اسپانیا سفیر لیبی را اخراج کرد

دولت آمریکا بار دیگر تاکید کرده که معمر قذافی باید از قدرت کناره گیری کند
توضیح تصویر،

دولت آمریکا بار دیگر تاکید کرده که معمر قذافی باید از قدرت کناره گیری کند

دولت اسپانیا اعلام کرده است که عجیلی عبدالسلام علی برینی، سفیر لیبی و سه دیپلمات لیبیایی دیگر باید خاک اسپانیا را ترک کنند.

اسپانیا در عملیات نظامی نیروهای ناتو علیه معمر قذافی، رهبر لیبی، شرکت دارد و روز هشتم ژوئن مشروعیت یک شورای انتقالی که توسط مخالفان آقای قذافی تاسیس شده است را پذیرفت.

بر اساس بیانیه روز پنجشنبه وزارت امور خارجه اسپانیا، این کشور از این پس هیات دیپلماتیک معمر قذافی را به رسمیت نمی شناسد و سفیر لیبی ده روز مهلت دارد که از اسپانیا خارج شود.

دولت اسپانیا می گوید که حکومت لیبی به خاطر سرکوب مردم این کشور به طور کامل مشروعیت خود را از دست داده است.

با این وجود، وزارت امور خارجه اسپانیا تاکید کرد که به طور کامل با لیبی قطع رابطه نکرده است.

از سوی دیگر، میخائیل مارگلوف، نماینده ویژه دولت روسیه برای حل بحران لیبی، از معمر قذافی، رهبر این کشور خواسته است هر چه سریعتر روند آشتی ملی را به جریان بیاندازد تا شاید بتواند مردم لیبی را قانع کند او را ببخشند.

آقای مارگلوف که در صدد میانجیگری بین حکومت لیبی و مخالفان است، پیش از دیدار با مقام های حکومت لیبی، در مصاحبه ای به بی بی سی گفت: "قذافی اعتبار خود را در میان مردم لیبی از دست داده است."

دولت آمریکا نیز جمعه بار دیگر تاکید کرد که معمر قذافی باید از قدرت کناره گیری کند.

وزارت امور خارجه آمریکا پیشنهاد سیف الاسلام قذافی، پسر معمر قذافی، برای برگزاری انتخابات در این کشور را رد کرد.

سیف الاسلام قذافی در فهرست تحریم های آمریکا قرار دارد.

او پیشنهاد کرده است که انتخابات لیبی با حضور گروه های مخالف برگزار شود و اگر معمر قذافی شکست خود از قدرت کناره گیری خواهد کرد.

این در حالیست که دولت ایتالیا اعلام کرده است که به زودی ۳۰۰ تن از رهبران قبایل مختلف لیبی را در کنفرانسی در رم گردهم خواهد آورد تا روند آشتی ملی در لیبی را پیش ببرد.