید خود خواسته بسر می برد. وی در این مدت عمدتا در ایران بود.

مقتدی صدر بعد از بازگشت از ایران، لحن مصالحه جویانه ای داشت و گفته بود چنانچه دولت جدید به مردم خدمت کند او و هوادارانش از دولت حمایت خواهند کرد اما در غیر این صورت در مقابل دولت خواهند ایستاد.

مقتدی صدر از شرکای دولت ائتلافی نوری مالکی است و ۳۶ کرسی پارلمان در اختیار نمایندگان هوادار اوست.

به گفته خبرنگار بی بی سی هدف از راهپیمایی امروز صبح (۲۶ ماه مه) روشن کردن این موضوع برای دولت عراق و آمریکا بود که جنبش مقتدی صدر هنوز یک قدرت پیکارجوست و باید جدی گرفته شود.

مطالب مرتبط