سران گروه ۸: معمر قذافی باید کناره گیری کند

گروه ۸ از معمر قذافی، رهبر لیبی، خواسته شده است که از قدرت کناره گیری کند

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

گروه ۸ از معمر قذافی، رهبر لیبی، خواسته شده است که از قدرت کناره گیری کند

رهبران جهان که در اجلاس گروه ۸ در فرانسه گردآمده اند، دیدار خود را با انتشار بیانیه مشترکی به پایان برده اند که در آن از معمر قذافی، رهبر لیبی، خواسته شده که از قدرت کناره گیری کند.

روسیه، که از منتقدان عملیات نظامی ناتو در لیبی است نیز تصدیق کرد که معمر قذافی دیگر مشروعیتی به عنوان رهبر لیبی ندارد.

نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه و میزبان این اجلاس، گفت که از کمک روسیه برای تشویق رهبرلیبی به کناره گیری، باید حداکثر استفاده را کرد.

در بیانیه رسمی که در پایان این اجلاس دو روزه منتشر شد، از سرکوب خشونت بار تظاهر کنندگان در سوریه هم انتقاد شده است.

به گفته خبرنگار بی بی سی، رهبران کشورهای عضو گروه ۸ همچنین اعلام کردند که در دو سال آینده ۲۰ میلیارد دلار برای کمک به اصلاحات اقتصادی و سیاسی در اختیار مصر و لیبی قرار خواهند داد.

کریستین فریزر، خبرنگار بی بی سی در امور جهانی، که در این اجلاس حضور داشته می گوید که این بیانیه به امضای رهبران آمریکا، روسیه، فرانسه، بریتانیا، آلمان، ژاپن، ایتالیا و کانادا رسیده است، دارای ۲۵ صفحه و ۹۳ زیر مجموعه است.

'کار را تمام کنیم'

اما به گفته خبرنگار بی بی سی آن بخش از این بیانیه که بیشترین توجه را به خود جلب کرده، اتفاق نظر همه شرکت کنندگان در اجلاس، از جمله روسیه، بر سر این موضوع است که معمر قذافی باید کناره گیری کند.

نیکلا سارکوزی در پایان اجلاس گفت که لحن بیانیه در طول شب تغییر داده شد تا تندتر و قاطعانه شود و روسیه نیز از این تغییر حمایت کرد.

در این بیانیه گفته شده است: "قذافی و دولت لیبی در مورد آن بخش از مسئولیتشان که حمایت از جان مردم لیبی است، قصور کرده و مشروعیت خود را از دست داده اند. در لیبی آزاد و دمکراتیک جایی برای او (معمر قذافی) وجود ندارد. او باید برود."

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، بعد از دیدار با همتای فرانسوی خود گفت: "ما در مورد تصمیم به یکسره کردن کار لیبی با هم توافق نظر داریم."

دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه، در یک کنفرانس خبری در پایان اجلاس گفت که حاضر است در مورد کنار رفتن سرهنگ قذافی میانجی گری کند، اما اضافه کرد که لیبی باید به شکل یک کشور یکپارچه باقی بماند.

همزمان با انتشار بیانیه گروه ۸، گزارش رسیده است که نیروهای دولتی لیبی، در شهر مصراته، در غرب کشور، که در کنترل نیروهای مخالف دولت قرار دارد، مین های زمینی کار گذاشته اند.

پس از آنکه مخالفان مسلح دولت لیبی، در شهرهای مختلف این کشور با نیروهای دولتی درگیر شدند، سازمان ملل متحد لازم دید که برای حفاظت از جان مردم این کشور قطعنامه ای صادر کند. پس از صدور این قطعنامه (در ماه مارس) مداخله نظامی ناتو نیز در لیبی آغاز شد.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا نیز پس از آنکه تائید کرد که هلیکوپترهای تهاجمی آپاچی به لیبی اعزام خواهند شد گفت زمان آن رسیده است که فشار بر معمر قذافی افزایش یابد.

اما در بیانیه ای که از طرف گروهی از روسای جمهوری پیشین کشورهای آفریقایی، از جمله تابو امبکی، رئیس جمهوری سابق آفریقای جنوبی و الوسگون اباسانجو، رئیس جمهوری پیشین نیجریه، منتشر شده ، نگرانی عمیقی از بایت پایان نیافتن عملیات نظامی ناتو در لیبی ابراز شده است.

برخوردی ملایم تر با سوریه

همچنین در حالیکه گزارش های رسیده از سوریه حاکی از آن است که در پی تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی مخالفان دولت در روز جمعه ۲۷ مه، دست کم چهار نفر کشته شده اند، در بیانیه گروه ۸ از دولت سوریه خواسته شده است که در مقابل تظاهرکنندگان به زور و ارعاب متوسل نشود.

هر چند روسیه موضع محکم تری در مقابل لیبی اتخاذ کرده است، اما در مورد سوریه تاکید داشت که لحن گروه ۸ باید ملایم تر باشد.

روسیه از سایر شرکت کنندگان در اجلاس خواست که عبارت "اعمال تدابیر بیشتر" را جانشین تهدید به صدور قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد کند.