چاوز می گوید غده سرطانی داشته است

چاوز
توضیح تصویر،

هوگو چاوز می گوید بهبودی کامل خواهد یافت

هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا، در نخستین سخنرانی خود پس از معالجه در کوبا گفت که برای برداشتن غده سرطانی تحت عمل جراحی قرار گرفته است.

سه هفته پیش که مقام های ونزوئلایی اعلام کردند آقای چاوز تحت عمل جراحی در ناحیه لگن خاصره قرار گرفته است، گمانه زنی های زیادی درباره سلامت او مطرح شد.

آقای چاوز گفت که وضعیت جسمی خوبی دارد و بسوی "بهبودی کامل" پیش می رود.

غیبت او موجب لغو نشست منطقه ای روز چهارشنبه توسط ونزوئلا شد.

سارا گرینگر، خبرنگار بی بی سی در کاراکاس می گوید آقای چاوز بسیار لاغرتر از گذشته بنظر می رسید و این نشان می دهد که بیماری او وخیم تر از آنچه در ابتدا گفته می شد بوده است.

او که در پشت تریبون ایستاده بود گفت که در مراقبت از خود کوتاهی کرده و دچار "اشتباهی اساسی" شده است.

وی افزود این فیدل کاسترو، رهبر پیشین کوبا، بود که برای نخستین بار و در جریان یک دیدار رسمی از هاوانا به او گفت سالم بنظر نمی رسد.

آقای چاوز گفت که نخست در ۱۰ ژوئن تحت عمل جراحی لگن خاصره قرار گرفت، اما آزمایش های بعدی "وجود غده ای با سلول سرطانی را تایید کرد."

وی افزود در عمل جراحی "کاملا موفقیت آمیز" بعدی این غده برداشته شد.

آقای چاوز گفت: "از تظاهرات همبستگی مردم ونزوئلا و سایر برادران عمیقا تقدیر می کنم."

او سخنرانیش را با شعار انقلابی معروف آقای کاسترو به پایان برد: "برای همیشه پیش بسوی پیروزی! ما پیروزیم! تا بازگشت من!"

معلوم نیست این سخنرانی که شامگاه پنجشنبه از کانال تلویزیونی"تلسور" پخش شد، در کجا ضبط شده است، اما نوشته ها و تصاویر روی صفحه نشان می داد که او در کوبا صحبت می کرد.

آقای چاوز نگفت که تا چه زمانی باید برای معالجه در کوبا بماند، اما خبرنگار بی بی سی می گوید همه انتظار دارند که او تا سه شنبه که دویستمین سالگرد استقلال ونزوئلا است، به کاراکاس بازگردد.