نیروگاه های اتمی آلمان تا سال ۲۰۲۲ تعطیل می‌شوند

تظاهرات مخالفان نیروگاه های اتمی در آلمان
توضیح تصویر،

حادثه فوکوشیمای ژاپن تظاهرات وسیعی را علیه نیروگاه های اتمی در سراسر آلمان براه انداخت

حزب ائتلافی حاکم آلمان اعلام کرد که با تعطیلی کلیه نیروگاه های اتمی این کشور تا سال ۲۰۲۲ موافقت کرده است.

نوربرت راتگن، وزیر محیط زیست آلمان این خبر را پس از نشست ائتلاف حاکم که تا نخستین ساعات بامداد دوشنبه ادامه یافت اعلام کرد.

بدنبال فاجعه اتمی نیروگاه فوکوشیمای ژاپن، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان گروهی را برای بررسی وضع نیروگاه های اتمی این کشور تعیین کرد.

این حادثه تظاهرات وسیعی را علیه نیروگاه های اتمی در سراسر آلمان براه انداخت.

آقای راتگن گفت که هفت رآکتور قدیمی که موقتا تعطیل شده بود و نیز نیروگاه اتمی کرومل دیگر فعالیت خود را از سر نخواهند گرفت.

وی گفت شش نیروگاه نیز حداکثر تا سال ۲۰۲۱ و سه نیروگاه جدید دیگر هم تا سال ۲۰۲۲ تعطیل خواهد شد.

آقای راتگن تاکید کرد که این تصمیم "قطعی" است و هیچ تجدیدنظری در آن صورت نخواهد گرفت.

حزب دمکرات مسیحی خانم مرکل روز یکشنبه با سایر احزاب ائتلافی خود ملاقات و درباره یافته های گروه بررسی وضع نیروگاه های اتمی گفتگو کرد.

خانم مرکل قبل از این نشست گفت که سوالات بسیاری هنوز بی جواب است و باید برنامه روشنی برای تامین انرژی جایگزین و پایدار تنظیم شود.

زلزله و سونامی مارس گذشته در نیروگاه فوکوشیمای ژاپن موجب نشت تشعشعات رادیواکتیویته شد و تظاهراتی را در اعتراض به نیروگاه های اتمی در آلمان براه انداخت.

صاحبان صنایع هسته ای آلمان می گویند تعطیلی این نیروگاه ها به بنیانهای صنعت این کشور لطمه می زند.

تا پیش از تعلیق فعالیت های نیروگاه های اتمی قدیمی آلمان در مارس گذشته، ۲۳ درصد از انرژی مورد نیاز این کشور از این نیروگاه ها تامین می شد.

این اعتراضات موجب تقویت حزب سبزهای آلمان شد که در مارس گذشته توانست کنترل منطقه بادن-وورتمبرگ، پایگاه سنتی حزب دمکرات مسیحی را در اختیار گیرد.