راتکو ملادیچ، فرمانده سابق صرب بوسنی، دستگیر شد

راتکو ملادیچ، که دادستان های سازمان ملل متحد او را به اتهام ارتکاب جرائم جنگی، تحت تعقیب قرار داده بودند، پس از ده سال زندگی مخفیانه، دستگیر شده است.

یک شبکه رادیویی معتبر صربستان (ب ۹۲)، به بی بی سی گفته است که دفتر رئیس جمهوری صربستان دستگیری راتکو ملادیچ، فرمانده سابق ارتش صرب بوسنی، در ساعات اولیه روز پنجشنبه (۲۶ مه)، را تایید کرده است.

نام ژنرال راتکو ملادیچ، در صدر فهرست کسانی قرار دارد که از طرف دادگاه رسیدگی به جرایم جنگی در لاهه، تحت تعقیب هستند. او متهم به ارتکاب نسل کشی و جرائم دیگر حنگی است.

رسانه های صربستان می گویند که راتکو ملادیچ با مدارک جعلی در استان ووی ودینا، در شمال کشور، دستگیر شده است. دادگاه بین المللی رسیدگی به جرائم جنگی برای رسیدگی به اتهامات آقای ملادیچ، در سال ۱۹۹۵ علیه او کیفر خواست صادر کرد.

آقای ملادیچ متهم است که در قتل دست کم ۷۵۰۰ مرد و پسر در سال ۱۹۹۵ در شهر سربرنیتسا، نقش اساسی داشته است.

پس از دستگیری رادوان کاراجیچ، یکی دیگر از متهمان به ارتکاب جرائم جنگی در صربستان، در سال ۲۰۰۸، راتکو ملادیچ مهمترین متهمی است که در ارتباط با جرائم حنگی در صربستان دستگیر شده است.

ملادیچ چگونه مخفی مانده بود

به نظر می آید که راتکو ملادیچ برای آنکه موفق شود خود را به مدت ۱۶ سال از چشم قانون پنهان نگاه دارد، می بایست هم از داخل صربستان و هم از خارج کمک هائی دریافت کرده باشد.

ماه گذشته، بوسیلیکا، همسر او، به اتهام مالکیت غیرقانونی اسلحه، در دادگاهی در بلگراد، پایتخت، محاکمه شد. او در جریان محاکمه گفت که تصور می کند شوهرش فوت کرده باشد.

او به دادگاه گفت که تفنگ خودکار و چند تپانچه ای که در جریان تفتیش پلیس در سال ۲۰۰۸ در منزل آنها در بلگراد کشف شد، متعلق به شوهر او بوده است.

به نوشته سایت خبری ب ۹۲، سرانجام ماموران پلیس صرب، رد ژنرال ملادیچ را در دهکده لازاروو، در شمال صربستان پیدا کردند. گفته می شود که نام او در مدارکی که همراه داشته، میلورا کومادیچ ذکر شده است.

حکم کیفرخواست آقای ملادیچ در سال ۱۹۹۵ صادر شده بود، اما تا زمانی که سلوبودان میلاسویچ، از ریاست جمهوری یوگسلاوی برکنار نشده بود، یعنی تا سال ۲۰۰۰ میلادی، آقای ملادیچ آشکارا در صربستان زندگی می کرد.

او تا سال ۲۰۰۲ رسما یکی از افسران ارتش صربستان بود و تا سال ۲۰۰۵ از ارتش مستمری بازنشستگی دریافت می کرد.

گفته می شود که او مرتبا برای شرکت در جشن تولد همقطارانش در دوران جنگ، به گوشه و کنار کشور سفر می کرد و برای شکار به جنگل های دور افتاده می رفت.

ژنرال ملادیچ در سال های گذشته در جاهای دیگری در صربستان هم دیده شده است. به عنوان مثال پل مارتین، خبرنگار بی بی سی در سال ۲۰۰۲ سعی کرد که به خانه ای ویلائی که گفته می شد راتکو ملادیچ در آن زندگی می کند، نزدیک شود.

زنی ادعا کرده بود که آقای ملادیچ هر روز همراه با سگش برای پیاده روی به پارک محلی می رود. اما خبرنگار بی بی سی موفق نشد به این ساختمان نزدیک شود. گاردهای محافظ راه را بر او بستند و به او هشدار دادند که به آنجا باز نگردد.

'بی میلی ناتو'

عده ای معتقدند که فقط کمک شبکه ای از مقامات نظامی و امنیتی داخل صربستان نبود که به مخفی ماندن راتکو ملادیچ کمک می کرد. به اعتقاد آنان، دست کم در سال های اول، کم توجهی جامعه بین المللی هم در این کار سهیم بوده است.

اما هر چه زمان گذشت، غرب بیشتر در مورد دستگیری و محاکمه ژنرال ملادیچ مصمم شد و مقامات صربستان را تحت فشار بیشتری قرار داد.

دادگاه بین المللی رسیدگی به جنایات جنگی (در یوگسلاوی سابق) در لاهه، گفت که تصور می کند سال هاست که مقامات صربستان می دانند که ژنرال ملادیچ در این کشور مخفی شده، است و اگر بخواهند می توانند او را دستگیر کنند.

در سال ۲۰۰۶ میلادی، اتحادیه اروپا، گفتگو با مقامات صربستان در مورد توافقنامه ای را که پیش در آمد پیوستن این کشور به اتحادیه اروپا بود، متوقف کرد.

سیاستمداران صربستان همواره تکذیب کرده‌اند که راتکو ملادیچ در شرایطی زندگی می کند که در دسترس آنهاست.

خبرنگاران می گویند ممکن است واقعیت این باشد که در اغلب موارد، خود این سیاستمداران هم نمی دانستند که آیا اینطور هست یا نه.