زندگینامه راتکو ملادیچ، فرمانده سابق صرب بوسنی

راتکو ملادیچ
توضیح تصویر،

راتکو ملادیچ از عاملان اصلی قتل عام در شهر سربرنیتسا شناخته می شود

ژنرال راتکو ملادیچ در دوران جنگ بوسنی فرمانده کل ارتش صرب بوسنی بود و بسیاری او را عامل اصلی اقدامات خشونت بار این جنگ خونین می‌دانند.

ژنرال ملادیچ همراه با رادوان کاراجیچ، رهبر سیاسی صرب های بوسنی، به عنوان عاملان اصلی پاکسازی قومی کروات‌ها و مسلمان‌ها شناخته شده‌اند.

او با این سابقه، تبدیل به یکی از مهمترین کسانی شد که در سطح بین المللی، تحت پیگرد قانونی قرار دارند.

فرار راتکو ملادیچ از چنگال قانون به مدت بیش از یک دهه، موجب سرافکندگی مقامات صرب شد و بر روی روابط این کشور با غرب سایه افکند.

دادگاه رسیدگی به جرائم جنگی، وابسته به سازمان ملل متحد، با مطرح کردن اتهام نسل کشی و ارتکاب جرائم جنگی، از جمله قتل عام ۷۵۰۰ مرد و پسر مسلمان در سال ۱۹۹۵ در شهر سربرنیتسا، برای رسیدگی به این اتهامات، علیه آقای ملادیچ کیفر خواست صادر کرد.

راتکو ملادیچ که تا قبل از دستگیری اسلوبودان میلوسویچ، رئیس جمهور سابق یوگسلاوی، در سال ۲۰۰۱، آشکارا در صربستان زندگی می کرد، پس از این دستگیری در انظار عمومی دیده نمی‌شد.

از سال ۲۰۰۴ با شدت گرفتن فشارهای بین المللی بر دولت صربستان برای همکاری، دستیاران ژنرال ملادیچ رفته رفته خود را به دادگاه رسیدگی به جرائم جنگی تسلیم کردند.

پس از دستگیری رادوان کاراجیچ در سال ۲۰۰۸ در بلگراد، حدس زده می شد که آقای ملادیچ هم به زودی به سرنوشت او دچار شود.

فرمانده نظامی

راتکو ملادیچ در سال ۱۹۴۲ در روستای کالینوویک در بوسنی به دنیا آمد.

او در دوران حکومت تیتو در یوگسلاوی بزرگ شد و به عنوان یک افسر عادی به ارتش خلق یوگسلاوی پیوست.

با آغاز از هم پاشیده شدن یوگسلاوی در سال ۱۹۹۱، او به فرماندهی یگان نهم ارتش یوگسلاوی در جنگ علیه کروات‌ها در کنین، برگزیده شد.

مدتی بعد راتکو ملادیچ به فرماندهی ناحیه دو نظامی ارتش یوگسلاوی منصوب شد که مقرش در سارایوو بود.

پس از آن در ماه مه ۱۹۹۲، مجمع صرب های بوسنی، رای به ایجاد ارتش صرب بوسنی داد و ژنرال ملادیچ را به فرماندهی آن برگزید.

در سال ۱۹۹۵ او فرماندهی نیروهایی را بر عهده داشت که به سربرنیتسا، محدوده تحت کنترل سازمان ملل متحد، حمله کردند.

نیروهای صرب بوسنی ابتدا این شهر را محاصره کردند، شهر مملو از هزاران غیرنظامی بود که از حملات قبلی صرب ها در شمال شرقی بوسنی گریخته و در آنجا پناه گرفته بودند.

بعد به مدت پنج روز سربرنیتسا را با توپ و راکت به شدت گلوله باران کردند و پس از آن ژنرال ملادیچ، همراه با گروهی فیلمبردار وارد شهر شد.

روز بعد اتوبوس هایی برای بردن زنان و کودکان به نقاط دیگر مسلمان نشین، وارد سربرنیتسا شدند، همزمان صرب ها مردان و پسران مسلمان بین ۱۲ تا ۷۷ سال را برای "بازجویی به ظن ارتکاب جرائم جنگی" از بقیه افراد جدا کردند.

در طی پنج روزی که نیروهای صرب بوسنی شهر سربرنیتسا را به تصرف خود درآورده بودند، دست کم ۷۵۰۰ مرد و پسر مسلمان به قتل رسیدند.

این قتل عام، بی رحمانه ترین کشتاری بود که از زمان جنگ جهانی دوم تا کنون صورت گرفته است.

پس از پایان جنگ راتکو ملادیچ در حالی که از حمایت آشکار اسلوبودان میلوسویچ برخودار بود، به بلگراد بازگشت.