درخواست از اوباما برای اعزام سفیر به مرکز مخالفان قذافی

کلینتون: از نظر دولت ایالات متحده، رژیم قذافی دیگر هیچ اقتدار مشروعی در لیبی ندارد
توضیح تصویر،

کلینتون: از نظر دولت ایالات متحده، رژیم قذافی دیگر هیچ اقتدار مشروعی در لیبی ندارد

تعدادی از سناتورهای ارشد آمریکایی از باراک اوباما خواسته اند که به شهر بنغازی، واقع در شرق لیبی، یک سفیر اعزام کند.

دولت آقای اوباما با تجدید نظر در موضع قبلی خود، برای نخستین بار شورای ملی انتقالی لیبی که توسط مخالفان در بنغازی تاسیس شده را به عنوان "قدرت حاکمیتی مشروع" در لیبی به رسمیت شناخته است.

سناتورها جان مک کین، جو لیبرمن، مارکو روبی و لیندزی گراهام از این تصمیم استقبال کرده و خواستار آن شده اند که دارایی های مسدود شده حکومت لیبی هرچه سریع تر در اختیار مخالفان گذاشته شود.

آمریکا تاکنون بیش از ۳۰ میلیارد دلار از دارایی های خانواده قذافی و دولت لیبی را مسدود کرده است.

سناتورهای یاد شده همچنین خواهان این شده اند که دولت باراک اوباما به نمایندگان مخالفان معمر قذافی در واشنگتن و نیویورک امتیازات کامل دیپلماتیک اعطا کند.

آنها ابراز امیدواری کرده اند که کشورهای متحد آمریکا هم هر چه زودتر مشروعیت حاکمیتی مخالفان سرهنگ قذافی را به رسمیت بشناسند.

دولت آمریکا و اعضای گروه تماس، متشکل از ۳۰ کشور غربی و عرب، روز جمعه اعلام کردند که مخالفان معمر قذافی را به عنوان "قدرت حاکمیتی مشروع" در لیبی به رسمیت می شناسند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا جمعه ۱۵ ژوئیه (۲۴ تیر) این تصمیم را پس از یک نشست دیپلماتیک در استانبول ترکیه اعلام کرد.

معمر قذافی طی پیامی که از رسانه های دولتی لیبی پخش شده به رسمیت شناخته شدن مخالفان را رد کرده و این کار را فاقد ارزش دانسته است.

اعضای گروه تماس لیبی در حال بررسی طرحی برای پایان دادن به درگیری ها در لیبی هستند. این طرح قرار است به آقای قذافی ارائه شود.

خانم کلینتون گفت: "از نظر دولت ایالات متحده، رژیم قذافی دیگر هیچ اقتدار مشروعی در لیبی ندارد. بنابراین اعلام می کنم که تا زمان استقرار یک حکومت موقت، آمریکا شورای ملی انتقالی لیبی را به عنوان قدرت حاکمیتی مشروع در لیبی به رسمیت می شناسد و بر این اساس با آن رفتار می کند".

او گفت که اعضای این شورا امروز تضمین های مهمی داده اند و از جمله قول داده اند که فرآیندی اصلاحی را دنبال کنند که هم از نظر جغرافیایی و هم از نظر سیاسی دموکراتیک باشد.

فرانکو فراتینی، وزیر امور خارجه ایتالیا گفت که این تصمیم راهی جز ترک قدرت برای آقای قذافی باقی نمی گذارد.

آقای فراتینی گفت که نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور لیبی پیشنهاد آتش بس گروه تماس را به رهبران لیبی تحویل خواهد داد و در مورد آن از طرف گروه تماس مذاکره خواهد کرد.

او گفت که این پیشنهاد یک راه حل سیاسی است که آتش بس را هم شامل می شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خانم کلینتون در این مورد گفت که هر گونه توافقی باید شامل کنار رفتن آقای قذافی از قدرت باشد.

یک مقام ارشد آمریکایی که خانم کلینتون را همراهی می کند، به رویترز گفته است که این کشورها در حال بررسی وضعیت لیبی پس از قذافی هستند.