یکی از رهبران اصلی شورشیان در پاکستان کشته شد

الیاس کشمیری

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

آمریکا جایزه‌ای پنج میلیون دلاری برای یافتن الیاس کشمیری تعیین کرده بود

مقام‌های پاکستانی و شاهدان محلی می گویند که یکی از رهبران ارشد گروه‌های شورشی در پاکستان در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی کشته شده است.

الیاس کشمیری نیمه‌شب جمعه (۳ ژوئن) در جریان عملیاتی در منطقه وزیرستان جنوبی کشته شد.

بنا بر گزارش‌ها، او یکی از ۹ نفری است که در جریان این عملیات جان خود را از دست داده‌اند.

الیاس کشمیری رهبری گروهی را بر عهده داشت که در انجام عملیات‌هایی مشابه حمله مرگبار شهر مومبای هند تخصص داشتند. او یکی از فرماندهان مهم القاعده در پاکستان بود.

آمریکا آقای کشمیری را مسئول هماهنگی چندین حمله در افغانستان، پاکستان و هند می‌داند و پیش از این جایزه‌ای پنج میلیون دلاری برای یافتن او تعیین کرده بود.

تایید این که چه کسانی در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی کشته شده‌اند، به دلیل محدودیت فعالیت خبرنگاران در مناطق قبایلی پاکستان به صورت مستقل امکان‌پذیر نیست.

در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۹ مقام‌های اطلاعاتی پاکستان به اشتباه از کشته شدن الیاس کشمیری در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به منطقه‌ای در وزیرستان شمالی پاکستان خبر داده بودند.

چای در باغ سیب

ساکنان و شاهدان محلی به بخش اردوی بی‌بی‌سی گفتند که گروه‌های شورشی به تازگی به روستای لامان در حومه وانا، شهر اصلی وزیرستان جنوبی نقل مکان کرده بودند.

گفته می‌شود که آقای کشمیری و همراهانش در هنگام حمله جمعه شب مشغول صرف چای در یک باغ سیب بوده‌اند.

یک مقام پاکستانی که خواست نامش فاش نشود در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی تایید کرد که آقای کشمیری در میان کشته‌شدگان این حمله بوده است.

الیاس کشمیری رهبری گروهی به نام گردان ۳۱۳ را بر عهده داشت که گفته می‌شود یکی از واحدهای سازمان "حرکت جهاد اسلامی" است.

فعالیت این سازمان در پاکستان ممنوع است.