وزیر دفاع آمریکا: نمی‌گذاریم ایران سلاح در اختیار شورشیان عراقی بگذارد

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آقای پانه‌تا سرگرم مذاکره با مقامات عراقی بر سر ادامه حضور نیروهای آمریکایی در این کشور پس از پایان دوره حضور آنها در این کشور است

لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا با ابراز نگرانی از این که ایران، سلاح در اختیار شورشیان عراقی می‌گذارد، گفت کشورش اجازه نمی دهد چنین وضعیتی ادامه یابد.

آقای پانه‌تا که به عراق سفر کرده، گفت نیروهای آمریکایی در عراق، به دنبال شورشیان شیعه مورد حمایت ایران هستند که طی پنج هفته، ۱۷ سرباز آمریکایی را کشته اند.

وزیر دفاع آمریکا گفته است "ما اجازه نمی دهیم چنین وضعیتی ادامه یابد و در صورت لزوم برای مقابله با تهدیدات، دست به اقدام یکجانبه می زنیم."

مقام های آمریکایی از ابتدای اشغال عراق، عواملی در حکومت ایران را به دست داشتن در نا آرامی ها و خشونت های عراق متهم کردند اما ایران همواره این موضوع را رد کرده است.

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه این اتهامات را دروغ بزرگ خواند و آن را به وضعیت نیروهای آمریکایی در عراق و افغانستان نسبت داد.

به گزارش وبسایت صدا و سیمای ایران او گفت: "به نظر می آید آمریکایی‌ها وضع خوبی در منطقه به‌ ویژه در عراق و افغانستان ندارند و همه تلاششان این است که به هر قیمتی، حضور خود را در این دو کشور ادامه دهند."

پیشتر علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران نیز اتهامات آمریکا را تکراری خوانده و گفته بود که افکار عمومی جهان به خوبی می داند که ایران به مسئولیت هایش در عرصه بین المللی عمل می کند.

شلیک راکت به منطقه سبز

همزمان با ادامه دیدار لئون پانه‌تا، وزیر دفاع آمریکا از عراق، چندین راکت به سوی منطقه سبز بغداد شلیک شده است.

یک مقام امنیتی گفته است یک زن و کودکان او زخمی شده اند.

پلیس گفته است این راکت ها از منطقه شیعه نشین پایتخت شلیک شده است.

آقای پانه‌تا سرگرم مذاکره با مقامات عراقی بر سر ادامه حضور نیروهای آمریکایی در این کشور پس از پایان دوره حضور آنها در این کشور است.

در حال حاضر ۴۷ هزار نظامی آمریکایی در عراق مستقر هستند که مطابق جدول زمانی تعیین شده باید طی شش ماه آینده خارج شوند، مگر آنکه توافق جدیدی بین دو کشور حاصل شود.

مقتدی صدر از رهبران شیعه عراق تهدید کرده که در صورت ادامه حضور نیروهای آمریکایی در این کشور، او سپاه مهدی را دوباره فعال خواهد کرد.

آقای پانه تا گفت که اگر عراق رسما خواستار ادامه حضور نظامی آمریکا شود، کشورش قطعا این پیشنهاد را بررسی خواهد کرد.

این در حالی است که گفته شده افکار عمومی عراق مخالف ادامه حضور نظامی آمریکا در این کشور است.